O tym, że Minecraft służy do śrubowania nowych granic i pokładów kreatywności, wiemy nie od dzisiaj. Gracze są w stanie w tej wyjątkowej produkcji tworzyć bardzo rozmaite projekty. Pomysłowym osobom udało się rekonstruować słynne budowle świata, zamki czy wyspy. Najambitniejsze przedsięwzięcie, o jakim kiedyś pisaliśmy, to Build The Earth, projekt zakładający odwzorowanie planety Ziemi w grze… w skali 1 do 1.
Teraz bardzo nietuzinkowe dzieło zaprezentowane zostało przez japoński rząd, w konkretniej Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki. To wierna rekonstrukcja popularnej w Kraju Kwitnącej Wiśni infrastruktury Metropolitan Outer Underground Discharge Channel, czyli słynnego G-Cans zlokalizowanego w mieście Kasukabe w prefekturze Saitama.
Jest to największy na świecie podziemny system odprowadzania wody z powodzi. Jego zadaniem jest łagodzenie skutków powodzi i kontrolowanie dróg wodnych po sezonach deszczowych i tajfunach. Dzięki G-Cans zdecydowanie prościej w sposób automatyczny zapobiegać katastrofom naturalnym, na które mocno narażone są pewne regiony Japonii.
G-Cans budowano od 1992 do roku, a prace zakończyły się dokładnie w 2006 roku. Konstrukcja składa się z pięciu silosów o wysokości 65 metrów i średnicy 32 metrów. System cechuje się głębokością na poziomie 50 metrów. Same korytarze i tunele posiadają ponad 6,3 km długości.
Wszystko to wiarygodnie odtworzone zostało na specjalnej mapie w grze Minecraft. "Realistycznie odtworzyliśmy ogromny szyb, zbiornik regulujący ciśnienie na wielką skalę, pompę odwadniającą i inne elementy zewnętrznego podziemnego kanału odprowadzającego wodę z obszaru metropolitalnego. Podczas projektowania danych opieraliśmy się na rzeczywistych projektach i stworzyliśmy je, dążąc do realizmu. Ponadto gra zawiera również sposoby na cieszenie się Minecraftem, takie jak sprawdzanie miejsc i obiektów, które są zwykle niedostępne" - piszą autorzy projektu.
Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, które zarówno promuje kraj, jak i edukuje. Minecraft to nadal niezwykle popularna gra, a w połączeniu z faktem, że generuje ogrom swobody i wyzwala kreatywność, nie sposób nie docenić tak niekonwencjonalnego dzieła.