Prince of Persia: Dwa Trony

Producent: Ubisoft Studios
Wydawca: Ubisoft
Dystrybutor PL: Cenega Poland
Rodzaj gry: TPP / gra akcji
Data wydania: 22 lutego 2006
Wymagania sprzętowe: Pentium III 1,1 GHz, 256 MB RAM, GeForce3, Windows 2000/XP, DirectX 9.0, DVD-ROM, 1GB HDD
Cena detaliczna: 99,90 PLN
Ocena: 8.5/10

Pisząc o serii "Prince of Persia", koniecznie trzeba odnieść się do czasów zamierzchłych, bowiem pierwsza część tego cyklu ukazała się, bagatela, ponad 17 lat temu! Dokładnie było to w kwietniu 1989 roku. Te niewątpliwie długoletnie tradycje gra zawdzięcza głównie niezwykłej popularności, jaką cieszy się nieprzerwanie od wielu lat. Sukces pierwowzoru wydatnie przyczynił się do rozpoczęcia prac nad wydaną w 1993 roku "Prince of Persia 2: The Shadow and The Flame". Kolejne odsłony serii przeznaczone były już tylko na platformę PC oraz nowoczesne konsole i chociaż "Prince of Persia 3D" okazał się być totalnym niewypałem, to dalsze przygody księcia Persji zatarły to nie najlepsze wrażenie.

Na temat "Prince of Persia: Dwa Trony" od dawna mówiło się bardzo wiele. Co i rusz ze studia Ubisoftu docierały nowe informacje na temat tej gry, co powodowało, że napięcie związane z oczekiwaniem na jej premierę wzrastało z każdym kolejnym miesiącem. Fabuła najnowszej części ukazuje nam z początku beztroski obraz księcia Persji wracającego wraz z kochanką do rodzinnego Babilonu. Gdy w końcu udaje im się dostrzec z pokładu statku mury miasta, wpadają w totalne osłupienie, gdyż zamiast rozradowanych obywateli "witają" ich ogniste strzały i potężne kamienne kule. Z letargu wychodzą dopiero w momencie, gdy zniszczeniu ulega kadłub ich okrętu, a jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji pozostaje rzucenie się w wir morskich głębin. Ostatecznie księciu udaje się resztkami sił dopłynąć do brzegu, ale tam spotyka go kolejna przykrość, bowiem na jego oczach nieprzytomną dziewczynę pojmuje dwóch bliżej niezidentyfikowanych żołnierzy. W tym właśnie momencie wkraczamy do akcji i ruszamy na pomoc księżniczce.

Pierwszą nowinką w "Dwóch Tronach" jest swoisty dualizm osobowościowy głównego bohatera. Jasna strona osobowości księcia wymaga od gracza dużej zręczności, ponieważ nasze czynności w tej roli sprowadzają się głównie do różnego rodzaju akrobacji. A przyznać trzeba, że możliwości akrobatyczne księcia są rzeczywiście godne podziwu. Pers bez kłopotu potrafi wspinać się po kolumnach i ścianach, chwytać się drewnianych belek, skakać z murka na murek, biegać po ścianie, katulać się po ziemi czy zawisnąć na sztylecie wbitym w mur. Oprócz dobrej zręczności mile widziana jest spostrzegawczość, ponieważ w niektórych miejscach możemy zatrzymać się na dłużej w poszukiwaniu odpowiedniego wyjścia z lokacji, które nie zawsze bywa oczywiste. W ostateczności istnieje możliwość posilenia się samouczkiem, który w trudnych sytuacjach będzie podpowiadał nam, jaką czynność mamy wykonać. Natomiast ciemna strona osobowości księcia skupia się głównie na eksterminacji przeciwników i niszczeniu wszystkiego, co podejdzie pod rękę. Tylko w ten sposób może zdobyć piaski czasu potrzebne mu do przeżycia. Zatem im więcej wrogów pozbawimy życia - tym lepiej dla nas. Kolejną rozbieżnością w osobowościach księcia są różne typy ciosów oraz oręża. W trakcie walki niejednokrotnie doświadczymy niebywałego kunsztu bitewnego dziedzica Persji.

Boje toczyć można w otwartej walce na miecze oraz atakując z zaskoczenia. Ten drugi sposób jest o wiele lepszy, bowiem śmierć przeciwnikowi możemy wtedy zadać wyprowadzając dwa ciosy (w zwolnionym tempie). Aby to jednak uczynić, potrzeba wpierw zakraść się do wroga na odpowiednią odległość, a to nie zawsze się udaje. Pomimo tego jednak najwięcej emocji dostarcza walka w zwarciu. Wówczas możemy użyć wielu combosów, które zostały wyśmienicie zrealizowane. Nie dość, że jest ich naprawdę dużo, to w dodatku świetnie się prezentują. Z pewnością jest to jeden z największych atutów tej gry.

Pewne obawy miałem odnośnie sterowania na klawiaturze, ale i ten aspekt został solidnie przez autorów przygotowany. Oczywiście nie od razu uda nam się wszystko opanować, ale z czasem nie powinno być z tym większych kłopotów. Przeciwnicy w "Prince of Persia: Dwa Trony" cechują się nader wysokim poziomem Sztucznej Inteligencji, dlatego walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Wrogowie atakujący w grupie potrafią ze sobą współpracować, toteż możecie być pewni, że atakując jednego z nich - reszta nie będzie stała z boku, tylko pomoże kompanowi. Ponadto co jakiś czas na drodze staną nam bossowie, którzy są trudni do przejścia. Każdy z nich posiada jednak słabe punkty, będące kluczem do ich pokonania. Warto też pamiętać i o tym, że głośne zachowywanie się w pobliżu przeciwników może zwrócić na nas ich uwagę.

Najnowsze dzieło panów z Ubisoft nie jest pozbawione wad. Największą bolączką tej produkcji jest niemożność zapisywania stanów gry w dowolnym momencie. Zapisywanie jest możliwe tylko przy specjalnie do tego poświęconych fontannach, które dodatkowo uzupełniają pasek zdrowia. Czasami zdarza się też, że program ni stąd ni zowąd "wywala" do Windowsa i zabawę musimy zaczynać od momentu ostatniego zapisu. Graficznie gra prezentuje się bardzo dobrze. Ładnie przygotowane zostały modele postaci, dobre wrażenie sprawia oświetlenie, a już klasą samą dla siebie są animacje. Muzycznie "Prince of Persia: Dwa Trony" również trzyma wysoki poziom. Muzyka skutecznie buduje klimat gry i co najważniejsze - zmienia się w zależności od sytuacji panującej na ekranie.

Polskim wydawcą gry jest firma Cenega Poland, która zdecydowała się na pełną lokalizację tego produktu. W moim odczuciu lektorzy zostali bardzo dobrze dobrani do swoich ról i za to należą się polskiemu dystrybutorowi słowa pochwały.

Podsumowując najnowszą odsłonę serii "Prince of Persia", trzeba podkreślić, że jest to bardzo udana pozycja. Co prawda twórcy dopuścili się kilku głupich i irytujących błędów, ale na dobrą sprawę w niczym one za bardzo nie przeszkadzają. Sympatyków serii do kupna "Dwóch Tronów" zachęcać nie muszę, a wszystkim pozostałym szczerze tę grę polecam.

Janek

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dystrybutor | wydawca | Prince
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy