Obie strony negocjowały warunki tego porozumienia przez blisko dwa lata. Oto, co o wypracowanych wstępnych warunkach porozumienia napisał starszy tester, członek komitetu negocjacyjnego ZeniMax Workers United-CWA, Page Branson:
Pracownicy działu kontroli jakości z całego kraju nadal przewodzą w dążeniu do zmian w całej branży. Walka z jedną z największych korporacji na świecie to nie lada wyczyn. To monumentalne zwycięstwo dla wszystkich obecnych pracowników branży gier wideo i dla tych, którzy przyjdą po nich.
Zgodnie ze słowami związku nowa umowa "ustanawia nowe standardy branży i zawiera m.in. ważne zapisy o podwyżkach płac, jak również nowych wynagrodzeniach minimalnych dla pracowników". Jeśli chodzi o podwyżki, umowa zawiera też wpisy na temat ochrony pracowników w przypadku zwolnień w złej wierze, procedur składania skarg oraz dodaje zasady uznawania wkładu pracowników kontroli jakości/QA w rozwój gier wideo. Poza tym podtrzymuje wcześniejsze zapisy odnośnie implementacji AI w zadaniach dotyczących kontroli jakości gier.
Zarówno ZeniMax, jak i Microsoft mają dopilnować, że AI przysłuży się rozwojowi wydajności pracowników, ich rozwojowi i satysfakcji z pracy, bez czynienia im szkody. Dodatkowo ZeniMax zobowiązało się informować związek w przypadkach, gdy implementacja AI może mieć negatywny wpływ na pracę członków związku. Wpływ ten ma być negocjowalny na żądanie przedstawicieli związku.
Zorganizowanie całego miejsca pracy i walka o pierwszy kontrakt wymaga odporności i determinacji. Ich ciężka praca położyła podwaliny pod to, co będzie się działo dalej w Microsofcie. Z niecierpliwością czekam na mocną umowę, którą zabezpieczymy z innymi studiami gier wideo w nadchodzących miesiącach. To dopiero początek.
Doceniamy poświęcenie i zaangażowanie zespołu ZeniMax i komitetu negocjacyjnego w całym tym procesie. Wstępne porozumienie stanowi znaczący krok naprzód i odzwierciedla wspólne zaangażowanie w konstruktywny dialog oraz wspólny cel, jakim jest wspieranie pozytywnego miejsca pracy. Z niecierpliwością czekamy na wynik procesu ratyfikacji.
Jeszcze w kwietniu tego roku szefostwo związku wyraziło zgodę na rozpoczęcie strajku wymierzonego w Microsoft. Kilka tygodni później związek oskarżył MS o odmowę pochylenia się nad kilkoma kwestiami, które były przyczyną decyzji o strajku. Teraz, gdy spisano już podstawy, spodziewane jest głosowanie nad zmianami - ma się ono odbyć 20 czerwca.