Reklama

Saitek Impact Vibration Wheel

Producent: Saitek
Dystrybutor PL: Karuma Polska
Rodzaj kontrolera: kierownica
Platforma: PC, PS2, Xbox
Cena detaliczna: 199 PLN
Ocena: 7.5/10

Firma Saitek od jakiegoś czasu skutecznie przyzwyczaja graczy do wysokiej jakości swoich produktów. Po świetnej serii kontrolerów Evo, Saitek od 22 września wprowadził na rynek urządzenia z serii Impact. Do nich właśnie zalicza się kierownica Saitek Impact Vibration Wheel. Czy po bardzo udanym egzemplarzu R440 Full Force Feedback wirtualni kierowcy przesiądą się na nowy kontroler Saiteka? Część na pewno, chociażby z tego powodu, że kierownica jest urządzeniem bardzo uniwersalnym - pasuje zarówno do konsoli PlayStation 2 i Xbox, jak i komputerów PC.

W pudle z kierownicą Saitek Impact znajdziecie to, co powinniście: instrukcję, płytę ze sterownikami oraz samo urządzenie, na które składają się dwa elementy - koło kierownicze z wbudowanym u jego podstawy drążkiem zmiany biegów, a także pedały gazu i hamulca.

3 w 1

Tak jak wspomniałem wcześniej, konsola desygnowana jest do najważniejszych platform do gier istniejących aktualnie na rynku. Podłączenie jej do konsoli Xbox, PS2, PlayStation One i komputerów PC jest możliwe dzięki zamieszczeniu na końcu kabla trzech różnych końcówek: USB, jednej do PS2 i PS One, a także osobnej do platformy Microsoftu. W przypadku podłączenia urządzenia do którejkolwiek z konsoli stacjonarnych od razu możemy przystępować do zabawy. Podobnie jest w przypadku PC, z zaznaczeniem, że aby programować przyciski i korzystać w pełni z dobrodziejstw sprzętu, należy zainstalować z odpowiednie sterowniki i oprogramowanie.

Wygląd

Saitek Impact Vibration Wheel posiada bardzo ciekawy design. Całość wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, prócz części koła kierowniczego, które w miejscach gdzie trzymamy je rękoma - wyposażona została w gumowany materiał przeciwdziałający ślizganiu się spoconych dłoni. Trochę denerwujące jest migające na niebiesko logo "Impact" - efekt ten uwidacznia się podczas gry i nie każdemu posiadaczowi kierownicy może się podobać. W koło kierownicze wbudowane zostały cztery w pełni programowalne przyciski, ośmiokierunkowy analogowy D-Pad i cztero pozycyjny przełącznik Hat. Na rdzeniu mocującym koło do jego podstawy umieszczone zostały także 2 "wiosełka" zmiany biegów. Z prawej strony podstawy kierownicy widnieje solidnie zamocowany drążek zmiany biegów. Całość wspomaga 7 bardzo porządnych przyssawek do podłoża.

Wibracje

Najnowsza kierownica firmy Saitek wyposażona jest w standardowy system wibracji. Nie jest to co prawda technologia siłowego sprzężenia zwrotnego Force Feedback, lecz wibracje dla mniej wymagających kierowców zwiększą zdecydowanie uczucie realizmu płynącego z gry.

Manetki, przyciski i pedały

Trzeba przyznać, że twórcy kierownicy popuścili wodze fantazji i nie byli przesadnie oszczędni - gdzie tylko mogli, umieścili mniej lub bardziej potrzebne przyciski, a u podstawy kierownicy zamontowali nawet sekwencyjną skrzynię biegów, co jest niewątpliwym plusem urządzenia. Na wyposażeniu znalazły się także dwa wiosełka zmiany biegów, które osadzone są zaraz pod kołem kierowniczym - to ukłon w stronę osób, którym używanie prowizorycznej skrzyni nie przypadnie do gustu.

Funkcjonalność

W przysłowiowym "praniu" najnowszy produkt firmy Saitek sprawuje się bardzo przyzwoicie. Ergonomiczne umieszczenie przycisków powoduje, że są łatwo dostępne i częste ich używanie nie potęguje uczucia zmęczenia rąk czy dłoni. Również umiejscowienie skrzyni biegów nie stanowi żadnego problemu w przypadku chęci jej używania. Zarówno pedały hamulca i gazu, jak i podstawa z kołem kierowniczym wyposażone zostały w elementy zapobiegające ich ślizganiu się po powierzchni, na której spoczywają. I trzeba przyznać, że przyssawki i antypoślizgowe części pedałów gazu i hamulca spisują się bardzo dobrze. Wydawałoby się, że kierownica posiada same zalety, jednak nie jest tak do końca. Saitek Impact Vibration Wheel posiada bardzo wyraźne niedociągnięcie projektantów. Otóż przy każdorazowym powrocie koła kierowniczego, które można obracać o 90 stopni w obie strony, do pozycji wyjściowej słychać wyraźny stuk. Mimo że na początku wprawia on tylko w zdziwienie, to po jakimś czasie dźwięk ten staje się bardzo uciążliwy - szczególnie jeśli bardzo intensywnie używamy naszej kierownicy.

Podsumowanie

Saitek Impact Vibration Wheel jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wirtualnych kierowców. Z jednej strony kierownica zaprojektowana została w bardzo ciekawy sposób i posiada wiele przydatnych funkcji oraz elementów, takich jak dołączone pedały hamulca i gazu czy prowizoryczną skrzynię biegów. Z kolei patrząc obiektywnie na całość urządzenia widać, że testowany model jest pierwszym z nowej (miejmy nadzieję udanej) serii produktów Saiteka i posiada jeszcze zauważalne błędy natury konstrukcyjnej. Te z pewnością zostaną poprawione w nowej wersji kierownicy, która zapewne wyposażona zostanie w system wibracji Force Feedback, co może oznaczać, że już wkrótce na rynku pojawi się rewelacyjny produkt. Saitek Impact Vibration Wheel rewolucji jeszcze nie wprowadził, choć ją dyskretnie zapowiada.

Kosmo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy