Reklama

Grumpa

Producent: Idol FX AB

Wydawca: Vision Park

Dystrybutor PL: MarkSoft

Data wydania PL: 26 marzec 2003

Cena detaliczna: 49 zł

Gatunek: przygodówka

Wymagania sprzętowe: PII 266, 64 MB RAM, karta graficzna 4 MB

Ocena: 8/10Ostatnimi czasy firma Marksoft częstuje nas sporą ilością gier przygodowych. Szczególne powody do radości ma młodsza część graczy, bo nie dość, że przygodówek jak na lekarstwo, to ostatnie produkcje są skierowane głównie dla nich. Niech wspomnę o opisywanej niedawno na naszych łamach grze "Szymek Czarodziej". Chociaż nie był twór najlepiej dopracowany, to można było spędzić przy nim kilka miłych chwil.

ReklamaTym razem stanąłem przed zadaniem ocenienia gry "Grumpa". Podszedłem do tego zadania z nieco odmiennym nastawieniem niż zwykle. Chociaż całkiem stary ze mnie koń, starałem się spoglądać na monitor okiem starszego dziecka, co nie znaczy, że będę pobłażliwy. A każdy wie, jak wybredne potrafią być dzieci. "Grumpa" opowiada o złowrogich szczurach, które najechały wyspę zamieszkiwaną przez biedronki. Podczas jednej z walk zginął ojciec Grumpy, śmiertelnie raniony z ręki Szczurzobrodego. Na łożu śmierci ojciec prosi Grumpę o przywrócenie porządku na wyspie. Ciężar zadania spadł jedynie na Wasze barki, albowiem pozostała część populacji pochowała się w schronach i nie wyściubia nosa z nory. Finałowym zadaniem będzie pomszczenie śmierci ojca.W podróż wyruszysz z nieodżałowanym kompanem Scharlakanskratenem - uroczym komarem. Ponadto akcja będzie przenosić się w cztery zróżnicowane miejsca, a mianowicie: Wyspę Dżungli, Wyspę Bagienną, Wyspę Pustynną, podwodny świat oraz statek piratów. Każde miejsce znacznie różni się od pozostałych, co nie skazuje nas na ciągłą monotonię. W sumie autorzy udostępnili graczom 75 scenerii.

Sterowanie postacią nie powinno sprawić nikomu najmniejszego problemu. Porusza się ona za kursorem myszy, a przy wykorzystaniu kilku klawiszy możemy oddać skok lub zacząć biec. Grumpa świetnie posługuje się mieczem, a także równie dobrze broni się tarczą. Walkę potraktowano dosyć poważnie i jej przebieg, jak na gry przygodowe przeznaczone dla dzieci, wygląda całkiem realnie. Nie jest to li tylko głupie machanie mieczem, ale są to solidne ciosy. Czasami denerwuje ustawienie kamery, przez co nie widać bohatera ani atakujących go przeciwników. Musimy wtedy liczyć na własny instynkt. W zamian za zabicie szczura otrzymujemy złote monety.Jak na gry przygodowe przystało - w "Grumpie" nie zabraknie zagadek. Te stoją na zróżnicowanym poziomie. Wydaje mi się jednak, że nieco starsze pociechy nie powinny mieć z nimi problemu. Jeśli takowe się nadarzą, nad głową Grumpy pojawiają się dymki ukazujące potrzebne przedmioty do wykonania zadania. W trakcie gry, oprócz zwyczajnych przedmiotów, przyjdzie nam zbierać woreczki z magiczną zawartością. Przykładowo - bez magicznego pyłu latania nie wzbijemy się w powietrze, a co za tym idzie - akcja gry stanie w miejscu. Należy zatem bardzo uważnie sprawdzać każdy zakątek, bowiem kluczowe przedmioty zostały ukryte bardzo sprytnie. Na uwadze mam również niebieskie woreczki, których działanie podnosi poziom zdrowia.Pod względem graficznym "Grumpa" prezentuje się okazale. Wszystko wygląda kolorowo, naturalnie i ochoczo. Oprawa dźwiękowa nie ustępuje graficznej. W trakcie gry przygrywa odpowiednia muzyczka, co skutecznie buduje nastrój. Natomiast dźwięki także są bez zarzutu. Wszystko jest na swoim miejscu, a polscy lektorzy podkładający głosy zostali dobrze dobrani. Najbardziej podoba mi się głosik małego komarka, który z natury wydaje się być bardzo tchórzliwy. Chociaż nie bierze czynnego udziału w walce, to nieraz ostrzega przed niebezpieczeństwem swojego większego rówieśnika.Wymagania sprzętowe są dla każdego przystępne, toteż nikt nie powinien mieć kłopotów z odpaleniem gry. Większych błędów praktycznie nie ma, a przynajmniej w niczym one nie przeszkadzają.

Podsumowując, "Grumpa" jest świetną pozycją dla młodszych graczy, którym niewielka porcja logiki nie powinna w żaden sposób zaszkodzić. Tym bardziej, że zabawa jest przednia.Janek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje