Reklama

Ergo 520

Producent: Genius
Rodzaj sprzętu: mysz komputerowa
Platforma: PC
Wymagania sprzętowe: Pentium 233 MHz, port USB lub PS/2, napęd CD-ROM
Cena detaliczna: 160 PLN
Ocena: 8/10

Pod sam koniec ubiegłego roku mieliśmy okazję testować najnowszą myszkę firmy Genius - Ergo 525. Pisaliśmy o tym, że produkt ten jest skierowany przede wszystkim do graczy komputerowych, a to ze względu na jego wysoką precyzję działania i ergonomię. Dzisiaj spoglądamy baczniej na starszą wersję wspomnianego "gryzonia" - Ergo 520.

Model 520 to alternatywa dla mniej zamożnych graczy, z tego też powodu myszka nie została wyposażona w mechanizm wykorzystujący promień lasera do śledzenia jej ruchów, co ma miejsce w przypadku wersji 525. Ergo 520 wykorzystuje dobrze znaną technologię optyczną. Testowane urządzenie ma też mniejsze możliwości jeśli chodzi o maksymalną rozdzielczość pracy...

Ergo 520 na wybiegu

Zaczynając od wyglądu, nie sposób nie wspomnieć o tym, że Ergo 520 jest niemal identyczna jak jej młodsza siostra (pod względem wizualnym różni się jedynie kolorami), przez co znów na myśl przywodzi konkurencyjne urządzenie firmy Logitech - konkretnie model MX1000. Wiadomo, że jak się wzorować to tylko na najlepszych, dlatego Ergo 520 jest praktycznie idealnie wyprofilowana i skierowana przede wszystkim do osób praworęcznych, a to głównie ze względu na umieszczenie trzech przycisków o specjalnym przeznaczeniu po lewej stronie myszki, do których obsługi używa się kciuka. Standardowo dwa z nich obsługują opcje Wstecz/Dalej przeglądarki internetowej, a ten umieszczony pomiędzy nimi odpowiada za ustawienie rozdzielczości myszy. Do wyboru mamy trzy różne stopnie precyzji Ergo 520: 400, 800 oraz 1600. Oczywiście w urządzeniu nie zabrakło dwóch najzwyklejszych przycisków, umieszczonych pod palcami wskazującym i środkowym, a także rolki 4D, która nie tylko pozwala przesuwać obraz w pionie, ale także na boki. Znaczna większość funkcji przycisków jest w pełni konfigurowalna, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdemu z przycisków przypisać inną rolę.

Sterowniki i oprogramowanie

Wraz z myszką w pudełku znajdziemy płytę ze sterownikami i oprogramowaniem do naszego "gryzonia", dokładnie to samo co w przypadku Ergo 525. Produkt Geniusa można podłączyć zarówno przez port USB, jak i przez przejściówkę PS/2. W pudełku nie zabrakło także wielojęzycznej (w tym w języku polskim) instrukcji obsługi. Oprogramowanie myszki nie zaskakuje czymś szczególnym. Dzięki niemu możemy ustalić detale przesuwania ekranu w poziomie i pionie, wybrać odpowiadający nam zestaw kursorów, zdefiniować poszczególne przyciski czy pozwolić wskaźnikowi automatycznie centrować się na wyskakującym okienku dialogowym, wymagającym potwierdzenia. Oprogramowanie Ergo 520 oferuje jeszcze kilka ciekawych funkcji, m.in. takie jak "Easy Jump". Wywołuje się ją poprzez wciśniecie rolki, dzięki czemu pojawia się zestawienie najczęściej wykorzystywanych skrótów klawiszowych, najpopularniejszych programów biurowych i wielu innych opcji, o czym możecie przekonać się na jednym ze zdjęć z naszej galerii. Niestety, oprogramowanie Geniusa nie jest uniwersalne dla wszystkich produktów firmy. I tak przykładowo instalując bezprzewodową klawiaturę Slimmate 3000, jesteśmy zmuszeni do odinstalowania oprogramowania Ergo 520 i zrezygnowania z większości jej funkcji. Dopiero ponowna instalacja, a przy okazji deinstalacja sterowników dla bezprzewodowego zestawu Slimmate przywróciła żywotność oprogramowaniu myszki. Na szczęście po tym zabiegu klawiatura działała, lecz nie posiadała swojego oprogramowania. Przydałoby się trochę więcej konsekwencji w działaniach Geniusa na tym polu - wszak mogą znaleźć się osoby chcące używać jednocześnie bezprzewodowej klawiatury i myszki Ergo 520, a przy okazji wykorzystywać w pełni oprogramowanie przeznaczone dla obu urządzeń.

Z Ergo 520 na wirtualne pola bitwy

Od razu muszę zaznaczyć, że używanie Ergo 520 wiąże się z wysokim komfortem pracy i zabawy. Ręka bezpiecznie i praktycznie idealnie leży na jej powierzchni, a szczególnie duży wpływ na wygodę i ergonomię urządzenia ma sprawdzony kształt oraz profil myszy. Dużym atutem Ergo 520 jest precyzja, a także bardzo szybki sposób jej zmiany. Urządzenie doskonale nadaje się zarówno do prac biurowych i korzystania z internetu, jak i do bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak coraz modniejsze profesjonalne granie, z myślą o którym de facto zostało stworzone. Graczy powinien szczególnie zainteresować fakt, iż mysz potrafi pracować w rozdzielczości 1600 dpi, co pozwala jej skanować obraz powierzchni o wartości 5,8 megapikseli na sekundę. Jak na urządzenie oferowane w dość przystępnej cenie, jest to zupełnie zadowalająca cecha.

Tak naprawdę jedyną zauważalną wadą Ergo 520 - podobnie jak modelu 525 - jest jej nie do końca spójna konstrukcja. Boczne przyciski, znajdujące się pod kciukiem prawej ręki, umieszczone są po prostu zbyt luźno, co odczuwa się i słyszy już podczas pierwszego kontaktu z urządzeniem.

Podsumowanie

Z czystym sumieniem mogę polecić Ergo 520 każdej osobie ceniącej sobie głównie ergonomię i precyzję pracy. Bardzo przyjazny profil urządzenia, możliwość pracy w maksymalnej rozdzielczości 1600 dpi i dość przystępna cena to po raz kolejny zalety stworzonej przede wszystkim z myślą o graczach komputerowych myszki Geniusa.

Kosmo

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | firmy | port | urządzenie | oprogramowanie | mysz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje