Reklama

Chłopcy agresywni od gier wideo

Jak donosi agencja prasowa Reuters, amerykańscy naukowcy przeprowadzili analizę wszystkich badań, jakie opublikowano w ciągu ostatnich dwudziestu lat związanych z tematem brutalnych gier.

Wyniki były jasne i przejrzyste - nie ma już żadnych wątpliwości, że przyczyną agresywnych zachowań młodzieży, szczególnie chłopców, mogą być gry wypełnione brutalnością gry wideo.

Nad analizą pracowała Jessica Nicoll z Uniwersytetu w Saint Leo na Florydzie, która podkreśla kilka ważnych wniosków. Po pierwsze, jedno badanie wykazało, że już dzieci grające mniej niż 10 minut dziennie w gry zawierające elementy przemocy zaczynają przejawiać agresywne zachowania niedługo po zabawie. Ponadto nauczyciele 600 dzieci w wieku od 13 do 15 roku życia na podstawie swoich obserwacji stwierdzili, iż dzieci mające kontakt z grami, w których pojawia się przemoc, są bardziej wrogo nastawione do świata niż pozostali, są też bardziej skłonne do sprzeciwiania się autorytetom i swoim kolegom.

Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego uważają, że należy zwiększyć świadomość rodziców i wychowawców odnośnie tego, w jakie gry powinny grać dzieci. Gry wideo bowiem stanowią zły przykład za sprawą faktu, że wcielamy się w rolę postaci wielkich bohaterów, łajdaków itp. przyjemniaczków, którzy są całkowicie oderwani od rzeczywistości. W 73% przypadków popełniając brutalne czyny nie zostają za to ukarani. Jak dodaje psycholog Elizabeth Carll: "Pokazywanie aktów przemocy bez konsekwencji uczy, że jest to skuteczny środek w rozwiązaniu konfliktów".

Ponadto jak odnotowała prowadząca analizę Nicoll, tylko nieliczne badania nie wykazały powiązania pomiędzy przemocą przejawianą przez dzieci i przemocą w grach wideo. Wyniki pozostałych natomiast są bardzo podobne do badań nad wpływem telewizji - świat na szklanym ekranie staje się wzorcem przyszłych zachowań, jeśli dzieci nie są uczone, jak postrzegać rzeczywistość w obu wymiarach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy