Reklama

Pentagram Freezone QC-80 Cu

Producent: Pentagram
Dystrybutor PL: Multimedia Vision
Rodzaj testowanego sprzętu: cooler
Cena detaliczna: 115 PLN
Ocena: 8/10

W dobie coraz szybszego postępu technologicznego posiadacze komputerów stacjonarnych poczynają coraz częstszą wagę przywiązywać do urządzeń, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nie mieć poważniejszego zastosowania. Tak jest w przypadku wszelkich akcesoriów chłodzących. Jeszcze jakiś czas temu mało kto myślał o chłodzeniu procesora czymś poza standardowo montowanymi wiatrakami, jednak aktualnie tworzone procesory, budowane w coraz to nowszych (o mniejszych wymiarach) technologiach, generują na tyle dużo energii cieplnej, że koniecznym jest zastosowanie zestawu radiator + wentylator. Pierwszy odprowadza ciepło z procesora, natomiast wentylator sztucznie zwiększa powierzchnię oddawanej przez radiator energii.

Dzisiaj mamy okazję zaprezentować wam zestaw chłodzący Pentagram Freezone QC-80 Cu.

Freezone QC-80 Cu to urządzenie bardzo przypominające konkurencyjny model firmy Zalman - CNPS7000A-Cu. Prawie cały cooler zbudowany jest z miedzi (stąd oznaczenie Cu przy nazwie), która jest świetnym materiałem przewodzącym ciepło, aluminium wykorzystano jedynie w elementach mocujących.

Dzięki odpowiednim komponentom, znajdującym się w pudełku z produktem firmy Pentagram, QC-80 Cu zamontować możemy na trzech podstawowych platformach: Socket 478 (Pentium IV), Socket A (Athlon, Athlon XP, Duron) oraz Socket 754 (Athlon 64). Do montażu przyda się instrukcja obsługi, która czytelnie przedstawia sposoby umieszczenie urządzenia w każdym z wymienionych przypadków. W pudełku znajdziecie wszystkie niezbędne do tego celu elementy. Trzeba przyznać, że zamontowanie coolera nie jest sprawą banalną, a to głównie ze względu na jego duże rozmiary i dość specyficzne otoczenie wentylatora "blaszkami", które sprawiają wrażenie, iż cała konstrukcje jest bardzo delikatna. W zestawie nie zabrakło pasty termoprzewodzącej.

Do zestawu dołączony jest kontroler szybkości obrotów, dzięki któremu wentylator QC-80 Cu obracać się może od 1750 do 2800 obrotów na minutę. Oczywiście praca na wolniejszych obrotach powoduje mniejszy hałas - 20 dB, podczas gdy przy próbie wyciśnięcia z niego maksimum możliwości wartość ta zwiększa się do 28 dB.

Jak już wspomniałem, ten model charakteryzuje się dość sporymi gabarytami. Jego wymiary to 101 x 101 x 67 mm, a waga to 616 g, czyli całkiem sporo w porównaniu do coolerów innych firm.

Podsumowując, Pentagram Freezone QC-80 Cu stanowi świetną konkurencję dla CNPS7000A-Cu firmy Zalman. Propozycja firmy Pentagram jest o wiele tańsza i nieco mniejsze niż zalmanowski odpowiednik. Może wydajnością odstaje delikatnie od konkurenta, lecz w porównaniu do innych coolerów spisuje się bardzo przyzwoicie, a to głównie ze względu na dużą powierzchnię miedzianego radiatora, który doskonale radzi sobie z nadmiarem ciepła. Do tego producenci dodają jeszcze regulator obrotów, dzięki któremu ustalić można, z jaką częstotliwością obracać się będzie wentylator QC-80 Cu. Ten uniwersalny produkt ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę - można go zamontować na trzech najbardziej popularnych platformach.

Kosmo

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VISION | firmy | dystrybutor | multimedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy