13 gier wideo, bez których nic nie byłoby takie samo

​Z kilkudziesięcioletniej historii gier wideo można by wyciągnąć całe mnóstwo tytułów, które w mniejszym lub większym stopniu odcisnęły swoje piętno na rozwoju technologii, branży czy określonych gatunków.

Zestawienie najbardziej wpływowych gier wideo składające się nawet ze stu pozycji mogłoby się okazać niewystarczające. Nie zamierzamy siłować się z tytanem. Takiej listy nie da się stworzyć obiektywnie. I tak nie mielibyśmy szans. Dlatego ugryźliśmy temat nieco inaczej. Zbudowaliśmy bardziej subiektywną, krótszą - składającą się konkretnie z trzynastu tytułów - listę. Taką, która przyprawia nas o łzy wzruszenia.

Pong (1972)

Pong, stworzony przez Atari, był jednym z pierwszych gier wideo, które zdobyły szeroką popularność. Prosta gra w tenisa stołowego przyciągnęła miliony graczy, a jej sukces doprowadził do powstania przemysłu gier komputerowych na dużą skalę. Chyba żadne zestawienie tego rodzaju nie może powstać bez uwzględnienia Ponga.

Reklama

Space Invaders (1978)

Ta japońska produkcja z gatunku strzelanek przestrzennych wprowadziła elementy rywalizacji między graczami, a także pomogła w umocnieniu pozycji gier wideo w kulturze popularnej. Space Invaders dało początek gatunkowi shoot'em up, który na rynku gier wideo - pomimo upływu wielu lat - wciąż jest obecny.

Tetris (1984)

Gdy sowiecki wynalazca Alexey Pajitnov stworzył Tetrisa, pewnie nawet w najśmielszych snach nie śniło mu się, że jego dzieło stanie się jedną najbardziej rozpoznawalnych gier w historii. Prosta zabawa logiczna z elementami układania klocków zdobyła uznanie na całym świecie, a także wpłynęła na rozwój gatunku gier logicznych.

Super Mario Bros. (1985)

Super Mario Bros. od Nintendo to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych produkcji wszech czasów. Już samo to, że wprowadziła do świata gier wideo postać wąsatego hydraulika Mario - która szybko stała się ikoną - zapewnia jej stałe miejsce w naszych sercach. Super Mario Bros. przyczyniło się również do powstania popularnego do dziś gatunku platformówek.

Ultima IV: Quest of the Avatar (1985)

Ultima IV była jedną z pierwszych gier RPG, które wprowadziły bardziej rozbudowaną fabułę oraz takie kwestie, jak etyka czy moralność. Słynna produkcja Richarda Garriotta zainspirowała wiele późniejszych erpegów, takich jak Baldur's Gate, The Elder Scrolls czy Dragon Age.

The Secret of Monkey Island (1990)

The Secret of Monkey Island, stworzone przez Rona Gilberta i wydane przez Lucasfilm Games, to klasyczna gra przygodowa typu point and click. Znana ze swojego zwariowanego humoru, intrygującej fabuły i pomysłowych zagadek, była jednym z najbardziej wpływowych tytułów dla przygodówek. Zainspirowała wiele późniejszych reprezentantek tego gatunku, takich jak Broken Sword czy Grim Fandango.

Dune 2 (1992)

Dune 2, stworzona przez Westwood Studios, uważana jest za pierwszą grę z gatunku RTS (real time strategy, czyli strategia czasu rzeczywistego). Wprowadziła wiele elementów charakterystycznych dla tego gatunku, takich jak gromadzenie surowców, budowanie bazy oraz zarządzanie jednostkami. Dune II zainspirowało wiele późniejszych erteesów, takich jak Command & Conquer, Warcraft czy StarCraft. Co ciekawe, poprzednia część serii była... przygodówką z elementami strategii.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)

Ten tytuł z serii The Legend of Zelda wprowadził wiele innowacji do gatunku przygodowych gier akcji, w tym trójwymiarową grafikę oraz rozbudowane uniwersum, dające graczom sporo swobody działania. Ocarina of Time stała się wzorcem dla wielu późniejszych gier i wpłynęła na rozwój gatunku open world (produkcji osadzonych w otwartych światach).

Doom (1993)

Doom zrewolucjonizował gatunek strzelanek pierwszoosobowych, wprowadzając trójwymiarowe otoczenie, elementy gry wieloosobowej i szeroki wybór broni. Gra zainspirowała wiele późniejszych tytułów FPS-ów, takich jak Half-Life czy Call of Duty.

World of Warcraft (2004)

World of Warcraft przyczyniło się do popularyzacji gatunku MMORPG (massively multiplayer online role-playing game), pozwalając na jednoczesną interakcję tysiącom graczy w wirtualnym świecie. Gra wprowadziła również nowe standardy w projektowaniu produkcji wieloosobowych i zyskała olbrzymią bazę fanów na całym świecie, którzy bawią się przy niej do dziś.

Half-Life 2 (2004)

Half-Life 2, stworzone przez studio Valve, wprowadziło innowacje w dziedzinie narracji, mechaniki gry oraz oprawy graficznej. Dzięki silnikowi Source gra oferowała realistyczną fizykę i efekty wizualne, które wyznaczyły nowe standardy dla przyszłych gier. Half-Life 2 zainspirowało wiele innych tytułów, takich jak BioShock czy Dishonored, oraz wpłynęło na rozwój gatunku strzelanek pierwszoosobowych. Oczywiście olbrzymie znaczenie w historii tej kategorii gier wideo miała także część pierwsza Half-Life'a.

Grand Theft Auto 3 (2001)

GTA 3 od studia Rockstar zrewolucjonizowało gatunek (trzecioosobowych) gier akcji, wprowadzając trójwymiarowy, otwarty świat oraz niespotykaną dotąd swobodę działania. Co prawda, nie tak dawno doczekała się remastera, ale nawet oryginał z 2001 roku jest do dziś grywalny (śmiało możecie wypróbować go w wersji na smartfony, przygotujcie tylko lepiej pada). GTA 3 znalazło wielu naśladowców. Poza kolejnymi odsłonami serii były to m.in. Red Dead Redemption (również od Rockstara), Mafia, Saints Row czy True Crime.

Minecraft (2011)

Minecraft to prawdziwy fenomen. Gra stworzona przez jedną osobę, a dokładnie przez Markusa Perssona, stała się jednym z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych tytułów wszech czasów. W Minecrafcie tworzymy i eksplorujemy światy zbudowane z bloków, wybierając pomiędzy trybem kreatywnym oraz przetrwania. Dzieło "Notcha" wpłynęło na rozwój gier sandboksowych i zainspirowało wielu innych twórców (w tym... autorów modyfikacji do samego Minecrafta).

Powyższe gry wspominamy z łezką w oku. Każda z nich nie tylko wpłynęła na rozwój gamingu, ale także - po prostu - zapisała się na stałe w naszych wspomnieniach. To między innymi za sprawą tych tytułów gry wideo stały się jednym z głównych elementów współczesnej kultury i rozrywki. Jesteśmy świadomi, że tę listę można by jeszcze długo rozbudowywać. Napiszcie, które tytuły wy byście do niej dodali?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tetris | Super Mario Bros. | Doom | World of Warcraft | Half-Life 2 | Minecraft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy