Fotel dla gamera: co powinno go wyróżniać?

Po kilku godzinach przed komputerem bolą cię plecy lub szyja? Może to być efekt źle dobranego fotela. Najbardziej odczuwają to gracze, którzy w ulubione pozycje potrafią zagrywać się całymi dniami i nocami. Dobry gamingowy fotel pozwoli jednak na uniknięcie tego rodzaju niedogodności. Jak go wybrać?

Najlepsze przedmioty dla graczy, różnego rodzaju gadżety czy elementy wystroju pomieszczeń powinny charakteryzować się trzema cechami: komfortem użytkowania, dodatkowymi rozwiązaniami, które powstały z myślą o fanach cyfrowej rozrywki oraz efektownym wyglądem. Tak jest w przypadku laptopów dla graczy, klawiatur, myszek, słuchawek czy biurek. Wszystkie one nieco różnią się od standardowych produktów dostępnych na rynku. Nie inaczej jest w przypadku foteli.

Komfort na długie godziny

Fotele gamingowe przede wszystkim muszą zapewniać graczowi komfort oraz gwarantować ochronę dla kręgosłupa. Innymi słowy: wymuszać zdrową pozycję ciała. Bez tego kilka godzin przed komputerem skończy się bolącymi plecami oraz szyją. Nie obejdzie się więc bez odpowiedniego wyprofilowania, regulacji oparcia, podłokietników oraz zagłówka. Równie ważna pozostaje stabilność. Z tego powodu np. jeden z najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku, fotel gamingowy Diablo, wyposażony został w aż pięć kółek.

Uwagę warto zwrócić na materiały, z których wykonany został fotel. Opcji jest wiele: skóra naturalna, siatka czy tkanina. Obicie decyduje bowiem o tym, jak długo fotel nam posłuży. Najbezpieczniejszym wyborem z pewnością jest skóra - to nie tylko najbardziej komfortowy, ale i trwały oraz efektownie się prezentujący materiał. Jeśli chodzi natomiast o stelaż, powinien on być wykonany z metalu. Przed zakupem dobrze jest ponadto sprawdzić maksymalne obciążenie fotela.

Najprostszym sposobem jest przymierzenie fotela do własnej sylwetki (oczywiście, o ile nie kupujemy go w sklepie internetowym - wówczas najlepszym pomysłem wydaje się ranking foteli gamingowych i zapoznanie się z opiniami użytkowników). Po prostu siadamy, zwracając uwagę na wymiary oraz możliwości dostosowania go do własnych potrzeb i wygody. Prawidłowa pozycja? Kiedy stopami dotykamy podłogi, uda układają się względem niej równolegle, a plecy pozostają wyprostowane.

Niezbędny element "jaskini gracza"

Choć w przypadku wyboru fotela dla gracza nie należy kierować się ceną, ranking foteli gamingowych do 500 zł udowadnia, że za stosunkowo przyjazną portfelowi sumę znajdziemy model zadowalającej jakości. Świadczyć mogą o tym opinie użytkowników. Genesis Nitro 330 chwalony jest za zastosowanie wytrzymałych materiałów o wysokiej jakości (w tym oddychającą tkaninę), które pozostają odporne na zabrudzenia i ścieranie. Huzaro Combat 3.0 to z kolei gwarantujący sprawną cyrkulację powietrza materiał AIR Mesh (co docenimy zwłaszcza w upalne dni) oraz miękka i odporna na odkształcenia pianka. Innym, cieszącym się popularnością wśród graczy fotelem w tym przedziale cenowym jest Trust GXT 705R Ryon, gdzie odchylane oparcie i wygodne podłokietniki przekładają się na komfort użytkownika.

Spośród modeli z nieco wyższej półki cenowej, sporą popularnością cieszy się fotel gamingowy Diablo, zwłaszcza czarno-biały Diablo Chairs X-Player 2.0 Normal Size. To wysokiej klasy materiały i anatomiczny kształt, przekładający się na stabilizację karku w taki sposób, by wielogodzinna rozgrywka była możliwie najmniej obciążające dla naszego organizmu. Uwagę warto zwrócić także na regulowane podłokietniki Armtech Hybrid SoftTouch, amortyzujący podnośnik Air Damper oraz wentylację (oddychająca tapicerka EcoFiber).

Rynkowa oferta jest na tyle bogata, że bez problemu znajdziemy coś również dla najmłodszych amatorów cyfrowej rozrywki. Czym musi charakteryzować się fotel gamingowy dla dzieci? Rzecz jasna mniejszymi rozmiarami, dopasowanymi do ich wzrostu (zwykle do 150 cm). Rodzice powinni zwrócić uwagę na przyjmowaną pozycję siedzenia, a dzieci - na wygląd. A trzeba przyznać, że mają w czym wybierać. W sklepach trafimy na fotele dla najmłodszych w najróżniejszych kolorach: niebieskim (Huzaro Ranger 6.0), czarnym (Huzaro Ranger 6.0 Mesh) czy zielonym (Diablo Chairs X-One X-One 2.0 Craft Kids Size). Szczególnie efektownie prezentują się modele Diablo Chairs X-Horn 2.0 Kid Size, dostępne w kilku barwnych wariacjach. Do wyboru, do koloru!

Fotele dla graczy wciąż niesłusznie bywają kojarzone wyłącznie z drapieżnym, agresywnym wyglądem i krzykliwymi, przyciągającymi wzrok kolorami. Tymczasem w rzeczywistości to tylko dodatek - dla wielu kluczowy, ale tylko dodatek. Priorytetowa jest zdrowa pozycja, ergonomia i trwałość. Dość powiedzieć, że dobrej jakości fotel gamingowy potrafi służyć graczowi przez wiele długich lat.

 

Artykuł sponsorowany

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy