Reklama

Pamięci DDR4 z nowym rekordem OC. Niebotyczna prędkość uzyskana dzięki ciekłemu azotowi

Być może nadejście nowej generacji pamięci RAM, czyli DDR5, jest już tuż za rogiem (ich premiera na rynku konsumenckim spodziewana jest wraz z debiutem procesorów Intel Alder Lake i AMD Zen 4), ale czwarta generacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

O ile bazowa częstotliwość taktowania DDR5 wynosić ma aż 4800 MHz, to jednak Kovan Yang z zespołu overclockerów MSI wykręcił pamięci DDR4 HyperX Predator (8 GB moduł) o bzowym prędkości 4600 MHz do imponującego wyniku 7156 MHz. Tym samym ustanowił on nowy rekord dla RAM-u, gdyż poprzedni najlepszy wynik zarejestrowany na HWbot wynosił 7109 MHz. Aż strach pomyśleć, jakie wyniki uzyskiwać będzie DDR5 po OC. 

Wracając do najnowszego rekordu, osiągnięto go przy wykorzystaniu procesora Intel Core i9-11900KF oraz płyty głównej MSI MEG Z590I Unify. Oczywiście taki wynik nie byłby możliwy przy zastosowaniu pasywnego chłodzenia pamięci RAM, więc nie spodziewajcie się, że uzyskanie podobne rezultaty na swoim komputerze - no chyba, że znacie się na rzeczy i macie do dyspozycji ciekły azot. Zwykli gracze, by zobaczyć tak wysokie prędkości, muszą poczekać na premierę pamięci RAM DDR5, ale wtedy będą miały one bardziej praktyczny, a nie tylko pokazowy charakter.

Reklama

Aby osiągnąć tak wysokie taktowanie pamięci, Kovan musiał mocno poluzować timingi do 58-63-63-63-2 (tCAS-tRCD-tRP-tRAS-tCR). Niestety napięcie robocze nie jest znane, jednak z pewnością przekraczało wartości profili XMP ustawionych na maksymalnie 1,5V.

Ten rekord pokazuje, że DDR4 ma w sobie jeszcze sporo potencjału, choć trzeba pamiętać, że ekstremalne OC to sztuka dla sztuki, która nie przekłada się bezpośrednio na standardowe użytkowanie. Jeśli potrzebujesz pamięci DDR4 o wysokiej częstotliwości, która nie wymaga takich zabiegów z użyciem ciekłego azotu, firma G. Skill niedawno wypuściła zestaw z taktowaniem fabrycznym 5333 MHz, co czyni go najszybszą dostępną obecnie na rynku pamięcią RAM. Zalecamy jednak szybki zakup, ponieważ analitycy i firma ostrzegają, że ceny pamięci RAM wzrosną w tym roku.

Daniel Górecki - ITHardware.pl

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje