Reklama

Graffiti

Producent: Datasun

Dystrybutor PL: MarkSoft

Garunek: edukacyjna

Data wydania PL: 2 czerwca 2003

Wymagania sprzętowe: Pentium 133 MHz, 32 MB RAM-u, 50 MB wolnego miejsca na dysku twardym, karta graficzna zgodna z DirectX, karta dźwiękowa Sound Blaster lub zgodna, napęd CD-ROM x4

Cena detaliczna: 49.90 PLN

Ocena: 8/10


"Mamo kup mi kredki! Tato daj mi papier! A ja chcę kolorowankę!". Wiek dorastania ma tą piękną cechę, że młody człowiek rozbudza w sobie pasje i odkrywa nowe talenty. Rozwija również wiele cech, które zaprocentują w przyszłości - często robi to nieświadomie. Choćby poprzez kolorowanki, układanie klocków itp. Bazgranie po kartce papieru wymaga jednak dwóch rzeczy: kredek i papieru. W pewnym momencie może być z tym problem, po zarysowaniu wszystkich ścian w domu zaczyna brakować młodemu twórcy przestrzeni gdzie będzie mógłby się wyrazić. Problem może być również z kredkami i farbami - po opróżnieniu najbliższego sklepu plastycznego może brakować chęci aby skoczyć do innego. Tak więc, chcąc nie chcąc, dalszy rozwój dziecka w tym kierunku będzie utrudniony.

Reklama


Dlatego powstało "Graffiti". Jest to nic innego jak wirtualna kolorowanka. Choć to zdecydowanie za mało powiedziane! Jest to program dla najmłodszych, który obejmuje obszar zapotrzebowania od kolorowanki do narzędzia graficznego dla naszych pociech.Po włączeniu programu od razu możemy zabrać się za rysowanie, przed nami widnieje bowiem deska kreślarska. Po prawej stronie zobaczymy przybornik. Jest on zbudowany w sposób niekonwencjonalny. Dostępne są takie narzędzia rysownicze jak: pędzel, kredka, marker, ołówek, aerograf, kreda. Każde z przyborów posiada kilka opcji malowania, grubość, intensywność kreski itd. Dodatkowo każde narzędzie może rysować teksturami, szkoda tylko, że nie można dodawać własnych tekstur. Ale obecne opcje i tak są wystarczające dla maluchów. Nie można przecież przesadzać! Nie jest ich jednak tak dużo, aby dzieciak sobie z tym nie poradził, tym bardziej, że wszystko jest bardzo dobrze zobrazowane i łatwe w użyciu! Dla młodszych dzieci jest przeznaczona zakładka "galeria". Znajdują się tam nie tylko gotowe kolorowanki, które można wypełniać kolorami, ale również przykładowe tła, postacie, domki, zwierzątka, samochody i wiele, wiele innych! Z dostępnych grafik można zbudować niczego sobie dzieło. Każdy wstawiony obrazek możemy dowolnie edytować od wielkości zaczynając na kolorach kończąc. Bardo mi się spodobała zakładka "animacje" gdzie znajdują się animowane obrazki! I tak można umieścić skaczącą rybkę, lecącą ważkę, biegnącego strusia czy piejącego koguta. Daje to niesamowity efekt końcowy!Posiadamy również dostęp do ciemni, gdzie można dostosowywać Barwę/Nasycenie/Jasność kolorów, jak również kontrast i ich balans. Opcji do wyboru jest wiele. Albo raczej w sam raz - nie za mało, nie za dużo. Ale załóżmy, że już nasze oczko w głowie skończyło malować swój rysunek - i co dalej? Jest wiele wyjść. Na pewno zapiszemy dzieło w galerii programu, w której można tworzyć katalogi tematyczne, itp. Gdy obraz jest już zapisany możemy wstawić go w ramkę i wydrukować, a potem powiesić w pracy chwaląc się kolegom i koleżankom, jakie zdolne dziecko mamy! Chyba, że bardziej chcemy wypromować młodego twórcę, to tworzymy sobie wizytówki. Jest to proste, bo program nie tylko posiada moduł do drukowania wizytówek, ale również daje możliwość umieszczania tekstów na obrazkach. Mi najbardziej spodobało się zastosowanie programy do tworzenia laurek dla babci i dziadków. Można obrazek przepuścić np. przez filtr z serduszkami i laurka gotowa, jeszcze kilka ciepłych słów i efekt wspaniały.


Istnieje również możliwość dodawanie zeskanowanych obrazków do galerii i wstawianie ich do kolorawanki oraz importowanie plików graficznych z komputera.


Już standardem w moich recenzjach jest opisywanie oprawy dźwiękowej na końcu, toteż aby tradycji stało się za dość powyższe czynię. Muzyka jest w porządku - nic konkretnego, ale może być. Choć przyznaję, że mogła być trochę lepszej jakości. Zastanawiam się też czy muzyka klasyczna nie sprawdziłaby się tutaj lepiej. W każdym razie melodię można wybierać spośród ośmiu dostępnych - trochę mało, ale zawsze można muzykę wyłączyć i odpalić płytę Cd-Audio lub Mp3. Za to bardzo podobały mi się odgłosy malowania kredą czy też wybierania kolejnych narzędzi malarskich. Każda akcja użytkownika jest udźwięczniona przez humorystyczny akcent, co bardzo mi przypadło do gustu.Teraz podejdźmy do całego produkty od strony filozoficznej. Jest to (z tego co mi wiadomo) pierwsza produkcja tego typu - pomysł prosty, ale oryginalny jak widać. Pierwszy raz od bardzo długiego czasu natknąłem się na coś, co nie tylko bawi, ale również rozwija dziecko. W swoich rękach miałem już wiele gier dla dzieci, ale większość miały na celu tylko zapełnieni czasu bez pożytku z ich używania. Otóż ten program jest inny. Jak wiemy wszystkie formy zabawy związane z inwencją twórczą bardzo rozwijają. Toteż "Graffiti" nie tylko zapełnia czas, ale rozwija. Dziecko nawet nie jest tego świadome, że cały czas rysując tak naprawdę pracuje dla siebie albo raczej nad sobą. Poprzez taką prostą zabawę może odkryjemy nowego Matejkę - kto wie...Ale czas najwyższy na podsumowanie. Program jest zrobiony bardzo dobrze, łatwa obsługa i intuicyjny interfejs (choć są pewne niedociągnięcia) sprawia, że mogą go używać nawet najmłodsze dzieci. Wszystko ubrane w bardzo przyjemne dla oka kolory. Odpowiednie zakładki - mam tu na myśli galerię - sprawiają, że nawet mniej uzdolnieni użytkownicy mogę czerpać z zabawy satysfakcję oraz tworzyć ciekawe i ładne prace. Aby zacząć rysować nie jest wymagana znajomość wszystkich opcji, ich ilość nie przeraża ani nie wprawia w niesmak. Nic dodać nic ująć. Bardzo dobra pozycja. Jednak jeśli już zdecydują się państwo na zakup Graffiti, proszę nie zapomnieć o konwencjonalnych kolorowankach oraz o malowaniu na zwykłej kartce papieru! Trzeba również rozwijać umiejętności manualne maluchów.KirkoR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje