Do komputera i konsoli: przegląd najlepszych kierownic do gier

Na rynku dostępnych jest wiele samochodowych wyścigów, które przede wszystkim stawiają na realizm. W tym przypadku zwykły pad czy klawiatura mogą okazać się niewystarczające. Granie z pomocą kierownicy to jednak nie tylko lepsza kontrola nad prowadzonym przez nas wirtualnym pojazdem, ale również więcej emocji.

Fanów wirtualnych wyścigów nie brakuje. Inaczej nie mielibyśmy do czynienia z powstającymi przez wiele lat seriami. Wymienić można choćby Forzę Horizon (piąta odsłona bije właśnie rekordy popularności), Gran Turismo (na rynek trafiła już część siódma) czy Project CARS (trzy odsłony). Gracze szczególnie lubią także sportowe ścigałki, które regularnie ukazują się każdego roku - serie F1 czy WRC są tego najlepszym przykładem. Wreszcie wspomnieć warto o bardziej arkadowych wyścigach, czyli Need For Speed (czy ktoś zliczy, ile powstało części?) czy skierowanych do najmłodszych Crash Team Racing Nitro-Fueled oraz Mario Kart 8. Aby jednak w pełni cieszyć się wrażeniami, które oferują tego typu produkcie, należy posiadać kierownicę do gier. Jaką wybrać?

Reklama

Kierownica dla gracza - na co zwrócić uwagę?

Osoby, które nigdy nie próbowały grania w wyścigową grę z pomocą kierownicy, nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wygodny i praktyczny jest to gadżet. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kupujemy cały zestaw: kierownicę, skrzynię biegów oraz pedały (gaz, hamulec, sprzęgło). Innymi słowy, wszystko, co niezbędne, by w możliwie największym stopniu oddać wrażenia, jakie towarzyszą jeździe prawdziwym samochodem.

Choć może się to wydawać oczywiste, kluczowe znaczenie ma sposób montowania. Kierownica musi być zamocowana stabilnie, ponieważ jeśli przy każdym gwałtowniejszym skręcie będzie - nomen omen - jeździć po całym biurku, skutecznie utrudni to zabawę (nie wspominając już o bezpieczeństwie). Mimo że często stosowaną opcją są przyssawki, lepszym pomysłem bez wątpienia będzie mocowane za pomocą pokrętła. Jeśli chodzi o zmianę biegów, tutaj warto kierować się prywatnymi upodobaniami. Łopatki czy klasyczny drążek? Co kto lubi.

W przypadku kierownic do grania niezwykle ważne pozostają dwie kwestie: jakość zastosowanych materiałów oraz kąt obrotu kierownicy. W tańszych modelach najczęściej natrafimy na zwykły plastik. Po kilkudziesięciu godzinach zabawy może on być nieprzyjemny w dotyku, co przełoży się na pocące się dłonie. Jeśli po wirtualnych torach ścigamy się okazjonalnie - powinno wystarczyć. Spędzający przed ekranem więcej czasu pokusić mogą się o kierownice wykończone skórą.

Kąt obrotu kierownicy ma z kolei znaczenie analogiczne jak w prawdziwym samochodzie. Krótko mówiąc: im większy, tym lepiej. Mniej kosztowne modele zwykle posiadają blokadę na poziomie 180 stopni, droższe - 720 stopni i więcej.

Stół szwedzki, czyli każdy fan motorsportu znajdzie coś dla siebie

Zdecydowana większość produkowanych dziś kierownic do grania powstaje z myślą o wielu urządzeniach: komputerach stacjonarnych oraz konsolach Xbox i Playstation. Mimo to przed zakupem warto się upewnić, czy tak jest w rzeczywistości.

Przykładem może być Thrustmaster Formula Wheel Add-On Ferrari SF1000 Edition, która pozostaje kompatybilna z komputerami PC, PlayStation 4 i 5, Xbox Series X/S oraz One. Dla fanów motorsportu dodatkowym atutem będzie fakt, że jest to replika autentycznej kierownicy bolidu Formuły 1, którym w latach 2020-2021 ścigali się czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel oraz Charles Leclerc.

Jeśli chodzi o kierownice PS5 - wybór jest ogromny. Wśród najchętniej wybieranych modeli wymienić należy Logitech G29 Racing Wheel oraz Thrustmaster T-GT II Pack. A zwłaszcza tę drugą, ponieważ posiada ona oficjalną licencję Playstation 5 i wyścigowej gry Gran Turismo (sugeruje to już logo na kierownicy), której najnowsza odsłona trafiła niedawno do sprzedaży. Największe atuty? Wysokiej jakości materiały oraz metalowe pedały wraz z regulacją czułości.

Najlepsza kierownica do Xboxa Series X? Wybór graczy nie pozostawia wątpliwości: Logitech G920. Przede wszystkim za sprawą udanego kompromisu między ceną a wygodą użytkowania (łopatki umożliwiają łatwą i precyzyjną zmianę biegów, a zastosowanie spiralnych kół zębatych - ciche i płynne kierowanie) i trwałością. Wśród innych chętnie wybieranych modeli (to także kierownice Xbox One) wymienić warto Thrustmaster Ferrari 458 Spider oraz Thrustmaster TMX Force Feedback.

Kierownice Tracer to natomiast propozycje dla osób, które nie chcą wydawać na gadżety całej miesięcznej wypłaty. Za model Tracer Roadster 4w1 zapłacimy bowiem 269 zł, a za Tracer Rayder 4w1 - niecałe 200 zł.

Kierownice PC i konsolowe, takie, które można śmiało przełączać między posiadanymi przez nas urządzeniami do grania, trwalsze, jak i przeznaczone dla szukających atrakcyjnych promocji. Jest w czym wybierać! Nie pozostaje nic innego, jak uruchomić ulubioną wyścigową grę, chwycić kierownicę w dłonie i dodać gazu!

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy