Gaming, AI i NVIDIA RTX – Black Myth: Wukong wyznacza nowe standardy
W ostatnich latach technologia rozwija się niezwykle szybko i praktycznie codziennie dowiadujemy się o kolejnym przełomie. Znany jest już przypadek małpy, która za pomocą myśli sterowała komputerem. Tym razem umysłami graczy na całym świecie zawładnął małpi król Wukong wspomagany przez sztuczną inteligencję.
Gra Black Myth: Wukong, bo o niej mowa, to debiut chińskiego studia Game Science inspirowany tytułami z gatunku soulslike oraz wschodnią mitologią i powieścią "Podróż na Zachód". Gra pobiła już wiele rekordów związanych z popularnością, a jednocześnie w Steam grało w nią więcej ludzi niż w Cyberpunk 2077. Dlaczego to właśnie Wukong skradł serca graczy? Powodów jest wiele.
Już od pierwszych opublikowanych materiałów promocyjnych tytuł przyciągnął uwagę za sprawą imponujących graficznie zwiastunów. Okazało się, że to nie tylko zwiastuny, a gra rzeczywiście wygląda przepięknie, a na dodatek korzysta także z pełnego wachlarza technik NVIDIA. Co to oznacza?
Istotną rolę w odbiorze naszego świata, czy to rzeczywistego, czy komputerowego ma światło. Do tej pory gry komputerowe symulowały promienie świetlne, co nie zawsze było realistyczne. Dopiero karty graficzne GeForce RTX pozwoliły na zastosowanie realnych symulacji światła w stosunku do odbić, czy cieni. Były to tak zwane zaawansowane efekty ray tracingu. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2023 roku, gdy po raz pierwszy w historii wprowadzono do gier pełne śledzenie promieni czyli path tracing. Z jego pomocą każda wiązka światła porusza się jak w prawdziwym świecie. I to właśnie ta technika sprawia, że Black Myth: Wukong wygląda tak doskonale. Chińska mitologia wypełniona jest niezwykłymi kreaturami, a światy są bardzo rozległe i różnorodne. Wszystko wygląda oszałamiająco dobrze.
Warto pamiętać, że obliczenia związane z path tracingiem są niezwykle wymagające, dlatego potrzebujemy albo potężnej karty graficznej albo AI. I tutaj z pomocą przychodzi kolejna technika w postaci NVIDIA DLSS 3, która nie tylko zwiększa rozdzielczość obrazu, ale także generuje pełne klatki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Sieć neuronowa wytrenowana na superkomputerze NVIDIA działa teraz praktycznie w każdej grze, a w przypadku omawianego tytułu może dać nawet 30 kl./s. więcej. Tak naprawdę na DLSS 3 składa się zestaw technik, w tym Super Resolution oraz Frame Generation. Ta pierwsza dzięki AI zwiększa rozdzielczość obrazy wygenerowanego natywnie, a ta druga potrafi właśnie stworzyć całą klatkę obrazu. Łącząc te techniki z silnikiem graficznym Unreal Engine 5, na którym powstał Wukong, otrzymujemy niezwykłe wrażenia estetyczne, które dostarczają niespotykany dotąd wcześniej poziom immersji.
Oczywiście sama gra oferuje też wiele ciekawych mechanik jak przemiana w napotkane duchy, zatrzymanie czasu, czy rozbudowane drzewko rozwoju. Jest tego tutaj naprawdę sporo. Podobnie jest z zastępami przeciwników, których napotkamy na swojej drodze. Niezwykle często spotkamy tutaj potężnych bossów, a ich ataki, czy animacje to wizualny majstersztyk, który dzięki usprawnieniom od NVIDIA wygląda jeszcze lepiej.
Jeżeli chcesz zagrać w Black Myth: Wukong lub przetestować pozostałe 600 aplikacji i gier, które korzystają z technik NVIDIA RTX, to najlepiej wyposażyć się w odpowiedni sprzęt przeznaczony do tego celu. Idealnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością będzie karta ze średniej półki, czyli GeForce RTX 4070 w usprawnionej serii SUPER, która dodatkowo podnosi wydajność związaną ze sztuczną inteligencją i śledzeniem promieni. Model ten w wersji KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X V2 jeszcze dodatkowo fabrycznie podkręcony, co oznacza jeszcze lepsze osiągi.
KFA2 oferuje swój program Xtreme Tuner, dzięki czemu zarządzanie kartą graficzną stanie się jeszcze łatwiejsze. Będziesz w stanie kontrolować prędkość wentylatorów oraz modyfikować ustawienia taktowania, a przede wszystkim podkręcić kartę za pomocą jednego kliknięcia z funkcją "1-Click OC". Również z poziomu aplikacji mobilnej. Swoje oprogramowanie oferuje także NVIDIA. Swoją drogą Star Wars Outlaws również korzysta z technik RTX, takich jak ray tracing, czy DLSS 3 przez co będzie wyglądało na tej karcie graficznej o wiele lepiej.
W zestawie oferowanego oprogramowania znajdziemy liczne aplikacje zasilane przez AI. Z pomocą zakupionej karty graficznej podnieść można jakość transmisji na żywo z aplikacją NVIDIA Broadcast, czy też zostać Picassem przyszłości i zamieniać proste pociągnięcia pędzla w realistyczne krajobrazy dzięki NVIDIA Canvas.
To co wyróżnia karty graficzne KFA2 na tle konkurencji to ich niezwykła interdyscyplinarność uzupełniona przez sterowniki Game Ready lub Studio. Niezależnie od tego, czy masz nastrój do gry, do pracy, czy tworzenia czeka na Ciebie wzrost wydajności. Wiele popularnych aplikacji jak Adobe Photoshop, Premiere, Ilustrator, czy DaVinci Resolve korzystają z AI. Nieważne czy tworzysz amatorsko, czy profesjonalnie wiele procesów da się po prostu usprawnić. Praca, która kiedyś była niezwykle mozolna i niechciana jest już wykonywana automatycznie, a kluczem są tutaj rdzenie Tensor, czyli specjalne akcelatory obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją umieszczone na każdej karcie graficznej RTX.
Rdzenie Tensor najlepiej sprawdzą się korzystając z lokalnej AI np. z czatbot’a ChatRTX, który na wzór tych znanych modeli odpowie na wiele pytań. Ma on jednak znaczącą przewagę, ponieważ wszystkie obliczenia wykonywane są lokalnie na komputerze, przez co nie trzeba ich wysyłać do chmury dzięki czemu dane pozostają bezpieczne. ChatRTX może także wchodzić w interakcje z przesłanymi plikami, co czyni go idealnym narzędziem do nauki. Wystarczy przesłać mu swoje notki, aby idealnie je podsumował i podkreślił na co zwracać uwagę.
Podsumowując Black Myth: Wukong to świetna gra, która wzbudziła zainteresowanie już od pierwszych zwiastunów. Wyposażona w wachlarz technik NVIDIA sprostała oczekiwaniom graczy na całym świecie. Każdy kto chcę sprawdzić ją w akcji powinien wyposażyć się w odpowiednią kartę graficzną, a po grze tworzyć, uczyć się i oglądać co tylko dusza zapragnie.