Reklama

Baldur's Gate 2 PL

Producent: Black Isle

Dystrybutor: CD-Projekt

Data premiery: grudzień 2000

Rodzaj gry: RPG

Wymagania: PII-266, 64 MB RAM, Windows 95/98, wskazany akcelerator 3D, HDD, CD-ROM, karta dźwiękowa

Ocena: 10/10

W naszej recenzji nie będziemy rozwodzili się nad każdym elementem gry, gdyż jest ona zbyt rozbudowana, postaramy się ją potraktować jako jedną, dużą, spójną całość i spojrzeć na to nieco z góry.

Zacznijmy od...

... tego co znajdziecie w pudełku z grą - bo naprawdę jest o czym napisać. Nie wiem jak to jest możliwe, ale dopiero teraz gra RPG otrzymała w komplecie z płytą CD adekwatną do zawartości płyty instrukcję. Instrukcję... hmm może raczej "Księgę Czarów". Jest to kilkudziesięciostronicowy klocek, w którym opisani są wszyscy bohaterowie, wszystkie postacie, biorące udział w grze, wszystkie bronie oraz co najważniejsze - komplet czarów, którymi można się w trakcie gry posługiwać. Instrukcja jest oczywiście po polsku.

Reklama

W pudełku jest także "Podręcznik Instalacyjny" - tak to nazwijmy - czyli objętościowo dużo mniejsza książeczka, która pomoże zainstalować grę oraz poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

Mapa - też jest. Co byśmy zrobili bez mapy.. Nawet jeśli nie będziecie jej używali w grze, zawsze można toto przybić pineskami do ściany.

I najważniejsze - gra. 4 CD + 1 CD ekstra-dodatków. Gierka jest olbrzymia - po 3 dniach jeszcze nie przeszliśmy pierwszego levelu! W porównaniu z Diablo II jest to po prostu gigant. Albo inaczej - na początku sprawia wrażenie giganta :-)

Polonizacja

Cóż, nie ukrywam, że firma CD-Projekt coraz milej nas zaskakuje przeprowadzanymi polonizacjami. Aktorzy dubbingujący postacie dobrani są w taki sposób, że nie "razi" ucha gracza to, co słychać z głośników przy komputerze. Wychwyciliśmy jedynie jedną małą niedoskonałość - przy niektórych postaciach słychać, że kwestie były nagrywane w małym pokoju - odnosi się przynajmniej takie wrażenie. Czasem ma się wrażenie, że cała akcja gry toczy się w zamkniętym pomieszczeniu - tak to wszystko przynajmniej brzmi. Ale to tylko mała rysa na tej produkcji - biorąc pod uwagę ogrom pracy, jaki trzeba było w to włożyć, możemy to niedociągnięcie pominąć.

Grafika

Dużo, dużo ładniej niż w konkurencyjnym Diablo II. Rozdzielczości - wszystkie dostępne w karcie grafiki. Chcesz grać w 1024*768 - proszę bardzo. Kolor 16 czy 24 bity? Akceleracja 3D czy programowa? Gra wygląda przepięknie, jest bajecznie kolorowa i tutaj druga uwaga - NALEŻY grać w 24-bitowym kolorze. Przynajmniej na VooDoo3. W kolorze 16-to bitowym gra na VooDoo3 wygląda niezbyt ciekawie. A ponieważ VooDoo3 nie ma trybu akcelerowania grafiki 3D w 24-bitach, należy przełączyć się na akcelerację programową. Na szczęście gra ani na moment nie zwalniała ( Celeron II-600, 64 MB RAM, VooDoo3 2000), zyskując bardzo bardzo dużo na jakości grafiki - po prostu kolory "ożyły". Dlatego polecamy takie właśnie rozwiązanie.

Dźwięk

Szczęk broni, krzyki ranionych osób, rozmowy, muzyka, odgłos skradających się wrogich postaci - wszystko to stoi na wysokim poziomie. Nie ma się tutaj za bardzo czym zachwycać, dźwiękowo gra jest poprawnie zrealizowana, muzyka potrafi ukoić skołatane, po nierównej walce, nerwy. Właściwie żadnych nieoczekiwanych zdarzeń w związku z efektami dźwiękowymi nie zanotowaliśmy.

Grywalność

Szczerze? Można oszaleć. Z radości. BG2 to wspaniały produkt, dzięki polskiej wersji językowej wielu, wielu z graczy nie będzie miało żadnych problemów z rozgrywką. Nazwy broni, czarów i ras bohaterów, którzy występują w grze, a także dialogi przetłumaczone zostały bardzo porządnie - nie ma tutaj ciekawostek w stylu "Oburęczny miecz dwuręczny" czy też rozbieżności w nazwach określonych pozycji w dialogach i na "arenie". A spotkaliśmy takie nieścisłości w niektórych produkcjach.

Jeśli jesteś zapalonym fanem RPG - zapewne i bez czytania recenzji kupisz BG2. Jeśli fanem nie jesteś, a lubisz kawał dobrej roboty (w grach) - BG2 jest warta zainteresowania się, bo może to być dobry start w świat gier RPG.

Podsumowanie

Jak pisałem wcześniej - nie chcę rozwodzić się nad grą przez pół dnia. I tak tego nikt potem nie czyta :-) . Produkt jest prawie idealny i chyba dość zachwytów już usłyszeliście. Niech Wam wystarczy moje słowo, że 159 zł warto wydać na Baldur's Gate 2 PL. Resztę powie Wam "Księga Czarów" - jest to doskonały przewodnik nowym świecie, z jakim się zetkniecie w tej grze. Jak zauważycie - oceniliśmy grę 10. punktami - jest to nasz typ na "RPG Roku 2000".Tomasz Jarnot, Tomasz Noras

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje