Reklama

Czego nie zobaczymy na GC?

W związku z wymogami niemieckiego prawa cześć tytułów, które początkowo miały być pokazane na Games Convention ostatecznie nie trafi na targi.

W Polsce - choć nie wymaga tego prawo - większość dystrybutorów gier korzysta z systemu oznaczeń PEGI, które wskazują grupę wiekową, dla jakiej przeznaczone są konkretne tytuły, a także zwraca uwagę na pewne ich treści, które mogą okazać się niewskazane (np. przemoc, seks). Większość krajów europejskich również używa oznaczeń PEGI, w Niemczech jednak funkcjonuje inny system, którego wdrażaniem zajmuje się organizacja USK (Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle). Zgodnie z jej oznaczeniami gra może trafić do jednej z pięciu kategorii wiekowych, do najwyższje z nich (powyżej 18 lat) trafią tytuły szczególnie szkodliwe zdaniem USK. Takie tytuły mogą być sprzedawane tylko graczom powyżej 18 roku życia, nie mogą być też reklamowane. Aby uniknąć tych obostrzeń wiele niemieckich wersji gier jest specjalnie modyfikowanych (np. zmienia się kolor krwi na zielony), niektóre zaś w ogóle nie trafiają do sprzedaży.

Reklama

Z tych samych względów nie zobaczymy na GC kilku bardzo oczekiwanych tytułów. Najważniejszym z nich jest gra Gears of War 2, która miała być prezentowana w Lipsku z wielką pompą i przy udziale producenta gry, Cliffa Bleszinskiego. Niestety okazało się, że gra została uznana przez USK za zbyt brutalną i najprawdopodobniej nie trafi do sprzedaży w Niemczech, w związku z czym Microsoft odwołał jej prezentację na GC i nie będzie ona na targach obecna (nawet na zamkniętych pokazach). Na pocieszenie - galeria obrazków z gry.

Kolejna gra, która padła ofiarą cenzorów to Resident Evil 5, najnowsza część najsłynniejszej serii z gatunku survival horror. Akcja nowej gry toczy się w Afryce i choćby z tego względu tytuł ten budzi kontrowersje już od momentu pierwszej zapowiedzi (autorzy RE 5 oskarżani byli m.in. o rasizm). Los tej gry jest jednak inny niż Gears of War 2. W Lipsku będziemy mieli okazję zobaczyć ją w akcji, niestety tylko na zamkniętych pokazach. Z nadzieją, że jeden z nich uda się nakręcić na wideo, przedstawiamy galerię obrazków z gry.

Wszystko o targach Games Convention 2008 na stronie gc2008.interia.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje