Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Loco Mania

Producent: 7FX
Wydawca: Lighthouse Interactive
Dystrybutor PL: PLAY
Rodzaj gry: zręcznościowa / logiczna
Data wydania: 22 maj 2006
Wymagania sprzętowe: PIV 1.5 GHz, 512 MB RAM, Windows 95SE / 98 / ME/ 2000 / NT / XP, 500 MB wolnego miejsca na HDD
Cena detaliczna: 19,90 PLN
Ocena: 5.5/10

W czasach mojego dzieciństwa, gdy o grach komputerowych wiele nie słyszano, marzeniem każdego malca była kolejka elektryczna. W dzisiejszych czasach kolejki nadal są w modzie, ale z każdym rokiem ich pozycja słabnie na rzecz komputerowych odpowiedników. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nie to samo i w istocie rzeczy miałby rację, co jednak nie zmienia faktu, że dzisiejsza latorośl preferuje bardziej zabawę wirtualną ciuchcią niż lokomotywą złożoną z tworzywa sztucznego. Z myślą o najmłodszych - panowie ze studia 7FX wyszli z propozycją zatytułowaną "Loco Mania".

Muszę szczerze przyznać, że na początku zabawy miałem duże kłopoty ze zrozumieniem zasad rządzących tą grą. Tradycyjnie już w przypadku gier wydawanych w naszym kraju przez firmę PLAY - instrukcji w pudełku nie uświadczyłem, a biorąc pod uwagę słabo skonstruowany samouczek - wyszło na to, że od samego początku zabawy byłem zdany wyłącznie na siebie i do wszystkiego musiałem dochodzić metodą prób i błędów. Gdy w końcu udało mi się zrozumieć podstawowe zasady, na których została oparta rozgrywka w "Loco Mania", radość płynąca z gry wcale nie była większa.

Zanim jednak przejdę do szczegółów, warto wcześniej podkreślić, że "Loco Mania" ma charakter gry logicznej, nie ma natomiast nic wspólnego z symulatorem. Nasza rola polega na kierowaniu ruchem kolejowym w taki sposób, aby nie doszło do kolizji na trasie. Czynności podejmowane przez gracza w dużej mierze ograniczają się do sterowania zwrotnicami, światłami i wyznaczania maszynistom odpowiedniego kursu. Pewnym utrudnieniem jest to, że niektóre pociągi muszą zatrzymywać się na stacjach w celu zabrania oczekujących pasażerów, co powoduje dodatkowy tłok na torach. Za każde doprowadzenie pociągu na czas do wskazanego przez program miejsca otrzymujemy konkretną pulę punktów, która sumuje nam się do rankingu. Ot i cała filozofia gry.

Twórcy przygotowali graczom cztery tryby rozgrywki. Wszystkie są one do siebie bardzo podobne; z reguły wymagają od gracza zdobycia określonej liczby punktów w konkretnym przedziale czasowym lub z pominięciem czasu. Oprócz tego będzie można zapoznać się z "Jazdą dowolną", będącą odpowiednikiem tzw. wolnej gry. Autorzy przygotowali ponadto dwanaście map, na których będziemy walczyć o prymat w internetowym rankingu najlepszych zarządców ruchu kolejowego. Nie można autorom odmówić tego, że starali się o jak największe zróżnicowanie mapek, ale ogółem czuję względem nich pewien niedosyt. Niby każda mapka cechuje się innym otoczeniem, co niewątpliwie dodaje grze uroku, to jednak uważam, że ich topografie niewiele różnią się względem siebie. W ten sposób często odnosiłem wrażenie, że plansze zostały wykonanych identycznie, z tym, że ubrano je w inne szaty.

Pierwsze kilka godzin zabawy można zaliczyć do udanych, ale z każdą kolejną godziną gra szybko się nudzi. Zgodzę się co do tego, że "Loco Mania" potrafi zmusić do główkowania i dzięki temu jest w stanie przykuć uwagę gracza, ale asortyment możliwości, z których możemy skorzystać w trakcie zabawy jest doprawdy niewielki. To przesądza o tym, że produkt ten z czasem staje się schematyczny i nudny. Istotną rolę w grze pełni praca kamer, która została przygotowana nader solidnie, ale brakuje mi w niej możliwości przybliżania i oddalania widoku. Co prawda widok kamery możemy regulować w pionie, ale to nie to samo. Taki stan rzeczy świadczy między innymi o tym, że oprawa graficzna została oparta na dosyć przestarzałym silniku graficznym, który - mimo wszystko - całkiem nieźle daje sobie radę z wyświetlaniem grafiki trójwymiarowej. Wprawdzie mapy nie zostały wyposażone w przygniatającą ilość obiektów, to jednak zmienne warunki pogodowe panujące w trakcie gry potrafią wywrzeć miłe wrażenie.

Reasumując, gra jest co najwyżej przeciętna. Osoby, które przepadają za grami logicznymi posiedzą przy 'Loco Manii' kilka godzin, choćby z czystej ciekawości, ale nic ich w tym tytule nie będzie w stanie przyciągnąć na dłuższą metę. Z kolei gracze najbardziej ceniący sobie w grach dynamiczną rozgrywkę nie znajdą dla siebie tutaj kompletnie nic ciekawego.

Janek

Dowiedz się więcej na temat: dystrybutor | zabawy | wydawca | Mania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje