Samsung Q80T – Technologia nowej generacji w przystępnej cenie

W połowie listopada 2020 roku na rynku pojawią się nowi gracze, którzy będą rozdawać karty w branży elektronicznej rozrywki przez najbliższych ładnych kilka lat. Mowa o konsolach nowej generacji. Obydwa najnowsze systemy dysponują potężnymi zapasami mocy, które, według zapewnień producentów, mają generować obraz w rozdzielczości 4K przy jednoczesnym zachowaniu płynności animacji na poziomie 60, a nawet 120 klatek na sekundę. Jednak aby uzyskać najwyższe rezultaty, nie wystarczy nabyć konsolę i dobrze zoptymalizowaną przez producenta grę – urządzeniem niezbędnym do cieszenia się najnowszymi technologiami, którymi naszpikowane mają być konsole, jest telewizor.

Pojawienie się next-genów, to doskonały moment na wymianę dotychczasowego odbiornika na taki, który będzie w stanie wyświetlić obraz ulubionej gry na możliwie najwyższych ustawieniach, bez utraty jakości. Wydaje Ci się, że taki sprzęt musi kosztować fortunę? Niekoniecznie. Doskonałym przykładem może być tegoroczna seria telewizorów Samsung, z której najbardziej optymalnym pod względem spełnienia warunku jakość/cena jest model Q80T. To egzemplarz za rozsądne pieniądze, który zapewnia niezwykłą jakość obrazu w rozdzielczości 4K, ale także doskonałe odwzorowanie dźwięku przestrzennego (funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem), a ponadto posiada mnóstwo funkcji usprawniających granie. Zainteresowani?

Arcydzieło sztuki RTV

Seria Q80T dostępna jest w szerokiej gamie rozmiarów od 49" - 85" cali. Samsung postawił zdecydowanie większy nacisk na eksponowanie samego wyświetlacza - obudowa QLED Q80T jest minimalistyczna, smukła i elegancka, niemal pozbawiona ramek, umiejscowiona na zlokalizowanej centralnie wąskiej i płaskiej podstawie, wykonanej z ciężkiego, pomalowanego na czarno, kawałka stali. Dzięki temu urządzenie stabilnie przylega do podłoża. Prześwit pomiędzy dolną krawędzią TV a blatem jest wystarczający, by zmieścić w nim soundbar. Dostępne złącza zainstalowano z boku tylnej ściany panelu tak, by pozostawał do nich swobodny dostęp, niezależnie od tego, czy telewizor będzie spoczywał na komodzie, czy wisiał na ścianie. 

Konstrukcja wyposażona została w maskownice (w obudowie i stojaku) umożliwiające ukrycie przewodów. Telewizor otrzymał łączność w standardach Blutetooth (pilot), Wi-Fi i Ethernet. Ponadto udostępniono trzy sloty HDMI 2.0 oraz jeden HDMI 2.1, dwa porty USB, wyjście optyczne cyfrowe, Ethernetowe, wejście odbioru naziemnej TV i dwa złącza do TV satelitarnej + moduł CI (Common Interface). W zestawie dołączony został pilot One Remote, który nie tylko świetnie sprawdza się w przypadku kontrolowania TV, ale także innych smart urządzeń korzystających z technologii Anynet+.

Granie bez żadnych kompromisów

Wymienionych został już całkiem sporo atutów telewizora marki Samsung, ale to wciąż nie są te najważniejsze strony, którymi może pochwalić się ten model. QLED Q80T stworzony został do współpracy z nadchodzącymi konsolami nowej generacji. Przyszli ich posiadacze powinni być zachwyceni rozległym wachlarzem technologii i funkcji, jakie wspiera telewizor Samsung QLED Q80T. Jednak nie tylko ze względu na czystą reprodukcję kolorów czy szerokie kąty widzenia.

Właściwie tak naprawdę nie muszą nic nie robić - wystarczy, że podłączą przewód HDMI do właściwego portu (wersja 2.1), a telewizor, dzięki trybowi ALLM (Auto Low Latency Mode), czyli Automatycznemu Trybowi Gry, sam dostosuje możliwie najbardziej optymalne parametry, m.in. zmniejszając tzw. input lat - opóźnienie wyświetlanego obrazu do zawrotnych 9,8 ms. Jednak to nie wszystko, co w kwestii usprawniania rozgrywki do zaoferowania ma telewizor QLED Q80T.

Częstotliwość odświeżania na poziomie 120Hz to potężny atut, który będzie wykorzystywany przez twórców gier w najbliższych latach. Jednak konsekwencją dążenia do wyświetlania tak wysokiej ilości klatek przy imponująco niskich opóźnieniach, jest pogorszenie jakości obrazu. Rozwiązaniem tego problemu jest opcja FreeSync Premium (eliminująca brak synchronizacji częstotliwości klatek między urządzeniami źródłowymi do gier i wyświetlaczami) i VRR (Variable Refresh Rate) - zmiennej częstotliwości, która eliminuje tzw. rozrywanie tekstur na ekranie. W efekcie użytkownik może cieszyć się fantastyczną grafiką także w produkcjach wymagających szybkiej reakcji (w szczególności wyścigi lub gry sieciowe - strzelanki, sportowe, w których liczy się czas).

Opcja Game Motion Plus dodatkowo redukuje drgania i rozmycia, poprawiając jednocześnie płynność animacji, a w połączeniu z Dynamicznym Korektorem Czerni, pozwala regulować kontrast w celu uzyskania głębszej czerni i jaśniejszej bieli, co pozwoli zauważyć najmniejszy i najbardziej ukryty detal na mapie.

Nowością jest funkcja Game Multi View, która umożliwia jednoczesne oglądanie obrazu z dwóch źródeł (na przykład głównego obrazu telewizyjnego i zrzutu ze smartfona), co może okazać się przydatne podczas prób zaliczenia bardziej zaawansowanych osiągnięć/trofeów w grach. Na jednym ekranie uruchomiona zostanie gra, na drugim obraz z filmem instruktażowym, jak krok po kroku wykonać zadanie. Innym ciekawym zastosowaniem może być jednoczesna gra i oglądanie esportowego turnieju strumieniowanego na żywo.

Jeden telewizor, wiele możliwości

Biorąc pod uwagę przedział cenowy, w jakim znalazł się QLED Q80T można by wywnioskować, że telewizor zalicza się do średniej półki. Telewizor Samsunga z ekranem 65 cali kosztuje około 5200 PLN, ale pod względem dostępnych funkcji dorównuje najdroższym modelom.

Samsung QLED Q80T korzysta z autorskiego systemu smart TV Tizen, który pozwala na sprawne zarządzanie poszczególnymi opcjami telewizora. Poruszanie się po menusach jest intuicyjne, szybkie i przyjemne.

Doskonałym dodatkiem jest Tryb Ambient (inteligentny wygaszacz ekranu), stosowany w zdecydowanie droższych modelach typu premium, który w trybie gotowości pozwala telewizorowi "zniknąć", wtapiając się w otoczenie wnętrza poprzez wyświetlanie na ekranie QLED na przykład wybranych dzieł sztuki lub rodzinnych zdjęć. Jednak to nie wszystko, bowiem TV może posłużyć także jako źródło wiadomości, prezentujące aktualną pogodę lub zegar.

Rozkosz dla uszu

Telewizor Samsung Q80T ma także sporo do zaoferowania w sferze audio. System oparty został na konfiguracji 2.2.2. Oznacza to, że poza sterownikami skierowanymi w dół dodano dodatkową parę głośników w lewym i prawym górnym roku wyświetlacza. Dzięki temu dźwięk nie wędruje z jednego miejsca, ale rozprowadzany jest równomiernie po całym obszarze. To pozwoliło stworzyć swego rodzaju przestrzenną scenę dźwiękową, która doskonale współgra z funkcją Dźwięku Podążającego za Obiektem (Object Tracking Sound).

Dzięki wykorzystaniu dodatkowego zestawu głośników i cyfrowemu przetwarzaniu dźwięku tworzy znacznie bardziej żywy obraz. Mało tego telewizor sam analizuje sygnał (z zewnątrz) i rozprowadza dźwięki tak, by zapewnić możliwie najbardziej realistyczny efekt. Całkowita moc wyjściowa wynosi imponujące 60W, co zdecydowanie powinno wystarczyć do wygodnego obejrzenia filmu nawet w dużym pomieszczeniu. Jakość generowanych tonów jest satysfakcjonująca.

Chociaż telewizor odznacza się naprawdę solidnym zestawem dźwiękowym, to oczywiście można jeszcze go odpowiednio usprawnić, rozbudowując zestaw o soundbar Samsung z serii-Q (Q800T, Q70T i Q60T), który zdecydowanie wzmocni wrażenia, a dzięki technologii Atmos 3D czy funkcji Q-Symphony - wykorzysta górne głośniki w obudowie TV jako osobne kanały, by zauważalnie zwiększyć doznania efektu 3D. W rezultacie dialogi, muzyka i pozostałe efekty dźwiękowe zyskają zupełnie inną, bardziej pełną, wyrazistość.

Widzisz więcej

Telewizor QLED Q80T przygotowany został z myślą o tym, by usatysfakcjonować użytkowników pod względem audio, ale swoje prawdziwe oblicze odkrywa dopiero w sferze wizualnej. Dzięki technologii procesora Quantum 4K, prawdopodobnie najbardziej zaawansowanego na rynku, telewizor generuje obraz bogaty w kolory, w super rozdzielczości. Wszystko za sprawą technologii Bezpośredniego Strefowego Podświetlenia, która pozwala zaoferować znacznie wyższą wydajność HDR (standard HDR10, HDR 10+) w porównaniu z ekranami podświetlanymi krawędziowo, z głęboką czernią, wysokim kontrastem przy zachowaniu jednocześnie odpowiednio doświetlenia.

Ekran QLED Q80T spokojnie może konkurować z droższymi egzemplarzami. Pod względem kontrastu, reprodukcji kolorów i ogólnego wrażenia z obrazu. Parametry jasności w Q80T są wystarczająco wysokie, aby móc korzystać z TV w słoneczny dzień, a jednocześnie jest w stanie wydobyć najciemniejsze odcienie. Kontrast jest po doskonały, a jasne obiekty - płomienie czy eksplozje - świecą żywym blaskiem.

Wydajność procesora Samsung QLED Q80T to prawdziwy hit. Telewizor nie tylko rewelacyjnie radzi sobie z wyższymi rozdzielczościami, ale także jest w stanie interpolować treści z niższych, tworząc atrakcyjny obraz w stylu UHD, pełen zmaksymalizowanych kolorów i szczegółów. Możecie zapomnieć o pozbyciu się kolekcji filmów DVD czy Blu-ray - dzięki telewizorowi Samsung otrzymają drugie życie - skalowanie to kolejny mocny atut Q80T  - robi to najlepiej w swojej klasie.

Prezentacja Partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje