Czym cechuje się dobry monitor do komputera? Sprawdzamy!
O czym należy pamiętać podczas kupowania monitora do komputera? Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami matryc? Ile powinna wynosić rozdzielczość ekranu? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Wyjaśniamy w nim, czym cechuje się dobry monitor do komputera.
W chwili obecnej monitory do komputerów to niezwykle zróżnicowana kategoria produktów. W związku z bardzo wysokim popytem na tego typu produkty producenci wręcz prześcigają się w tworzeniu kolejnych modeli dostosowanych do wysokich potrzeb i oczekiwań różnych grup użytkowników.
Warto wiedzieć, że monitory są bardzo różne - wszystko zależy od tego, do jakich celów będziemy je wykorzystywać. Zupełnie inny monitor przyda się, gdy planujemy grać w najnowsze gry, a jeszcze inny, gdy ma on nam posłużyć do wykonywania pracy biurowej. Każdy z monitorów posiada określoną specyfikację, która mówi nam o tym, do jakich zastosowań będzie on najlepiej się nadawał. Poniżej przedstawiamy kilka parametrów, na które warto zwracać szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.
Po pierwsze: rozdzielczość i przekątna ekranu Do grona podstawowych czynników, które należy koniecznie wziąć pod uwagę przy zakupie monitora, jest przekątna ekranu. Tę decyzję trzeba podjąć uwzględniając przede wszystkim ilość miejsca, którą dysponujemy w pomieszczeniu, w którym ma stać monitor. Warto też mieć na uwadze odległość, która będzie dzielić nas od ekranu. Monitor nie powinien znajdować się bliżej niż 50 centymetrów od oczu. Cały ekran powinniśmy móc bez trudu ogarnąć całym swym wzrokiem bez potrzeby poruszania głową - w przeciwnym razie przebywanie przed monitorem może przyczynić się do wystąpienia bólów głowy.
Miejmy też na uwadze proporcje ekranu. Do najpopularniejszych konfiguracji należą:
- 16:9. Jest to proporcja uznawane za wyjątkowo uniwersalną. Jest to format kinowy, dlatego na takim monitorze oglądanie ulubionych filmów i seriali jest bardzo wygodne. Tego typu proporcje sprawdzają się świetnie także przy graniu w różnego rodzaju gry. Ten typ proporcji sprawdza się w biurach - programy biurowe czy przeglądarki internetowe w sposób automatyczny dostosowują się do formatu panoramicznego, dzięki czemu obraz się nie "rozciąga". Format 16:9 obsługuje rozdzielczość Full HD (1920 x 1080),
- 16:10. Podobny format, który obsługuje nieco wyższą rozdzielczość - 1920 x 1200 - w tym przypadku obraz jest trochę wyższy w pionie, co doceniają zwłaszcza graficy komputerowi.
- 21:9. Jest to format nazywany ultrapanoramicznym. Aby skorzystać ze wszystkich jego możliwości, monitor powinien mieć minimum 27". Obsługiwane przez ten format rozdzielczości wynoszą od 2560 x 1080 px, a maksymalnie nawet 3840 x 1600 px. Ten typ proporcji wykorzystują często graficy komputerowi a także osoby wykonujące pracę biurową.
Jakie możliwości oferują obecnie monitory w zakresie rozdzielczości ekranu? Oto dostępne opcje:
- Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080). Rozdzielczość stosowana najczęściej, która w zupełności wystarcza do grania w gry, oglądania filmów czy pracy biurowej. Gdy kupujemy monitor o przekątnej mniejszej niż 25 cali, będzie to zdecydowanie najlepszy wybór.
- Rozdzielczość QHD (2560×1440). Jest to rozdzielczość oferująca znacznie lepszą jakość obrazu - detale są żywsze i lepiej widoczne. Aby zauważyć różnicę, należy jednak postawić na monitor o przekątnej ekranu wynoszącej minimum 27 cali.
- Rozdzielczość 4K Ultra HD (3180×2160). Jest to rozdzielczość, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza - sukcesywnie powstają kolejne filmy i gry w tej rozdzielczości. Stawiając na taki sprzęt realizm w grach czy oglądanych filmach będzie na najwyższym poziomie.
- Rozdzielczość 8K (7680 × 4320 pikseli). Jest to najbardziej nowoczesna rozdzielczość, która pojawia się w coraz większej liczbie monitorów. Cechuje się ona ogromną szczegółowością i ostrością.
Rodzaje matryc są następujące:
- Matryca TN. Jest to typ matryc najczęściej wykorzystywany w tańszych monitorach. Jakość obrazu jest niższa, a dodatkowo kąty widzenia są wąskie niż w matrycach typu VA oraz IPS. Ich zaletą jest jednak fakt, że oferują szybki czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania matrycy, dlatego wybierają je ci gracze, którzy cenią sobie dynamikę w rozgrywkach.
- Matryca IPS. Największym atutem tego typu matryc jest wysoka jakość obrazu - rewelacyjnie odwzorowują one kolory (za wyjątkiem czerni). Oferują szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie.
- Matryca VA. Jest to swego rodzaju połączenie zalet matryc TN oraz IPS. Oferują one lepszą jakość obrazu niż w TN oraz nieco gorszą niż w IPS. Charakteryzują się dobrym czasem reakcji i gwarantują szerokie kąty widzenia. Najważniejsza zaleta tych matryc to wysoki kontrast i duża szczegółowość obrazów.
Na płynność wyświetlanego przez monitor obrazu wpływa częstotliwość odświeżania matrycy. Im współczynnik odświeżania jest większy, tym wyższa jest płynność obrazu, a tym samym mniejsza ilość opóźnień.
Kto powinien postawić na monitor z wysoką częstotliwością odświeżania? Przede wszystkim montażyści wideo i gracze - w ich przypadku sprawdzi się odświeżanie wynoszące minimum 144 Hz. Z kolei osoby wykonujące pracę biurową bądź graficy powinni wybrać monitor z odświeżaniem na poziomie 60 Hz.
Artykuł sponsorowany