Reklama

DC Universe Online

Superbohaterowie wystąpili już w wielu grach, lecz jeszcze w żadnej nie zebrało się ich tak wielu. W DC Universe Online są ich miliony!

Nie wiem, jak wam, ale mnie już się trochę przeżarły MMO osadzone w klimatach fantasy. I tak jest jedno, najlepsze - World of Warcraft, poza nim jeszcze kilka innych wartych uwagi, jak Guild Wars czy EverQuest, a dalej już nawet szukać mi się nie chce. Zamiast wybierać pomiędzy dziesiątkami fantasy MMO, wolałbym mieć kilka naprawdę dobrych alternatyw w innych klimatach. Na szczęście jakiś czas temu twórcy gier przeczuli moje (i pewnie milionów innych graczy) życzenie i na rynku zaczęły się pojawiać MMO z akcją w zupełnie innych światach niż fantasy. Niedawno do tej listy dołączyło DC Universe Online, rozgrywające się w realiach komiksowych. Na taki tytuł aż ciężko nie zwrócić uwagi.

Reklama

Scenariusz DC Universe Online nie jest zbytnio skomplikowany, jest za to typowo komiksowy. Superbohaterowie toczą ze sobą wojnę, która sprawia, iż zapominają oni o zagrożeniu z zewnątrz. W tym przypadku jest nim Brainiac, który postanawia najechać ziemię, który z jej mieszkańców robi niewolników, a herosom odbiera ich charakterystyczne moce. Na szczęście Lex Luthor odnajduje sposób na odwrócenie tych niefortunnych losów ludzkości (i superbohaterowości). Korzysta z wehikułu czasu i po przeniesieniu się do momentu sprzed najazdu Brainiaca kradnie jego technologię, która pozwala na odbieranie herosom nadludzkich zdolności. Okazuje się, iż może ona także nadawać je osobom, które dotychczas je nie posiadały. W ten oto sposób liczba superbohaterów zaczyna gwałtownie rosnąć. Stają się nimi nawet szarzy ludzie, którzy wspólnie będą musieli stawić czoła złemu Brainiacowi.

Jedną z osób, która została obdarowana specjalnymi umiejętnościami, jest oczywiście twój bohater, którego na początku musisz sobie stworzyć. Kreator postaci w DC Universe Online jest naprawdę bogaty i tak naprawdę możesz wykreować dowolnego herosa. Może on być wielkim, nie wyglądającym na inteligentnego osiłkiem, jak również drobnym, sprawiającym wrażenie kujona chłopakiem - wybór jest naprawdę ogromny. Postać możesz ubrać w zestaw ciuchów złożony z kilkudziesięciu różnych rzeczy, toteż finalnie twój superbohater może być naprawdę charakterystyczny. Oczywiście na wyglądzie się nie kończy - poza nim musisz wybrać jeszcze charakter (np. flirciarz albo siłacz), moce, a także rodzaj broni. Jeżeli nie chce ci się bawić kreatorem, możesz skorzystać z któregoś z przygotowanych przez twórców szablonów. Na koniec jeszcze jeden ważny wybór - czy chcesz stanąć po stronie herosów, czy może wcielić się w jednego ze złych.

To, co rzuca się w oczy jako pierwsze po rozpoczęciu rozgrywki w DC Universe Online, to świat gry. Autorzy przygotowali dwa komiksowe miasta - pierwsze z nich to Metropolis, czyli miejsce zamieszkania m.in. Supermana (znajdziesz tu na przykład biurowiec, w którym pracuje pan ubrany w niebiesko-czerwony kombinezon z literką "S" na przodzie), a drugie to Gotham, a zatem dom Batmana, Robina czy Jokera. Metropolis przypomina największe amerykańskie metropolie, tętni życiem i jest o wiele weselsze od Gotham, w którym z kolei panuje mroczny klimat. Miasto Robina jest pełne starych, zaniedbanych miejsc, ślepych zaułków itd. Obydwa miejsca zaprojektowano naprawdę świetnie i po obu chodziło mi się naprawdę przyjemnie. Niektóre widoki w DC Universe Online potrafią zrobić wrażenie.

Sama rozgrywka nie powinna cię zaskoczyć, jeżeli grałeś w życiu chociaż w jedno MMO. W większości z nich musisz albo kogoś zabić, albo coś znaleźć, albo coś zniszczyć. Questy dzielą się oczywiście na te rozwijające wątek fabularny oraz na poboczne, dzięki którym możesz rozwinąć swoją postać. Po dojściu w nowe miejsce warto zdecydować się także na zadanie z gatunku zapoznawczych, podczas którego dowiesz się co nieco o danej lokacji. Nie brakuje także instancji, przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych graczy. Podzielono je na cztery typy: na jednoosobowe, na dwuosobowe, na czteroosobowe (tzw. alerty) oraz na rajdy, w których może brać udział jeszcze więcej osób. Są też oczywiście PvP, w których możesz zmierzyć się z innymi graczami.

Nie zaskoczy cię też to, że twoja postać zdobywa punkty doświadczenia, jak w większości MMORPG-ów. Otrzymujesz je za każde wykonane zadanie, a po uzbieraniu określonej liczby możesz awansować herosa na kolejny poziom. Maksymalnie może on osiągnąć trzydziesty stopień rozwoju. Na każdym z nich możesz rozwinąć wybrane umiejętności, nauczyć go nowych mocy czy obsługi nowych broni. Poza tym w misjach zdobywasz jeszcze pieniądze, dzięki którym możesz poszerzyć swój ekwipunek o nowe pukawki czy przedmioty zwiększające zdolności bojowe.

Walk w DC Universe Online jest całe mnóstwo. Spodobają się one przede wszystkim graczom, którzy lubią prostotę. Jeżeli z kolei liczysz na rozbudowane rozwiązania, to żadnych takich tutaj nie znajdziesz. Grę przygotowano raczej z myślą o casualowych graczach, w efekcie czego do dyspozycji masz tylko dwa ataki - pierwszy wykorzystuje używaną aktualnie broń, a drugi wybraną wcześniej umiejętność. W praktyce pojedynki są banalne, ale mnie się nawet podobały. Ani przez chwilę nie narzekałem na brak bardziej zaawansowanych opcji.

Od strony technicznej DC Universe Online niestety zawodzi. Przede wszystkim nie spodobało mi się sterowanie, które przygotowano pod PlayStation 3, a potem po prostu przeniesiono do wersji na PC, bez większych ingerencji i poprawek. Oprawa graficzna jest ładna, ale nic więcej dobrego o niej powiedzieć nie mogę. Uważam, iż szczególnie otoczenie mogłoby być bardziej szczegółowe. Udźwiękowienie też nie jest najlepsze - przede wszystkim wkurza nakładanie się na siebie głosów i wydobywanie się z głośników jakiś dziwnych, niezidentyfikowanych dźwięków.

Lubiący MMO i komiksy nie mają się nawet nad czym zastanawiać - w DC Universe wręcz muszą zagrać. Lubiący tylko MMO znajdą na pewno lepsze produkcje z tego gatunku (chociaż nie tak znowu wiele). Lubiący tylko komiksy mogą natomiast spróbować, bo za sprawą tej gry może się do MMO wreszcie przekonają. To naprawdę solidna produkcja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje