Pad czy klawiatura i myszka: co jest lepsze do grania?

Jeśli na zestawienie pada z klawiaturą i myszką spojrzymy jak na pojedynek – trudno będzie wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Każde rozwiązanie posiada bowiem swoich zwolenników, jak i przeciwników. Każde też ma zalety oraz wady, które warto poznać.

Decydując się na zakup konsoli, często robimy to z prostego powodu: chcemy w możliwie największym stopniu ułatwić sobie życie i nie przejmować się np. wymaganiami sprzętowymi nowych gier. Mówiąc wprost: jeśli gra ukazała się daną konsolę, będzie na niej działać. Dlatego konsolowcy, mimo że możliwe jest podłączenie klawiatury i myszki do konsol, w praktyce decydują się na to niezwykle rzadko. Skoro producent przewidział do zabawy dedykowanego pada - tak właśnie należy się bawić. Większe pole manewru mają natomiast pecetowcy, którzy do posiadanych już klawiatur i myszek dokupują pady do PC.

Pad oraz klawiatura i myszka a gatunek gry

Konsolowe pady najlepiej sprawdzają się w różnego rodzaju grach platformowych. Chodzi o takie produkcje, w których na bohatera, którego ruchami sterujemy, patrzymy z boku lub z góry. Gamepady najczęściej wyposażone są ponadto w dwa lub więcej mini-joysticków, co jest bardzo przydatne, gdy gracz samodzielnie porusza kamerą, nakierowaną na postać.

Przykładowo pady do PS4 wyposażone są w dwa mini-joysticki: jedną z nich kierujemy bohaterem, drugim - kamerą. Jeśli gracz nabierze wprawy, czynności te będzie wykonywał niemal automatycznie i intuicyjnie. Nieprzypadkowo spora część gier, które powstają wyłącznie na PlayStation, jak The Last of Us, Days Gone czy Horizon: Zero Dawn, to produkcje, w których gracz obserwuje bohatera zza pleców, poruszającego się po ogromnym świecie.

Klawiatura i myszka dużo lepiej sprawdzają się natomiast w przypadku strzelanek, takich jak serie Call of Duty, Battlefield czy DOOM. W produkcjach tego typu kluczowe jest bowiem możliwie najdokładniejsze celowanie, co umożliwia komputerowa myszka.

Pad oraz klawiatura i myszka a doświadczenie i umiejętności

Największą zaletą padów bez wątpienia jest ich ergonomiczna konstrukcja. Za przykład mogą posłużyć pady do PS5, ponieważ ich producenci na ten aspekt położyli duży nacisk. Pady świetnie leżą w dłoniach, a wszystkie gałki i przyciski znajdują się w zasięgu palców gracza.

Korzystania z pada należy się jednak nauczyć, zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających produkcji, choćby cieszących się ogromną popularnością gier od studia FromSoftware. Każdy, kto próbował zmierzyć się z takimi grami, jak któraś z części Dark Souls, Sekiro czy Bloodborne z pewnością przyzna, że świetne opanowanie pada jest podstawą sukcesu. Jeśli się tego nauczymy, granie w produkcje stanowiące wyzwanie będzie dużo przyjemniejsze i efektywniejsze.

Z tego powodu część grających na komputerach i laptopach decyduje się na podłączenie do swoich urządzeń pada. Istnieją na to bardzo proste sposoby. Jak podłączyć pada PS4 do PC? Wystarczy zainstalować jeden z dedykowanych programów, np. DS4 Windows, a następnie podpiąć gadżet za pośrednictwem kabla microUSB lub z pomocą Bluetooth. Pobieranie wymaganych sterowników przebiega już automatycznie.

Pady do Xbox One oraz do większości innych konsol to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych graczy. Aby w pełni wykorzystywać ich możliwości i osiągać satysfakcjonujące wyniki, niezbędne jest sprawne operowanie wszystkimi dostępnymi gałkami i przyciskami. Nauczenie się podstaw nie jest oczywiście trudne, lecz może być czasochłonne.

Obsługa klawiatury i myszki pozostaje natomiast łatwiejsza i rozwiązanie to polecić można mniej doświadczonym, początkującym graczom oraz takim, którzy w gry grają okazjonalnie. Bez wątpienia jednak klawiatura i myszka pozwalają na osiąganie lepszych wyników w strzelankach. Choć wszystko zależy od osobistych preferencji, warto mieć świadomość, iż konkretne gatunki gier premiują sięganie po pada, inne - po myszkę i klawiaturę.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy