Samsung QLED – telewizory uszyte pod nowe konsole

Na takie momenty w branży technologicznej czeka się latami. Lada moment w sprzedaży ukażą się konsole nowej generacji, które przez długi czas będą wyznaczać trendy wśród pasjonatów elektronicznej rozrywki. Naszpikowane najnowszymi technologiami urządzenia potrzebują jednej, bardzo ważnej rzeczy, by spełniać swoją rolę. Mowa oczywiście o nieodłącznym partnerze każdego konsoli do gier, czyli oczywiście o telewizorze. Nie trudno sobie wyobrazić, że nowe konsole stawiają poprzeczkę wyżej telewizorom, na których będą uruchamiane. Oba urządzenia będą oferować moc obliczeniową dwukrotnie większą niż to, co oferują ich aktualne odpowiedniki.

Nadchodzi czas 8K

Obie konsole zapewniają wsparcie dla rozdzielczości 8K oraz technologii ray-tracing (generowanie fotorealistycznych obrazów w czasie rzeczywistym). Dobrze byłoby więc móc skorzystać z obu dobrodziejstw. Jako że nowe konsole wyposażone są w napędy optyczne 4K UHD Blu-ray, nie trzeba chyba dodawać, że zmiana TV to konieczność dla każdego fana dobrego kina, który ma zamiar wykorzystywać oba sprzęty także do oglądania filmów.

Bez tych funkcji nie kupuj TV

W tym roku Samsung zaprezentował nową linię telewizorów, opartą o technologię QLED. Bez wątpienia można przyznać, że są one swoistym "puszczeniem oka" w stronę graczy, ponieważ zawierają technologie mocno wspierające cechy wymagane w gamingu. Przykładem takiego telewizora, który doskonale sprawdzi się zarówno w grach, jak i jako centrum domowej rozrywki, jest model Samsung QLED Q800T. Jego kilka cech i właściwości jest niezmiernie interesujących, szczególnie pod kątem wykorzystania przez najbliższe lata  konsol i gier nowej generacji.

QLED 8K Q800T wyposażono w złącze HDMI 2.1, co sprawia, że gry będą wyświetlać się niezwykle płynnie. HDMI 2.1 umożliwia m.in. rozgrywkę do rozdzielczości 8K z częstotliwością odświeżania 60Hz, wyświetlanie ruchomego obrazu 4K UHD przy 120 klatkach na sekundę, lepszą jasność i bardziej rzeczywiste kolory czy też idealną synchronizację dźwięku i obrazu.

Telewizor QLED 8K Q800T posiada także, wzorem innych telewizorów firmy Samsung, wprowadzony już w 2018 roku Automatyczny Tryb Gry. Dzięki niemu urządzenie automatycznie wykrywa włączoną konsolę i optymalizuje ustawienia pod kątem idealnego dostosowania do obsługi gier. 

Kolejną bardzo istotną cechą dobrego wyświetlacza jest niski input lag. To dzięki niskiej wartości tego parametru gry działają płynnie i nie obserwujemy opóźnień pomiędzy działaniami na kontrolerze a ich efektem wyświetlanym na ekranie. W modelu QLED 8K 800T udało się go obniżyć do poziomu 9,8 ms.

Funkcją przygotowaną specjalnie z myślą o graczach jest Dynamiczny Korektor Czerni, który ułatwia rozróżnienie słabo widocznych przedmiotów i szczegółów w ciemnych scenach. Ta innowacyjna technologia wykorzystuje Procesor Quantum 4K, umożliwiający poprawienie jakości obrazu w czasie rzeczywistym, poprzez analizę ciemnych scen i wykrywanie obiektów znajdujących się w ciemności.

Bardzo przydatną rzeczą w nowych telewizorach firmy Samsung funkcja Game Motion Plus, dzięki której ruchy postaci czy samochodów są płynne z zachowaniem wysokiej jakość grafiki jest opcja. Kolejną funkcją którą docenia gracze jest Game Multi View. Pozwala ona podzielić ekran urządzenia na dwie części wyświetlające jednocześnie obrazy z zupełnie różnych źródeł, np. z konsoli i smartfona. Możemy jednocześnie mieć uruchomioną grę, a dodatkowo np. film instruktażowy, który ułatwią przejście trudniejszego fragmentu rozgrywki. Z kolei funkcja Dotknij i Wyświetl pozwala na otrzymanie lustrzanej kopii smartfona na dużym ekranie poprzez dotknięcie telefonem obudowy telewizora.

Warto też wspomnieć o technologii Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS+). Jej efektem jest umieszczenie w telewizorze Samsung QLED 8K Q800T aż sześciu głośników w porównaniu do czterech w dotychczasowych modelach. Ma to bardzo duży wpływ na odwzorowanie jeszcze bardziej realistycznych efektów dźwiękowych i muzycznych.

Ukłonem w stronę graczy jest także funkcja FreeSync Premium, która synchronizuje kartę graficzną i ekran telewizora, by zapobiegać przycięciom obrazu, co jeszcze bardziej wpływa na jego płynność i wyrazistość.

Dobry dźwięk? Soundbar Samsunga poratuje

Idealnym dodatkiem do zestawu konsola plus telewizor będzie też urządzenie podbijające jakość dźwięku. W dzisiejszych czasach - oprócz zestawów głośnikowych - świetnym rozwiązaniem są także soundbary. W przypadku telewizorów z serii QLED Samsung świetnie sprawdzą się i skomponują soundbary z Q-serii (Q800T, Q70T i Q60T).

Zastosowano w nich technologię Q-Symphony, która pozwala stworzyć unikatowy system nagłośnienia. Po podłączeniu soundbara do telewizora QLED z 2020 roku górne i boczne głośniki telewizora są wykorzystywane jako dodatkowy kanał audio. W soundbarach wykorzystano także technologię Samsung Acoustic Beam, która potęguje wrażenia dźwięku panoramicznego. Taki efekt osiągnięto m.in. poprzez zastosowanie dodatkowych 56 otworów (po 28 z każdej strony), które zostały równomiernie rozmieszczone w górnej części listwy dźwiękowej.

Modele Q800T i Q70T oferują dodatkowo wielokanałowy dźwięk przestrzenny w formacie 3.1.2 i obsługę kodeków Audio 3D. W połączeniu z technologią Dolby Atmos i DTS:X tworzą jeszcze bardziej rzeczywiste wrażenia podczas oglądania filmów czy transmisji sportowych.

QLED 8K Q800T to dobry partner dla nowych konsol

Telewizor Samsung QLED Q800T dostępny jest z ekranami o rozdzielczości 65, 75 i 82 cali. Urządzenie - oprócz wymienionych wcześniej funkcji "gamingowych" - wspiera procesor Quantum 8K, który odpowiada za technologię sztucznej inteligencji - to dzięki niej w czasie rzeczywistym poprawiana jest jakość obrazu i dźwięku podczas wyświetlania różnych materiałów. Ciekawą opcją jest funkcja Inteligentnego Skalowania, która sprawi, że wyświetlany obraz poprawiony zostanie do rozdzielczości jak najbliższej 8K. Bez wątpienia telewizor QLED 8K Q800T będzie świetną inwestycją nie tylko dla każdego posiadacza konsoli, ale także dla każdego zainteresowanego zakupem TV wysokiej jakości. Jest praktycznie gwarantem wyświetlania najwyższej jakości obrazu nie tylko w grach, ale także w produkcjach filmowych. Szereg dodatkowych funkcji sprawia, że urządzenie jest niezwykle intuicyjne i przyjazne w obsługiwaniu. 

Prezentacja Partnera

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje