Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Polska premiera PlayStation 3

Po Japonii i Stanach Zjednoczonych przyszła wreszcie pora na lekko spóźnioną Europę - 23 marca PlayStation 3 zawita na Starym Kontynencie.

Reklama

To już prawie dwa lata odkąd Sony oficjalnie zapowiedziało wydanie trzeciej generacji konsoli PlayStation. Dwa lata oczekiwań, spekulacji i przygotowań. Trzeba przyznać, że jak na nieobecną fizycznie na rynku konsolę, o nowym dziecku Sony było w tym czasie wyjątkowo głośno.


Narodziny legendy?

O tym, że Sony szykuje nowy system świat dowiedział się podczas E3 2005. Mimo to sama konsola zaprezentowała się w akcji dopiero rok później, przy okazji kolejnej edycji targów. Ostatecznie do sprzedaży PlayStation 3 trafiło w Japonii i Stanach Zjednoczonych odpowiednio 11 i 17 listopada ubiegłego roku. Prawie od razu pojawiły się problemy z dostarczeniem na oba rynki odpowiedniej ilości konsol. Wierna Sony Japonia dostała w pierwszej partii zaledwie 80 000 sztuk. Dodanie do tego trzeciego, europejskiego rynku musiało poczekać.

(...) ilość zamówień na PS3 w Polsce jest już kilkukrotnie większa niż obecne zatowarowanie

Po prawie 6 miesiącach przyszedł jednak czas i na nas. 23 marca odbędzie się europejska premiera konsoli, w tym oczywiście jej polska edycja. Równolegle PS3 wystartuje także w Afryce i Australii. Stary Kontynent oficjalnie dostanie milion sztuk na początek, jednak przedstawiciel Sony Maciej Kmiołek zapytany przez nas o ilość konsol szykowaną na nasz rynek, nie mógł udzielić żadnej informacji. Zdradził nam za to, że ilość zamówień na PS3 w Polsce jest już kilkukrotnie większa niż obecne zatowarowanie.

Zanim przejdziemy do szczegółów polskiej premiery, parę słów o samej konsoli. Przede wszystkim, nowe PlayStation to kawał nowoczesnej technologii. Dosłownie, bo konsola waży 5 kilo, co przebija nawet nielekkiego Xboxa 360. Sercem PS3 jest potężny procesor Cell, będący wynikiem współpracy trzech firm: Sony, IBM i Toshiby. Cell to taktowany zegarem 3,2 GHz, 64 bitowy procesor PowerPC połączony z ośmioma rdzeniami, z których sześć zajmuje się samą grą. Kolejny, siódmy dedykowany jest do obsługi systemu a jeden, co ciekawe jest nieaktywny. Jego obecność paradoksalnie wynika z konieczności uproszczenia taśmy produkcyjnej.

Pomijając liczby, Cell to prawdziwy mistrz wśród procesorów, choć zdania na temat jego prawdziwej, efektywnej mocy są podzielone. Zgodnie natomiast twierdzi się, że pisanie gier pod Cell nie jest najłatwiejsze i minie trochę czasu zanim PS3 pokaże wszystkie asy. Sony pewnie zapowiada niespotykaną dotąd fizykę i algorytmy sztucznej inteligencji.

Układ graficzny to RSX zaprojektowany wspólnie przez Sony i NVidie. Oferuje możliwość wykonania 1,8 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jak to wygląda w praktyce? Znów poczekać trzeba na gry drugiej generacji, które pozwolą wycisnąć z konsoli wszystkie pokłady mocy. PS3 posiada po 256 MB pamięci systemowej i graficznej. Zastosowany w konsoli napęd to słynny już Blu-ray, który stał się głównym winowajcą wszelkich opóźnień i podwyższonej ceny.


Niebieski laser

Główną zaletą Blu-raya jest duża pojemność i szybkość dogrywania danych – mówiąc konkretnie, Oblivion w wersji na PS3 ma dogrywać się o kilka sekund szybciej. Nie są to lata świetlne, ale zawsze. Z drugiej strony od niektórych ludzi z samej Bethesdy (studia odpowiedzialnego właśnie za Obliviona) dochodzą głosy, że wczesna ocena szybkości nowego napędu była jednak zbyt optymistyczna. Przy okazji napęd czyta także płyty dvd i cd.

Konsola została także wyposażona w dysk twardy o pojemności 60 lub 20 giga - zależnie od modelu. Nowy pad, przypominający z wyglądu starego Dual Schocka to SIXAXIS, zaopatrzony w czujniki wychyleń. Kosztem wibracji – nowy pad pozbawiony został funkcji rumble w związku z trudnościami pogodzenia jej z czujnikami ruchu. Pad jest oczywiście bezprzewodowy, w technologii Bluetooth i wyposażony w specjalny akumulator, który ładuje się przez kabelek USB.

Jak poprzednio, spory nacisk postawiono na wsteczną kompatybilność, która jednak wygląda różnie w przypadku konsol japońskich i amerykańskich oraz europejskich. Nasze konsole zostały pozbawione układu pozwalającego na pełną emulację, co wynikło z konieczności obcięcia kosztów produkcji.

Odgłosy z Valhallihttp://www.valhalla.pl/img/Gran_Turismo_HD_PS3/41301420061124_174028_1_big.jpghttp://www.valhalla.pl/img/Gran_Turismo_HD_PS3/thumb_41301420061124_174028_1_big.jpgGran Turismo 5 zmusi wszystkich do zakupu PS3

Krzysziek Kania, redaktor naczelny:Wierzę, że klienta trzeba zdobywać. PlayStation 3 ukazuje się w Polsce w cenie 2399 złotych - toż to jakaś kompletna astronomia! Za tysiąc złotych mniej (!) można kupić Xboxa 360, który ma już ugruntowaną pozycję na rynku. Popatrzcie zresztą na obecność konsoli Microsoftu w mediach - jest wszędzie! Konsola Sony zaś... cóż. Po prostu jej nie ma. Nie wątpię, że firma przewidziała akcję promocyjną, ale do rozmachu firmy Billa Gates'a jeszcze jej daleko. Wybór gier też nie powala, i choć wszyscy zapewniają, że MotorStorm jest boski, ja w to po prostu nie wierzę. Moje zdanie? Kupujmy nową PlayStation za rok. To wtedy ukaże się nowe GranTurismo i być może inne porządne tytuły. Może też okazać się, że PlayStation 3 po prostu umrze. Nikt nie chce mieć w domu bezużytecznego sprzętu za wiele tysięcy złotych! To smutna prawda - przyszłość jest niepewna.

Andrzej Gutowski, szef działu konsol:PlayStation 3 jest za droga i to nie podlega dyskusji. Jednak jeżeli ktoś ma tyle kasy do roztrwonienia, moim zdaniem wybierając PlayStation 3 podejmie dobrą decyzję. Nawet nie z powodów czysto growych. To po prostu faktyczne centrum multimedialne, a czytnik Blu-ray, jeżeli posiadacie, bądź macie w planach telewizor HD, w pełni rekompensuje wydatek. Do tego dochodzą arcydzieła wewnętrznych studiów SONY, które już produkują następców Shadow of the Colossus, czy God of War 2. Jeżeli natomiast te prawie 2400 złotych przekracza wasze obecne możliwości – wstrzymajcie się do Gwiazdki i grajcie na tym co już macie. Tragedii nie będzie. SONY na pewno w przeciągu roku obetnie cenę konsoli, a i tak dopiero od 2008 roku zaczną się ukazywać naprawdę mocarne, pierwszoligowe tytuły. Jestem pewny, że to właśnie PS3 zdobędzie największą bazę użytkowników, ale koniecznych jest tych kilka "system sellerów" i spadek ceny. Szczególnie na naszym rynku. Póki co nie jest to idealnainwestycja. Moim zdaniem PlayStation 3 ma ciekawsze perpektywy niż Xbox 360. Tyle że jeszcze nie teraz i nie za tą cenę.

Bartek Kwietniewski, redaktor:PlayStation 3 to dla mnie dwa tytuły – Motor Storm oraz Resistance: Fall of Man. Tak się składa, że w obie gry grałem i żadna z nich nie przykuła mnie do wiszącego naprzeciwko mnie gigantycznego telewizora LCD. MotorStorm jest ładny, ale sztampowy. Resistance to z kolei przyjemna strzelanka, ale nic ponad to. PlayStation 3 to dla mnie przede wszystkim obietnice. Heavenly Sword, Lair, Uncharted, czy nawet LittleBigPlanet – oto tytuły, w które chciałbym zagrać już teraz. Póki co, PS3 to sprzęt z bardzo dobrymi perspektywami – ma bajery typu HOME i Blu-ray, a sama myśl o God of War 3 przyprawia mnie o ciarki. Tylko, że to wszystko czeka nas w nieokreślonej przyszłości. Nie mam wątpliwości, że na PlayStation 3 ukaże się masa kapitalnych produkcji. Sęk w tym, że teraz, konsola nie oferuje zbyt wiele. Na premierę sprzętu ma ukazać się około 30 tytułów, tylko co z tego, skoro część z nich od dawna jest na Xboxie 360, a reszta to typowe średniaki? Pomimo tego,co SONY ciągle powtarza o możliwościach multimedialnych, jestem zdania, że PlayStation 3 to w dalszym ciągu konsola do gier. Kupuję ją przede wszystkim, aby grać. Może dlatego chwilowo nie jestem pod wrażeniem.

Rozpoczyna za to wielką wojnę o klientów i ich pieniądze
Już tuż tuż

Większość z was zapewne podjęła już decyzję o tym, czy PlayStation 3 w dniu premiery stanie u was pod telewizorem. Jeżeli jednak cały czas nie możecie się zdecydować, odsyłamy was do naszego tekstu, w którym przedstawiliśmy listę najciekawszych propozycji na konsolę SONY. Przeznaczeniem konsol jest dostarczanie zabawy i zarówno Nintendo Wii, Microsoft Xbox 360 i SONY PlayStation 3 ma do zaoferowania wiele wspaniałych chwil. Ostatnia z konsol next-gen już niebawem pojawi się na półkach i tym samym w pełni zacznie się kolejny etap w historii gier video. Oczywiście najlepiej byłoby mieć je wszystkie 3, postawione obok siebie w salonie. Ale wygląda na to, że jakiego wyboru podczas tej generacji nie podejmiecie – na dłuższą metę nie możecie źle trafić.

W tej sytuacji pozostaje tylko emulacja programowa, z zasady niepełna, chociaż Phil Harrison już zapewnił, że europejska wersja PS3 będzie obsługiwać, co najmniej 1000 gier z dwójki. Sony poprawia dodatkowo klientom humor wyjściem HDMI i obsługą trybu 1080p. I jeszcze parę słów o ciekawym menu konsoli. Interfejs użytkownika ochrzczony został mianem Cross Media Bar - w skrócie XMB, bo pierwsze słowo pisane jest oryginalnie Xross. Jego obsługa pożera 64 mega pamięci operacyjnej. Tło systemu zmienia kolor zależnie od pory roku, oraz odcień zależnie od pory dnia. Całość wygląda bardzo efektownie i została wykonana z dbałością o detale i styl – prosty, ale robiący spore wrażenie. Już samo menu mówi nam, że mamy doczynienia z nową jakością. Oprócz typowych opcji w XMB znajduje się także przeglądarka internetowa Net Front.


SONY a sprawa Polska

Wróćmy na nasze podwórko. Na początku dostępna będzie u nas wyłącznie droższa wersja konsoli – wyposażona w 60 gigowy dysk i wyceniona oficjalnie na 2399 PLN. Model z mniejszym, 20 gigowym dyskiem najprawdopodobniej zostanie wprowadzony w przyszłości, w miarę wzrostu zainteresowania tańszą wersją. W tym momencie nieznana jest jednak ani data premiery, ani cena drugiej wersji. Szacunkowo tylko powinna być tanśza o około 300 PLN. Szkoda trochę, że na początku konsole dostępne będą tylko w kolorze czarnym, który nazwano dumnie clear black.

Skoro jesteśmy już przy cenach – sugerowana cena gier od SONY wynosi 229 PLN. Na liście tytułów oficjalnie dystrubuowanych przez Sony Poland znajdują się między innymi: MotorStorm, Resistance: Fall of Man, Genji: Days of the Blade, Formula One: Championship Edition oraz Ridge Racer 7. Łącznie firma zapowiedziała 30 pozycji na okres wprowadzenia konsoli na rynek; w tym również te dostępne przez sieć PlayStation Network (między innymi słynne flOw i Super Rub’a’Dub). Z czasem w wirtualnym sklepie mają pojawić się także stare gry, zarówno z konsol Sony jak i innych wzorem klasyków Nintendo i kanału Xbox Arcade. Co się tyczy ceny akcesoriów: dodatkowy pad to wydatek 199 PLN, zaś za kabelek HDMI oraz pilota do konsoli będziemy musieli zapłacić po 99 PLN.

Niestety na początek sprzedaży Sony nie planuje żadnych zestawów konsola + darmowa gra, więc do ceny samego PlayStation 3 trzeba będzie dodać koszt przynajmniej jednego tytułu. Chyba, że kupicie ją na początku jedynie dla Blu-raya i multimediów

Razem z premierą konsoli ruszy także obsługa sieciowego serwisu PlayStation Network będącego odpowiedzią na Live Microsoftu. Pierwsze, co będzie należało zrobić korzystając z usługi to wgrać nowe oprogramowanie do konsoli. Co ważne dla Sony i klientów, korzystanie z sieci Network będzie darmowe, inaczej niż w przypadku serwisu Xboxa 360. Oczywiście nie dotyczy to dodatków do gier oraz samych gier ściąganych przez sieć. Tutaj ceny mają się wahać od równowartości 3 do 10 euro.


Coś nowego, coś starego i coś za darmo

Wyjątkowo darmowe będzie Gran Turismo HD Concept, które z uwagi na rozmiar przypomina jednak bardziej demo niż grę. W tej wersji symulatora dostaniemy jedną trasę w dwóch wersjach, 10 samochodów i dwa tryby gry. Nie jest to, więc prawdziwa „darmówka”. Mniejsze dodatki, typu broń, czy nowe skórki będą sprzedawane taniej, w cenie około jednego euro. I chociaż PS Network nie prezentuje się jeszcze tak okazale jak konkurencyjny Live, Sony ma olbrzymie plany dotyczące tej właśnie usługi.

Numerem jeden dla japońskiego giganta w sprawie online jest teraz PS3 Home, czyli połączenie komunikatora, listy przyjaciół i profilu gracza z jego osiągnięciami w grach z trójwymiarową grą typu Second Life czy Sims. Chcesz z kimś pogadać? Podejdź do jego postaci, która jest w pełni budowana przez samego gracza (podobnie do Mii u Nintendo) i zagadaj. Czy będzie to rewolucja czy tylko ambitny projekt – czas pokaże. Z pewnością będziemy jeszcze pisać o tym nie raz.

Co istotne, Sony szykuje w Polsce niemałą kampanię reklamową. Poza konsolami w sklepach (dystrubucją zajmują się wszystkie znane sieci handlowe) w kraj ruszy ciężarówka Show Truck promująca PS3 i nową serię telewizorów Bravia. Aktualna trasa z datami zamieszczona została na stronie PlayStation. Wstęp na imprezę będzie oczywiście bezpłatny. W sumie ciężarówka pojawi się w ponad 20 miastach na terenie całej Polski. Sądząc po sporym zaangażowaniu Sony w promocję nowej konsoli w Polsce można powiedzieć, że staliśmy się wreszcie ważnym rynkiem.

Premiera PS3 zamyka okres narodzin kolejnej generacji gier video. Rozpoczyna za to wielką wojnę o klientów i ich pieniądze. A na tym, wszyscy możemy tylko skorzystać! Szczególnie w tych dobrych czasach, kiedy na naszym rynku oficjalnie konkurują ze sobą wszystkie obozy.

Dowiedz się więcej na temat: blu-ray | Xbox | Sony | PlayStation Vita | playstation 3

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje