Reklama

Gametrak

Producent: In2Games
Dystrybutor PL: IQ Publishing
Rodzaj sprzętu: innowacyjny kontroler do PS2
Platforma: PlayStation 2
Cena detaliczna: 349 PLN
Ocena: 8/10

Pod koniec 2004 roku świat obiegła wiadomość, że trwają prace nad nowatorskim kontrolerem przeznaczonym dla posiadaczy konsoli PlayStation 2. Zapowiadano wielką rewolucję, która miała być spełnieniem marzeń graczy i pozwoliłaby przenieść ich prosto do wnętrza gry. Czy zapowiadany przełom rzeczywiście miał miejsce za sprawą premiery Gametraka?

O sporym zainteresowaniu innowacyjnym urządzeniem świadczyły nie tylko rzesze graczy zaciekawione produktem firmy In2Games. Także producenci gier oraz prasa z zainteresowaniem śledziły losy Gametraka, czego dowodem były przyznana w grudniu 2004 roku nagroda prestiżowego magazynu Edge za jeden z najlepszych i najciekawszych akcesoriów skierowanych do graczy czy też wyróżnienie kontrolera na ostatnich targach Games Convention w Lipsku.

Gametrak do Polski trafił dzięki firmie IQ Publishing, która na początku roku umieściła produkt w swojej ofercie. Urządzenie sprzedawane jest z dwoma grami do wyboru: "Real World Golf" lub "Dark Wind". W pudełku z zestawem znajdziecie bazę, rękawice i podstawę pod nogi. Baza to esencja urządzenia - to w niej umieszczone są mechanizmy odpowiadające za zwijanie i rozwijanie dwóch żyłek umieszczonych z jej obu stron, a te - podłączone do rękawiczek - odpowiadają za przeniesienie naszych ruchów do wirtualnego świata. Bazę podłączamy do konsoli poprzez port USB.

Czarne rękawiczki bez palców przypominają te wykorzystywane przez rowerzystów, zapinane są na rzepy oraz posiadają mocowania na kciuk i najmniejszy palec. Trochę można się przyczepić do materiału, z jakiego są zrobione, gdyż nie przepuszcza on wystarczająco powietrza, co powoduje pocenie się dłoni podczas dłuższej gry. Oczywiście ta swoista para "kontrolerów" wyposażona jest w specjalne plastikowe zaczepy, do których mocuje się żyłki wychodzące z bazy. Całość uzupełnia podstawa pod nogi podłączana do bazy, wyposażona w przycisk, którego używamy nie inaczej, jak naciskając stopą.

Jak to działa? Zasadniczo bardzo prosto i aż dziw bierze, że nikt nie wpadł na to wcześniej. Przed przystąpieniem do rozgrywki - czy to w "Real World Golf", czy w "Dark Wind" - konsola prosi o odpowiednie ułożenie rąk za głowę, w ten sposób badana jest wysokość grającego oraz teoretyczny zasiąg jego ramion. Podczas gry Gametrak przenosi na ekran nie tylko odwzorowania położenia rąk w poziomie, ustalane na podstawie długości rozwiniętej żyłki, ale także odchylenia w pionie, co zdecydowanie zwiększa gamę dostępnych ruchów. Żyłki - pomimo tego, że są cienkie - doskonale radziły sobie z szybkimi ruchami (twórcy urządzenia zakładają, że Gametrak będzie działać z dokładnością co do 1 mm nawet przy hipotetycznej prędkości 1200 km/h, czego niestety nie dane było nam sprawdzić) i sprawiały wrażenie bardzo solidnych. Jednak radzę na nie uważać, gdyż są kluczowym elementem całego zestawu i ich uszkodzenie może być później sporym problemem dla użytkownika.

Jak już wspominałem wcześniej, dla Gametraka przeznaczone są dwie gry: "Real World Golf" i "Dark Wind". Tak mała ilość obsługiwanych tytułów jest tak naprawdę jedyną poważną wadą urządzenia. Jednak firma In2Games zapowiedziała, że już wkrótce posiadacze tego nietypowego kontrolera będą mogli umieścić kilka nowości w kolekcji tytułów, m.in. baseball, koszykówkę, strzelaninę, a nawet przygodówkę z elementami gry akcji.

"Dark Wind" to trójwymiarowa bijatyka z widokiem z pierwszej osoby, w której gracz przy użyciu rąk wyprowadza ciosy oraz blokuje uderzenia przeciwnika. Grę cechuje szybka akcja, dość ciekawa oprawa graficzna i spory wachlarz ciosów, co sprawia, że tytuł ten jest wręcz stworzony dla każdego fana bijatyk i niesie ze sobą nowe, nieodkryte do tej pory pokłady grywalności. Po każdej walce wyświetlane są m.in. informacje o ilości spalonych kalorii szybkości uderzeń - ot, taka mała ciekawostka dla osób preferujących "elektroniczną dietę". "Dark Wind" oferuje również rozgrywkę dwuosobową, która odbywa się na podzielonym ekranie.

Drugi sprzedawany obecnie tytuł to "Real World Golf", do którego dołączony jest niewielkich rozmiarów kij golfowy, ułatwiający wczucie się w zabawę na wirtualnym polu. Produkt ten skierowany jest do osób preferujących spokojną grę bez agresji. Duży wybór pól golfowych oraz możliwość tworzenia własnych czynią grę jeszcze ciekawszą.

Podsumowując, Gametrak to bardzo ciekawe rozwiązanie i całkiem nowy kierunek jeśli chodzi o produkcję kontrolerów do gier. Producentów urządzenia, firmę In2Games, należy pochwalić przede wszystkim za odwagę w tworzeniu przez cztery lata sprzętu, który tak naprawdę mógł w ogóle nie przyjąć się na rynku. Jednak fakt istnienia i połowicznego sukcesu Gametraka jest już przesądzony. Połowicznego, gdyż twórcy kontrolera nieco zaspali, przez co po półtorej roki od światowej premiery urządzenia jego użytkownicy mogą cieszyć się wciąż jedynie dwiema grami i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta szybko ulegnie zmianie. Miejmy również nadzieję, że druga wersja urządzenia - o ile takowa powstanie - będzie obsługiwać również kończyny dolne, co pozwoli na pełne przeniesie graczy do wirtualnego świata.

Kosmo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje