Jakich błędów nie popełnić, szukając pierwszej pracy w IT?
Chciałbyś rozpocząć karierę w sektorze nowoczesnych technologii? Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy w IT, musisz wystrzegać się błędów - zarówno przy tworzeniu CV, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że ważne jest również, aby nie zawężać swoich poszukiwań wyłącznie do jednej specjalizacji IT. Błędem będzie także umniejszanie swoich dotychczasowych umiejętności - nawet jeśli nie są związane z technicznym przygotowaniem do zawodu, mogą okazać się przydatne w branży IT.
- Jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas szukania pierwszej pracy w IT to wysłanie CV niedostosowanego do konkretnej oferty pracy. Warto zatem je dokładnie analizować, a później tworzyć dopasowane CV.
- Dzięki portfolio możesz przekonać rekrutera, że masz niezbędne umiejętności. Oznacza to, że warto pochwalić się dotychczasowymi projektami, nawet jeśli były powiązane wyłącznie z działalnością z organizacji studenckiej.
- Szukając pracy w IT, musisz też odpowiednio przygotować się do rozmowy z rekruterem - nie zapomnij o zdobyciu informacji na temat firmy. Dzięki temu pokażesz, że Ci zależy na danej ofercie.
- Zadanie rekrutacyjne może być przepustką do posady w IT, dlatego wykonując je, postaraj się udowodnić, że masz wszystkie niezbędne kompetencje.
W znalezieniu pierwszej pracy w IT mogą Ci pomóc skuteczne dokumenty aplikacyjne. Błędem jest wysyłanie ogólnego CV, niedostosowanego pod konkretną ofertę. Ten dokument powinien przekonać potencjalnego pracodawcę, że sprawdzisz się na danym stanowisku. Nie warto zatem wspominać w nim o doświadczeniu czy umiejętnościach, które nie będą przydatne w nowej pracy. Jeśli masz wszystkie kompetencje uwzględnione w wymaganiach na danym stanowisku, koniecznie wymień je w swoim CV. Wspomnij również o ukończonych kursach czy szkoleniach, jeżeli dzięki nim udało Ci się wypracować niezbędne umiejętności. Pamiętaj także, aby dokument nie był za długi. Przyjmuje się, że powinna to być maksymalnie jedna strona.
Interesuje Cię praca w big data? Sprawdź online najnowsze ogłoszenia i zweryfikuj, czy spełniasz wymagania pracodawcy.
Kolejny błąd popełniany przez osoby poszukujące pierwszej pracy w IT to brak dołączonego portfolio. Warto podkreślić, że dla wielu pracodawców właśnie ten element jest kluczowy, ponieważ pozwala zapoznać się z rzeczywistymi umiejętnościami kandydata. Jeśli zatem możesz pochwalić się swoimi pierwszymi projektami i interesuje Cię programowanie lub praca z bazami danych, koniecznie dołącz do CV portfolio, żeby dać się lepiej poznać.
Jeśli w odpowiedni sposób nie przygotujesz się do rozmowy z rekruterem, możesz zmniejszyć swoje szanse na otrzymanie pierwszej pracy w IT. Przede wszystkim powinieneś jak najwięcej dowiedzieć się na temat danej firmy, aby wykazać zainteresowanie ofertą. Nie możesz także zapomnieć o wymaganiach na konkretne stanowisko. Jeśli rekruter zapyta Cię o znajomość technologii, której do tej pory nie obsługiwałeś, udowodnij mu, że za sprawą swojego wcześniejszego doświadczenia poradzisz sobie z nowym wyzwaniem. Możesz wspomnieć, że bardzo szybko się nauczyłeś innych technologii, więc nie będziesz miał problemu z przyswajaniem nowej wiedzy. Jeśli na spotkaniu otrzymasz zadanie rekrutacyjne i nie będziesz rozumiał polecenia, poproś o wyjaśnienie. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest praca w obszarze business intelligence, czy też związana z kodowaniem, za błąd uznaje się próbę wykonania danego zadania, bez zrozumienia, czego ono dotyczy. Pamiętaj także, aby nie ograniczać się wyłącznie do minimum - przykładowo, jeśli Twoim zadaniem jest odszukanie co najmniej 3 nieprawidłowości w kodzie oprogramowania, spróbuj znaleźć ich więcej. Nie zapominaj także, aby być uprzejmym i miłym dla rekrutera. Gdy wymieniacie korespondencję, to zawsze zachowuj profesjonalizm.
Brak doświadczenia zawodowego nie musi być przeszkodą do otrzymania pierwszej pracy w IT. Wykorzystaj maksymalnie swoje szanse na jej zdobycie i wystrzegaj się kluczowych błędów. Pamiętaj, aby unikać w CV zbędnych informacji i dostosować je do wymagań pracodawcy. Nie zapomnij także, aby przed realizacją zadania testowego upewnić się, że dobrze rozumiesz, na czym ono polega.
Artykuł sponsorowany