Reklama

Microsoft Office Win32 PS2/USB

Producent: Microsoft

Rodzaj kontrolera: klawiatura komputerowa

Platforma: PC

Wymagania sprzętowe: Pentium 133 lub szybszy, 32 MB RAM, CD-ROM lub DVD ROM, Port PS2

Cena detaliczna: 134 PLN

Ocena: 7/10Jeśli jesteś pracownikiem biura lub spędzasz wiele godzin ślęcząc nad klawiaturą i wstukując jakieś dziwne wzory, to jest to recenzja skierowana właśnie do Ciebie! Już w nazwie tej klawiatury jest odwołanie do jej przeznaczenia - Office. A w każdym biurze duży nacisk stawia się na ergonomię i wydajność pracy. Zdecydowanie jest to najważniejsze kryterium przy wyborze sprzętu, który będzie nam towarzyszył w naszej codziennej walce przy biurku. Obecnie spotyka się wiele klawiatur, które tylko ładnie wyglądają i nazywają się multimedialnymi. A ich jedyną zaletą jest wygląd - zupełnie jak niektórych sekretarek! Ale tutaj nie ma miejsca na sentymenty i statystyki wymiarów 90-60-90.

ReklamaPodobnie myśleli autorzy jakże - według mnie - udanej produkcji. Już na początku powiem, iż klawiatura jest bardzo dobra pod względem rozplanowania klawiszy, funkcjonalności i ergonomii. Jak widać na poniższym obrazku, na pierwszy rzut oka nie prezentuje się ona ładnie. Dla mnie nie jest to jednak wcale takie ważne, tym bardziej, iż nie ma ona mieć funkcji reprezentacyjnych.

Kiedy ją zobaczyłem po raz pierwszy (brzmi jak wyznanie miłosne...), rzuciła mi się w oczy duża podstawka na nadgarstki oraz scroll po lewej stronie. Ów "przewijacz" jest bardzo przydatny, dzięki niemu możemy poruszać się po stronach WWW bez potrzeby trzymania w dłoni myszy. Sprawa jest identyczna, jeśli chodzi o dokumenty w Wordzie i PDF-y. Bardzo dobrze się go używa, jest duży i wygodny. Powyżej niego są dwa przyciski - 'Back' i 'Forward', których można używać w przeglądarce internetowej. Tutaj bardzo miła niespodzianka - działa zarówno pod IE, jak i niezależnymi przeglądarkami jak Opera. Na dole są umiejscowione dwa rzędy klawiszy pierwszy to 'Cut', 'Copy' i 'Paste'. Czyli kolejno: 'Wytnij', 'Skopiuj' i 'Wklej'. Bardzo przydatne. Niżej mamy do czynienia z przyciskami aplikacji. Służą one do przełączaniem się miedzy okienkami Windows. Nawet nie wyobrażałem sobie jak mogą one być przydatne, w połączeniu z 'Back' i 'Forward' ogromnie podnoszą swoją przydatność!Jeśli klawiatura biurowa to nie mogło zabraknąć wyspecjalizowanych przycisków biurowych. Dzięki nim można włączyć Worda, Excela, przeglądarkę, klienta poczty itd. Wszystkie przyciski mogą być przeprogramowane przez bardzo dobry i konkretny program do tego służący. Niestety, ma on jedną wręcz gigantyczną wadę. Nie działa on w systemie Win2000. A jest on często używany w biurze. Jedynie pozostaje czekać aż pojawi się nowa wersja Softu. Na 'eFkach' standardowo już są przypisane inne funkcje jak 'New', 'Open', 'Close' itd. Nie zawsze są one przydatne, toteż za pomocą przycisku F-Lock można je wyłaczyć, jest on umiejscowiony w bardzo dobrym miejscu i intuicyjnie możemy odgadnąć już na samym początku jego funkcję. Zaraz pod nim jest mała, ale wyraźna dioda sygnalizująca czy dodatkowe funkcje są aktywne.Dalej pozostało jeszcze tylko pięć klawiszy, w tym trzy przyciski M-M - wyłączające głos i zmieniające jego siłę - 'Log Off' oraz 'Sleep'. Chyba nie muszę już opisywać ich zalet i funkcji. Dobrze, że się tam znalazły. Ich brak byłby bardzo dużym minusem. Dziś nie wyobrażam sobie pracy bez nich!
Kwestią podsumowania dopowiem, że bardzo przyjemnie upływają kolejne godziny z tą klawiaturą - dzięki cichej pracy klawiszy, dobremu rozmieszczeniu przycisków, przydatnych Hot Keys i wielofunkcyjności 'eFek'. Jednak brakowało mi polskojęzycznej instrukcji i oprogramowania. To jednak można jeszcze wybaczyć, bo w końcu my, inteligencja tego narodu, bez problemu posługujemy się setkami języków ;-)KirkoR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje