Reklama

World of Goo

Czy jest tu ktoś, kto lubi się bawić glutami? Pytam całkiem poważnie. Bo tak się składa, że mam tu kilka...

To główni bohaterowie gry World of Goo. Jednak w przeciwieństwie do tych, z którymi stykamy się na co dzień, te mają marzenia i ambicje. Chcą podróżować, przemieszczać się, poznawać świat. A naszym zadaniem jest przeprowadzanie ich przez różne lokacje. W każdej z nich musimy pomóc im w dostaniu się do rury, dzięki której będą się mogły przedostać w kolejne miejsce. Aby osiągnąć cel, musimy wykorzystać właściwości glutów. Przede wszystkim to, że potrafią się rozciągać i są lepkie.

Reklama

Jak to wygląda w praktyce? Otóż, jeśli chcemy przeprowadzić gluty z punktu A do punktu B, musimy łapać poszczególny osobniki (wybaczcie, że piszę o glutach jak o żywych istotach, ale te w World of Goo naprawdę żyją!) i przeciągać je w pożądanym kierunku. Jednak musimy uważać, aby nie odłączyć go za bardzo od kolegów, gdyż wtedy tworzona przez nas glutowa konstrukcja (czy to most, czy to drabina) może się rozlecieć.

Cała zabawa nie jest wcale taka łatwa. Osiągnięcie celu utrudnia nam przede wszystkim fizyka, które wymaga od nas niezwykłej precyzji. Jeśli np. choć odrobinę przesadzimy z przechyleniem konstrukcji w lewo bądź w prawo, będziemy musieli korzystać z opcji cofania gry. Poza tym liczba glutów jest ograniczona. Gdy nam ich zabraknie, musimy wyciągnąć z konstrukcji te, których ubytek jej nie zrujnuje, a następnie umieścić je tam, gdzie są bardziej potrzebne. Tu niezwykłe łatwo pomylić się w ocenie sytuacji. Do tego rozgrywkę utrudnia sama budowa plansz. Każda z nich czymś zaskakuje, nie pozwalając nawet na chwilę wytchnienia. Cały czas trzeba kombinować i być czujnym

Glutów mamy do dyspozycji kilka rodzajów. Podstawowym typem są gluty czarne, wyglądające jak spacerujące krople ropy naftowej. Poza nimi dostępne są jeszcze zielone, które przyklejają się na stałe, bądź różowe, które potrafią unieść naszą konstrukcję. Co ważne, do rury musi dotrzeć określona liczba glutów. To kolejne, być może największe utrudnienie.

Intensywne kombinowanie uprzyjemnia nam wyśmienita oprawa. Grafika jest kolorowa, animacja płynna, a muzyka doskonale nastraja. Czasem wraz z glutami przeżywamy wzruszające chwile. Te istoty potrafią wzbudzić litość i chęć niesienia pomocy.

World of Goo to gra logiczna i przygodowa zarazem. Wraz z glutami przeżywamy emocjonujące chwile (czasem grozy, czasem wzruszenia), które pamięta się jeszcze długo po ukończeniu zabawy. To doskonale pomyślana, bezapelacyjnie jedna z najlepszych produkcji w swoim gatunku, produkcja.

[inpl:gamerank rank="6"]

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy