Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

PlayStation 4 ukaże się przed Xboksem 720?

Kolejna porcja plotek o next-genach. Tym razem pojawiły się niepotwierdzone informacje o PlayStation 4...

...z których wynika, że konsola ukaże się najprawdopodobniej przed Xboksem 720 oraz korzystać będzie... z bibliotek DirectX.

Reklama

Serwis VG247 - ten sam, który dzisiaj dostarczył nowych plotek o Xboksie 720 - twierdzi, że w przeciwieństwie do PS3, PlayStation 4 korzystać będzie z bibliotek DirectX i nie będzie oparty na procesorze Cell.

Jeśli te doniesienia okazałyby się prawdziwe, byłaby to spora niespodzianka - wykorzystanie rozwiązań Microsoftu (producenta Xboksa...) znacznie ułatwiłoby tworzenie gier na nową konsolę Sony, w tym np. portów z PC i "X720".

Informatorzy VG247 twierdzą, że początkowo niemiecki Crytek - opierając się na doniesieniach, według których PS4 miałoby posiadać 24-rdzeniowy procesor Cell - ograniczył możliwości swojej technologii na tej platformie.

Gdy jednak studio dowiedziało się, że konsola oparta będzie na zupełnie innym procesorze - najprawdopodobniej od AMD - było zmuszone zacząć prace nad nowym silnikiem od początku. Źródła portalu uważają, że główne cele, w tym specyfikacja sprzętowa, PS4 zostały wyznaczone już dwa lata temu.

Ponadto Sony ponoć zmieniło konfigurację Vity, aby upewnić się, że będzie ona mogła współpracować z PlayStation 4 na takiej samej zasadzie jak tabletopodobny kontroler z Wii U. Dzięki temu mobilna platforma posłużyć ma rzekomo do sterowania w grach z PS4.

W przypadku obecnych konsol, Sony "spóźniło się" i wydało PlayStation 3 w blisko rok po premierze Xboksa 360. Wpłynęło to na gorszy start PS3, które musiało rywalizować z konsolą, która już dość dobrze zadomowiła się na rynku i posiadała niezłą bibliotekę gier - wciąż zresztą w USA X360 jest popularniejsze od swojej największej konkurentki. Tym razem Sony nie zamierza popełnić tego błędu.

A przynajmniej tak twierdzą źródła VG247, którzy zapewniają, iż firma jest "pewna", że uda jej się wypuścić PS4 wcześniej niż X720. Kiedy? Na Gwiazdkę 2013. Według plotek, "na pewno" obie konsole w 2014 będą już w sklepach.

"Sony całkowicie wierzy, że tym razem przeskoczą Microsoft. Powinniście oglądać konferencję na przyszłorocznym E3 i zobaczyć, kto zaprezentuje swoją konsolę, jako pierwszy" - mówią informatorzy.

"Najważniejsi wydawcy wiedzą już o PS4. Developerzy współpracujący z wydawcami - takimi jak na przykład Ubisoft - wiedzą, co się dzieje. Już pracują nad grami na tę platformę" - podają nieznane źródła.

PlayStation 4 zostanie pokazane "większości developerów" do końca roku, część z nich dostała jednak już zaproszenie na prezentacje zaplanowane na maj i czerwiec, które mają się odbyć w USA. To, co na nich zobaczą, ma być objęte ścisłym embargo. Coś czuję jednak, że mimo to pewne informacje mogą wyciec do sieci.

Nowy Xbox z napędem Blu-ray na święta 2013?

Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 4

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje