Mit, który nie istnieje. Co naprawdę mówi Sapkowski?
Andrzej Sapkowski podczas Opolskiego Festiwalu Książki wyjaśnił jednoznacznie, że nie ograniczał w swoich powieściach dostępu do prób mutacji ze względu na płeć.
CD Projekt Red czasem dzwoni i pyta, nie wiem czemu. Oni znają książki lepiej ode mnie. Mutacje? Nigdy nie napisałem, że dorosłe kobiety nie mogą ich przejść, może ktoś inny tak napisał, ale nie ja. Nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym
W rzeczywistości już w samym kanonie uniwersum wiedźmińskiego nie ma żadnego zakazu - pojawiają się co najwyżej sugestie, że próby mogłyby być jeszcze bardziej niebezpieczne dla dziewcząt ze względu na i tak bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności wśród chłopców. To patriarchalne społeczeństwo uniwersum założyło, że "nie warto ryzykować", dlatego w opowieściach i grach nie pojawiały się dotąd kobiece postacie po przejściu prób. To jednak nie oznacza, że taka sytuacja jest niemożliwa - wręcz przeciwnie, pierwsze eksperymenty Alzura obejmowały zarówno chłopców, jak i dziewczęta.
Dlaczego nie ma wiedźminek w grach i książkach?
Fakt, że w dotychczasowych odsłonach uniwersum nie pojawiały się kobiety-wiedźminowie, wynikał głównie z niechęci do podejmowania dodatkowego ryzyka.
Skoro śmiertelność chłopców była ekstremalnie wysoka, trudno się dziwić, że nikt nie próbował tego z dziewczętami
Ciekawostką jest, że już w 2001 roku polska gra fabularna Wiedźmin przedstawiła pierwszą oficjalną wiedźminkę - Dragonfly ze Szkoły Kota.
Ciri jako bohaterka czwartej części to naturalna kolej rzeczy
Wśród wielu fanów decyzja CD Projekt Red o przekazaniu pałeczki Ciri spotkała się z entuzjazmem. Geralt zakończył już swoją historię, a Ciri jako postać wyjątkowa, wychowana przez wiedźminów i posiadająca starożytną krew, wydaje się najbardziej naturalnym wyborem do poprowadzenia dalszych losów sagi. Sam Sapkowski nigdy nie wykluczył, że kobiety mogą przechodzić mutacje, a sam fakt, że dotąd ich nie widzieliśmy, jest raczej konsekwencją świata przedstawionego niż twardą zasadą kanoniczną.
Fani kontra rzeczywistość
Wbrew popularnym narracjom w internecie, Sapkowski nie tylko nie zabraniał kobietom zostania wiedźminami, ale również wskazywał, że świat wiedźmiński mógłby ewoluować w odpowiedzi na nową rzeczywistość - np. zagrożenie nową koniunkcją sfer czy wymieraniem starych szkół wiedźminów. Ciri, jako osoba o wyjątkowych predyspozycjach i przeszłości, byłaby pierwszą kandydatką, której warto powierzyć takie wyzwanie.