Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Seria Pokémon ma 24 lata

​27 lutego 1996 roku do sklepów w Japonii trafiły niepozorne gry Pokémon Red oraz Green od Nintendo, rozpoczynając manię, która trwa już 24 lata. W Polsce stworki stały się znane wiele lat później za sprawą serialu animowanego i dzisiaj niewielu zdaje sobie sprawy, że pierwsze były gry.

Całość, jeszcze pod nazwą Pocket Monsters, stała się natychmiast szalenie popularna na przenośnej konsolce Game Boy. Nieco później w 1996 roku na rynek wydano więc dodatkową edycję Blue, podczas gdy Green nigdy nie opuściło Japonii. Mieszkańcy Zachodu musieli jeszcze czekać.

Reklama

Dopiero w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych udostępniono wersje Red i Blue, podczas gdy w Europie musiano czekać do 1999 roku, gdy ukazało się także Yellow. Wtedy w Japonii grano już jednak w kolejną generację, a więc w Gold oraz Silver na nowych Game Boy Color. Skomplikowane.

Pierwszy serial animowany emitowano w TV Tokyo już w 1997 roku. Dzisiaj seria może pochwalić się ponad tysiącem odcinków, podzielonych na 7 sezonów w Japonii oraz 22 na świecie. To właśnie główny bohater - Ash Ketchum - był wstępem do pokemonów dla wielu osób, także w Polsce.

Dzisiaj licencja należąca do Nintendo jest najbardziej dochodową marką medialną w historii, z przychodami na poziomie 90 miliardów dolarów przez 24 lata. Cykl gier to także drugi (za Mario) najlepiej sprzedający się cykl w historii wirtualnej rozrywki, z 346 milionami na całym świecie.

Pokémon to także popularna gra karciana (28,8 miliarda sprzedanych kart), a także cały szereg innych multimediów: filmy, książki, manga, muzyka, orkiestra, kubeczki, długopisy, poduszki, plecaki, pluszaki, parki rozrywki i wszystko inne, co tylko można sobie wyobrazić.

Dowiedz się więcej na temat: Pokémon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje