Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

iPhone zagrożeniem dla DS i PSP?

Zaprezentowany przez Apple nowy typ telefonu komórkowego powinien wywołać poważne obawy producentów mobilnych konsoli do gier, takich jak PlayStation Portable i Nintendo DS - twierdzi N'Gai Croal, korespondent tygodnika Newsweek.

Ujawniony przez Steve'a Jobsa podczas targów MacWorld sprzęt to nie tylko telefon, odtwarzacz muzyki i filmów. iPhone posiada wszystko, czego możemy wymagać od przenośnej platformy do gier wideo.

Urządzenie to - podobnie jak Dual Screen od Nintendo - ma dotykowy ekran. Do tego dochodzi czujnik położenia sprzętu w dłoni użytkownika podobny do tego znanego żyroskopowego kontrolera stacjonarnej Wii. Innym atutem, który posiadają zarówno DS, jak i PSP jest bezprzewodowy dostęp do sieci internet przez WiFi, wbudowana przeglądarka stron internetowych mogłaby pozwolić na zabawę w tysiące gier napisanych w języku Flash.

Do tego wbudowana w iPhone kamera może posłużyć do tworzenia gier rozpoznających ruchy użytkownika, podobnie jak w przypadku tytułów korzystających z EyeToy'a od Sony. Wreszcie iPhone będzie posiadać dostęp do sytemu elektronicznej dystrybucji plików iTunes, przez który Apple już we wrześniu udostępniło pierwsze, stosunkowo mało skomplikowane gry dla najnowszych modeli odtwarzaczy iPod.

N'Gai Croal zakłada, że PlayStation Portable przegrałoby w rywalizacji z grami na iPhone głównie z powodu słabego systemu dystrybucji PlayStation Network, który nie zaskakuje użytkowników obszernym katalogiem różnych produkcji. Do tego dochodzi brak ekranu dotykowego, który ułatwiłby obsługę interfejsu.

iPhone w odniesieniu do Dual Screen stanowi zaś innego rodzaju zagrożenie. Nintendo może stracić odbiorców prostych, szybkich i mało skomplikowanych przenośnych gier, którzy mieli stanowić podstawę do rozszerzenia rynku.

Pociesza fakt, iż PlayStation Portable (199 dolarów) i Dual Screen (129 dolarów) są zdecydowanie tańsze niż iPhone (499 dolarów za model 4GB; 599 dolarów za edycję 8GB) zapowiedziany na czerwiec w Stanach Zjednoczonych i IV kwartał roku w Europie. Platformy od Sony i Nintendo posiadają już też pokaźną bibliotekę gier, w tym tytułów ze znanych serii.

Dowiedz się więcej na temat: PlayStation Vita | apple | iphone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje