W telegraficznym skrócie warto przedstawić to, co wiemy z oficjalnych i mniej pewnych źródeł o Marathonie:
- 70% graczy zatapia się w tym shooterze na Steamie, a więc konsolowi użytkownicy stanowią mniejszość
- W szczytowym momencie Marathon zgromadził na Steamie blisko 90 tys. graczy jednocześnie
- Budżet gry wyniósł od 200 do nawet 250 milionów dolarów
- W miesiąc od premiery Marathon sprzedał się w liczbie 1,2 mln sztuk na wszystkich platformach
- Aktualnie Marathon utracił ponad 80% swojej początkowej populacji graczy pomimo naprawdę pozytywnych ocen na Steamie
Już 2 czerwca w grze zadebiutuje wyczekiwany drugi sezon zatytułowany Nightfall. Bungie zapowiedziało go widowiskowym mrocznym trailerem. Całość okraszona została wstawkami z obszernym komentarzem deweloperów gry. Wśród nowości pojawia się nowa strefa Dire Marsh, w której będziemy musieli mierzyć się w ciemnościach z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i narzędzi survivalowych. Oprócz tego zadebiutuje nowa klasa pancerza oraz modułowy system personalizacji jego statystyk.
Wszystkie te rewolucje będzie można przetestować za darmo i to aż przez siedem dni. Marathon stanie się darmową grą od 2 do 9 czerwca. Oferta dotyczy zarówno PC, jak i konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. "To doskonała okazja, aby zaprosić znajomych do wspólnej gry, ponieważ wszyscy będą zaczynać od zera" - zachęcają twórcy, informując jednocześnie o nadchodzących czystkach progresu (tzw. wipe).
Oczywiście postęp dokonany podczas tygodniowej darmowej oferty zostanie przeniesiony jeśli zdecydujemy się w późniejszym czasie zakupić grę. Drugi sezon jawi się na horyzoncie i wraz z nadejściem czasowego modelu free-to-play może zdefiniować przyszłość Marathona.
Gra debiutowała w marcu i od tamtej pory utraciła bardzo szeroką społeczność graczy. Warto też nadmienić, że rynek extraction shooterów jest już mocno nasycony w takie pozycje jak: Escape from Tarkov, Arena Breakout Infinite, ARC Raiders, Gray Zone Warfare, Delta Force (PvE) czy Marathon.










