Przeglądamy najlepsze karty graficzne od MSI, Nvidia, AMD i Gigabyte

Możliwości karty graficznej mają szczególne znaczenie dla graczy i grafików. W końcu odpowiada ona nie tylko za generowanie i wyświetlanie obrazów, ale również zwiększa wydajność komputera i wspomaga moc obliczeniową procesora.

Dlatego jeśli chcemy, by na naszym sprzęcie ruszyła najnowsza gra lub korzystamy z profesjonalnych programów graficznych, koniecznie musimy przejrzeć karty graficzne z wyższej półki.

Pamięć VRAM

Kartę graficzną wymieniamy przeważnie wtedy, gdy staje się zbyt mało wydajna w stosunku do naszych potrzeb. Kupując nową, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej pamięć VRAM. Im większa pojemność, tym lepiej. Oczywiście najbardziej istotne będzie to dla graczy i grafików - to oni potrzebują, by komputer wyświetlał wszystkie najdrobniejsze detale, wygładzał krawędzie, oddawał dynamikę ruchu czy kontrasty. Zbyt słaba karta graficzna nie udźwignie tych wszystkich wymagań, w związku z czym komputer zacznie się zacinać.

Reklama

Absolutnym minimum dla graczy jest pamięć wynosząca 8 GB. Jeśli jednak zależy nam na tym, by grać w najnowsze tytuły z wysoką rozdzielczością i widocznością najdrobniejszych szczegółów, musimy zainwestować w lepszy sprzęt. Na szczególną uwagę zasługują karty graficzne Gigabyte, które mają nawet 24 GB. Jeśli wykorzystujemy komputer do prac biurowych, przeglądania internetu czy oglądania filmów, możemy wybrać kartę graficzną o mniejszej pamięci VRAM, w zupełności wystarczą nam 2 GB.

Taktowanie rdzenia i pamięci

Kolejnym ważnym parametrem jest taktowanie rdzenia i pamięci, czyli częstotliwość, z którą pracuje karta. Im wyższe taktowanie, tym większa wydajność. To oczywiście wpływa również na cenę. I znów - taktowanie ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy sprzętu do zadań specjalnych: grania w wymagające tytuły, obsługi programów graficznych czy też kopania kryptowalut. Warte uwagi są karty graficzne MSI, które są nieco mniej zaawansowane (i tańsze) niż sprzęt marki Gigabyte, ale również spełniają oczekiwania wymagających użytkowników.

Układ graficzny karty

Obecnie na rynku znajdziemy układy graficzne dwóch producentów: karty graficzne Nvidia oraz AMD. Każdy model ma dodatkowe oznaczenia. Jak je czytać? Układ Nvidia GeForce przeznaczony jest do użytku codziennego, GeForce GT został stworzony do korzystania z multimediów, GeForce GTX to model zaprojektowany dla graczy. Jest jeszcze najwyższa półka, na której znajdziemy GeForce RTX - karty dla najbardziej wymagających gamerów i grafików. Pierwsza cyfra po nazwie wskazuje na generację układu graficznego, a druga i trzecia - na wydajność danej karty. Dopisek "Ti" oznacza przyspieszoną wersję, czyli taki układ będzie miał większą wydajność niż ten sam model bez dopisku.

Z kolei karty graficzne AMD dzieli się na karty Radeon przeznaczone dla użytkowników z mniejszymi wymaganiami oraz Radeon RX, które zostały zaprojektowane z myślą o graczach potrzebujących zaawansowanych rozwiązań. Pierwsza cyfra po nazwie, wskazuje na generację modelu, możemy zatem zorientować się, która technologia jest najnowsza. Druga cyfra oznacza z kolei wydajność konkretnej karty.

System chłodzenia

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem karty graficznej, jest jej system chłodzenia. Karty z niższej półki nie wymagają chłodzenia, ale już te najnowocześniejsze układy potrafią nagrzewać się do temperatury nawet 80-100 stopni Celsjusza. By więc zapobiec przegrzaniu, potrzebują coolera.

Wyróżnić można trzy rodzaje chłodzenia kart. Pierwszy z nich nazywamy aktywnym, który jest wydajny, ale też głośny, może więc przeszkadzać niektórym użytkownikom. Drugi to system pasywny - jego zaletą jest cicha praca, ale nie jest aż tak wydajny jak aktywne chłodzenie karty. Najlepszym, ale i drogim rozwiązaniem jest chłodzenie cieczą, które wyróżnia się wysoką wydajnością i nie generuje hałasu. 

Wybierając kartę graficzną, musimy zwrócić uwagę na wielkość pamięci VRAM, taktowanie rdzenia i pamięci, system chłodzenia, a także oznaczenia i producenta. Zanim jednak ją kupimy, powinniśmy sprawdzić, czy jest kompatybilna z naszą płytą główną i procesorem. Odpowiednie dopasowanie sprzętu pozwoli w pełni wykorzystać jej potencjał.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy