Cloud Imperium Games (CIG), twórcy Star Citizena, postanowili zareagować szybko i zdecydowanie. Tak właśnie rozpoczęła się jedna z największych kampanii banów w historii gry. Pomimo tego, że studio deweloperskie nie ujawniło konkretnych liczb, potwierdzono, że mowa o "znaczącej liczbie kont", a to podobno dopiero początek, bo kolejne działania są już w przygotowaniu.
Kary bez wyjątków
CIG nie pozostawia żadnych wątpliwości - producent zamierza karać za łamanie reguł gry, bez względu na to, jakie były intencje. Surowych konsekwencji, w tym nawet permanentną blokadę konta, mogą spodziewać się także ci gracze, którzy "eksperymentują" lub twierdzą, że "pomagają wykrywać luki". Twórcy przypominają, że zdają sobie sprawę, iż gra wciąż znajduje się w fazie alpha, ale to nie daje nikomu przyzwolenia na obchodzenie zasad.
Wykorzystywanie luk lub oszukiwanie jest jednoznacznie sprzeczne z naszym regulaminem – niezależnie od intencji czy aktualnego etapu rozwoju gry. Rozumiemy, że niektórzy użytkownicy mogą eksperymentować, działać z ciekawości lub uważać, że pomagają w identyfikowaniu problemów – jednak nawet takie działania mogą być szkodliwe i zakłócać funkcjonowanie gry. Takie zachowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami – włącznie z trwałym zablokowaniem konta
Koniec taryfy ulgowej
Od momentu udostępnienia Star Citizena graczom CIG przyjmowało stosunkowo luźne podejście do zewnętrznych narzędzi i modyfikacji, umożliwiając graczom m.in. tworzenie lokalizacji językowych czy integracji VR.
Jednak po wspomnianych incydentach sytuacja ulegnie zmianom. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę użytkowników i coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustw, zaostrzenia kursu wydają się koniecznością.
Dotychczas przyjmowaliśmy bardziej liberalne podejście do narzędzi firm trzecich. Było to działanie zamierzone – chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla inicjatyw społecznościowych, takich jak lokalizacje językowe, integracje VR czy inne twórcze projekty. Jednak w związku z dynamicznie rosnącą bazą graczy i większym zaangażowaniem, osiągnęliśmy punkt, w którym osoby nadużywające systemu dostrzegają większy potencjał w wykorzystywaniu gry
Według zapewnień CIG, wprowadzone aktualizacje przynoszą pozytywne rezultaty - chociaż konkretów nie zdradza, prawdopodobnie, by nie ułatwiać życia twórcom cheatów.
Nie ujawniamy szczegółów operacyjnych, ale chcemy was zapewnić, że ostatnie aktualizacje przyniosły już zauważalne efekty. Rozpoczęliśmy również szeroko zakrojoną falę banów kont i nadal będziemy podejmować działania egzekucyjne tam, gdzie będzie to konieczne
Społeczność ma znaczenie
Kluczowymi w identyfikacji oszustów okazały się raporty samych graczy. Ulf Kurschner, główny menedżer społeczności, podziękował użytkownikom za zgłoszenia.
Zaobserwowaliśmy ostatnio wzrost liczby nadużyć i oszustw w grze i chcemy podziękować wszystkim, którzy poświęcili czas na zgłaszanie tych incydentów
Chyba nikogo nie powinno to dziwić - dla wielu fanów Star Citizena, którzy przez lata inwestowali czas (i niemałe środki) w rozwój swojej przygody w kosmosie, pojawienie się nieuczciwych graczy, musiało być sporym ciosem.












