Spis treści:
- Strażnik Tokio
- Huczne pożegnanie
- Co zamiast gigantycznego Gundama ?
- Mechaemerytura
W skrócie
- Monumentalny model Gundama RX-0 przed DiverCity Tokyo Plaza w Tokio stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji dzielnicy Odaiba i miejscem odwiedzanym przez fanów anime z całego świata.
- Statua RX-0 Unicorn, prezentowana od 2017 roku, zostanie usunięta pod koniec sierpnia 2026 roku, a jej ostatnie miesiące będą uświetnione specjalną prezentacją i wydarzeniami.
- Nie wiadomo jeszcze, czy po usunięciu obecnego Gundama w tym samym miejscu pojawi się nowy model, mimo zapowiedzi projektu Gundam Landmark Concept przez Bandai Namco.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie
Przez lata był jednym z tych widoków, które trudno pomylić z jakimkolwiek innym miejscem na świecie. Gigantyczny model Gundama RX-0, czuwający nad wyspą Odaibą stał się dla Tokio czymś więcej niż kolejną atrakcją dla fanów anime - był punktem orientacyjnym, tłem niezliczonych zdjęć i obowiązkowym przystankiem dla turystów odwiedzających Japonię. Jednak teraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych mechów w branży elektronicznej rozrywki przygotowuje się do ostatniego dyżuru. Bandai Namco potwierdziło, że naturalnych rozmiarów Gundam, po niemal dziewięciu latach służby, zniknie z tokijskiego krajobrazu pod koniec sierpnia 2026 roku.
Strażnik Tokio
Gundam RX-0 Unicorn został odsłonięty we wrześniu 2017 roku. Konstrukcja mierząca 19,7 metrów wysokości od samego początku robiła ogromne wrażenie nawet na mieszkańcach kraju, w którym kultura anime wylewa się niemal z każdego zakamarka.
Potężna statua postawiona została przed kompleksem handlowym DiverCity Tokyo Plaza w Odaibie i bardzo szybko stała się centralnym punktem okolicy. Przez niemal dziewięć lat przyciągała wzrok zarówno mieszkańców Tokio, jak i miliony turystów z najrozmaitszych zakątków świata, z których spora część decydowała się przylecieć do Japonii tylko po to, by zobaczyć słynnego mecha na własne oczy. Dla wielu odwiedzających, nie tylko fanów kultowej serii "Gundam", widok ogromnego mecha górującego nad zatoką tokijską był doświadczeniem trudnym do porównania z czymkolwiek innym.

Rzeczywistych rozmiarów model RX-0 Unicorn zaczął funkcjonować jako jeden z symboli całej dzielnicy. Wokół konstrukcji regularnie gromadzili się fani serii "Gundam", profesjonalni fotografowie oraz turyści.
Dodatkowym magnesem przyciągającym społeczność anime i gier były dwa salony poświęcone marce Gundam zlokalizowane w centrum handlowy DiverCity, w którym fani mogli znaleźć najrozmaitsze różności związane z ulubionym uniwersum.
Huczne pożegnanie
Bandai Namco nie ujawniło powodów zakończenia ekspozycji, ale potwierdziło, że ostatnie miesiące Gundama RX-0 będą naprawdę wyjątkowe. Operatorzy odpowiednika mecha w rzeczywistości zapowiedzieli specjalną finałową prezentację konstrukcji. Statua otrzyma także nowy zestaw dekoracji, które mają nadać jej odświeżony wygląd podczas ostatniego okresu obecności w Odaibie.
Oprócz zmian wizualnych planowane są także specjalne wydarzenia oraz lokalne uroczystości upamiętniające zakończenie "służby". Szczegóły mają być publikowane stopniowo na oficjalnej stronie projektu.
Co zamiast gigantycznego Gundama ?
Bandai Namco nie potwierdziło jeszcze, czy w miejscu obecnej konstrukcji pojawi się nowy model mecha. Co prawda japoński gigant zapowiedział projekt określany jako "Gundam Landmark Concept", który ma stanowić nową atrakcję związaną z popularną marką, ale na ten moment nie ujawniono żadnych szczegółów.
Wielu fanów ma nadzieję, że powtórzy się historia sprzed około dekady. Wtedy w tym samym miejscu przez dłuższy czas stał inny model Gundama RX-78-2 także naturalnej wielkości, który został usunięty w 2017 roku. Po tym zabiegu jego miejsce zajął opisywany Gundam RX-0 Unicorn.
Mechaemerytura
To już ostatnia szansa, by stanąć twarzą w twarz z jednym z najbardziej ikonicznych Gundamów. Jeżeli ktoś planował zobaczyć na żywo RX-0, to nie pozostało mu wiele czasu - odwiedzający wciąż mogą podziwiać monumentalnego mecha przed DiverCity Tokyo Plaza tylko do końca sierpnia 2026 roku.
Gdy Gundam RX-0 Unicorn zniknie z Odaiby, krajobraz Tokio po raz pierwszy od lat pozostanie bez żadnego, naturalnej wielkości, Gundama. Dla wielu fanów będzie to symboliczny koniec pewnej epoki. Na szczęście to prawdopodobnie nie koniec i Bandai Namco ma już w zanadrzu zastępstwo. Co pojawi się później w miejscu Unicorna? Na odpowiedź fani prawdopodobnie będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.











