The Incredible VR Game Show — nowa jakość zabawy z VR w sklepie Steam
Technologię VR można uznać za jedną z najbardziej niedocenionych nowości w sektorze gier wideo ostatnich dekad. Pomimo ogromnego potencjału, jaki w niej drzemie, deweloperzy nadal sporadycznie po nią sięgają, czekając na lepsze czasy, kiedy gogle do wirtualnej rzeczywistości będą łatwiej dostępne.
W takim stanie oczekiwania znajdują się wszystkie sektory rozgrywki — automaty online, konsole, gry na komputery. Być może już niedługo wszystko się zmieni, a do tego czasu należy cieszyć się z tego, co już jest dostępne.
W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o intrygującej produkcji na Steamie. Gra o ciekawej nazwie "The Incredible VR Game Show" to pakiet zabaw imprezowych, które wykorzystują technologię VR. Na razie produkcja znajduje się w fazie wczesnego dostępu, ale jest intensywnie usprawniana, przez co już teraz może być bardzo ciekawym dodatkiem do każdej imprezy. Jedynym wymogiem jest posiadanie gogli VR, których cena może nieco odrzucać, bo kosztuje tyle, co cały komputer, ale na rynku można znaleźć także tańsze odpowiedniki.
Jeżeli ktoś interesuje się grami wideo, to z pewnością kojarzy pakiety gier, które zostały opracowane w taki sposób, żeby można się było bawić na imprezie ze znajomymi. Najczęściej wykorzystuje się urządzenia mobilne jak np. w przypadku gry Wiedza to potęga, pady do konsoli lub standardowe kontrolery od komputera. W przypadku tej produkcji głównym kontrolerem ma być zestaw do VR, co ma wynieść zabawę na jeszcze wyższy poziom — zwłaszcza kiedy rozgrywka odbywa się wśród znajomych. Gra dopuszcza możliwość zabawy w kilku trybach, więc każdy znajdzie coś dla siebie — nawet jeśli zamierza się bawić samemu.
Gra zawiera w sobie dziesięć różnych mini gier, z różnych kategorii, które doskonale sprawdzą się wśród graczy o różnych predyspozycjach. Znajdzie się coś wymagającego zręczności, refleksu, zastosowania umiejętności logicznego myślenia. Całość została także utrzymana w humorystycznej formie, więc na każdym kroku można spodziewać się czegoś zabawnego.
Wszystkie gry wewnętrzne charakteryzują się swoją specyficzną oprawą wizualną i dźwiękową, a także poziomem trudności i celem do osiągnięcia. Oto kilka wybranych zabaw w VR, przy których można się bawić:
- Bomb Diffusal — zabawa w rozbrajanie bomby przed upływem czasu.
- Fruit Ninja — popularna zabawa w rozcinanie latających owoców na punkty.
- Whack-a-mole — zabawa w uderzanie kretów wychodzących z dziur na podwórku.
Każda gra została odpowiednio dostosowana do VR, ale także do rozgrywki ze znajomym, dzięki czemu pomimo swojej prostoty, doskonale sprawdzą się na imprezie z najbliższymi.
Oczywiście nie każdy zawsze może lub chce bawić się ze znajomymi. Twórcy przewidzieli taką sytuację i postarali się o tryb dla jednego gracza. Dzięki temu każdy może po prostu założyć swój zestaw VR i bawić się samemu, śrubując swoje wyniki w wybranej mini grze. Gra zapisuje wszystkie rezultaty, które mogą stanowić cel do pobicia podczas kolejnej wspólnej rozgrywki ze znajomymi. Zabawę w trybie dla jednego gracza można określić mianem treningu, dzięki któremu gracz stanie się niepokonany w rozgrywkach wieloosobowych.
To sedno rozgrywki w grze The Incredible VR Game Show i główny powód, dla którego warto zaopatrzyć się w tę pozycję. Zabawa polega na utworzeniu "meczu" z czterema znajomymi, którzy będą rywalizować ze sobą na losowo wybieranych mini grach. Każda osoba otrzymuje konkretną liczbę punktów życia, które traci za każdym razem, kiedy nie podoła konkretnemu wyzwaniu. Ostatni gracz, który zostanie na placu boju, zwycięża cały turniej.
Zabawa w tym trybie to gwarancja wspaniałej, pełnej zabawnych sytuacji rozgrywki ze znajomymi. Największym minusem jest to, że grający muszą zamieniać goglami przed każdą z rund, ale dzisiejsze nowoczesne urządzenia są już na tyle poręczne, że nie powinno to stanowić większego problemu.
Kiedy jedna osoba znajduje się w świecie VR wykreowanego w założonych goglach, pozostali członkowie rozgrywki mogą obserwować jego zmagania na telewizorze lub ekranie w trybie widza. W ten sposób mogą mu kibicować, żartować, śmiać się z jego poczynań i po prostu obserwować, czy nie wykręci lepszego wyniku od nich.
Obecnie VR przyjmuje różną formę i w zależności od rodzaju gry sposób wykorzystania tej technologii może się różnić. W tym przypadku rozwiązanie wykorzystuje wszystkie najistotniejsze elementy mające wpływ na immersję z rozgrywką. Gra odwzorowuje ruchy rąk, głowy, tworzy możliwość interakcji z otoczeniem. Ponadto doskonale współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi urządzeniami VR na rynku. To między innymi Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Windows Mixed Reality.
Sama gra jest tania, bo można ją kupić na Steam za jedyne 35 zł, więc można pokusić się o stwierdzenie, że powinna znaleźć się na wyposażeniu każdej osoby posiadającej gogle VR. Problemem jest jednak ten ostatni czynnik, bo wysokiej jakości gogle nadal kosztują nawet kilka tysięcy złotych, co jest bardzo dużą ceną — zwłaszcza jeśli chodzi o nieskomplikowaną zabawę imprezową, która jest uruchamiana od czasu do czasu.
Artykuł sponsorowany