Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Wywiad z twórcą Hattricka

Hattrick to darmowa, internetowa gra piłkarska, w której możesz zarządzać własną drużyną i rywalizować z blisko milionem użytkowników z całego świata.

Potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej. Mecze są rozgrywane w czasie rzeczywistym kilka razy w tygodniu. Możesz się zalogować w każdej chwili, aby sprawdzić stan swojego klubu, wydać polecenia treningowe, sprzedawać lub kupować piłkarzy - albo po prostu spędzić wspólnie czas z innymi użytkownikami Hattricka.

Reklama

O grze Hattrick, miłości do futbolu i EURO 2008 opowiada Johan Gustafson, twórca najpopularniejszego menedżera piłkarskiego online.

Johan, w jednym z wywiadów wyznałeś, że "całkowicie zakochałeś się w piłce nożnej". Skąd przyszła ta fascynacja, biorąc pod uwagę, że nigdy, mniej lub bardziej profesjonalnie, nie grałeś w piłkę nożną.

Hm, myślę, że powiedziałem iż zakochałem się w Hattricku, co oznaczało, że spędziłem ostatnie 10 lat pracując nad tą grą. Od dłuższego czasu mam również romans z piłką nożną, ale polega to raczej na kibicowaniu moim drużynom niż na grze samej w sobie, oczywiście jednak to także ma swoją wartość. Ta rywalizacja oraz śledzenie rozwoju drużyny stały się bardzo emocjonującym elementem mojego życia.

Jakie masz plany rozwoju Hattricka, aby był bardziej atrakcyjny dla graczy w przyszłości? Twoi rywale udoskonalają swoje produkty i potencjalnie mogą zagrozić Twojej pozycji.

Hattrick zapełnia dość unikalną niszę. Poza byciem tak dużą grą, planujemy udoskonalać te aspekty, które czynią Hattricka wyjątkowym i przyciągnąć nieco odrębną kategorię użytkowników niż większość innych piłkarskich gier online. W Hattrick można grać wnikliwie i spędzić wiele czasu na selekcji drużyny, ale można również grać bardziej sporadycznie i skupić się na ogólnikach lub na grze swojego zespołu. Mamy ogrom pomysłów na rozwijanie wszystkich tych dziedzin.

Wygląda na to, że byliście w jakimś sensie trochę ostrożni i przez dość długi czas nie robiliście żadnych ruchów, by wyprowadzić Hattricka poza granicę Szwecji. Nie myśli Pan czasem, że straciliście przez to trochę czasu?

Cóż, nie, nie powiedziałbym tak. Hattrick powstał w Szwecji w 1997 roku i stał się grą międzynarodową w roku 2000. Jednak ten czas był niezbędny aby wypróbować ten pomysł oraz by stworzyć społeczność - na początku nie było planów na tak duży rozwój, to przyszło z czasem. Pomimo to, byliśmy pierwszą na świecie, dużą grą online o zarządzaniu swoją własną drużyną piłkarską.

Jak wielu ludzi zaangażowanych jest w rozwój gry Hattrick? Kim są i jak to się stało, że zaczęli pracować dla Hattricka?

Jest tu około tuzina osób zajmujących się rozwojem, którzy dzielą swój czas pomiędzy administrowanie gry i systemów, jak również rozwijanie nowych form dla Hattricka. Kilka osób jest w zespole od pierwszych dni, na przykład ja, HT-Daniel, HT-Tjecken i HT-Trapper. Inni dołączyli poprzez grę, tak jak HT-Frid i HT-Thomas, a inni są po prostu mądrymi ludźmi, do których dotarliśmy poprzez inne kanały.

Johnan, czy znasz jakichś polskich piłkarzy lub jakieś polskie kluby piłkarskie?

Igor Sypniewski grał przez sezon dla mojej ulubionej drużyny w Szwecji, ale być może nie powinniśmy głębiej wchodzić w to zdarzenie...

Ilu zarejestrowanych użytkowników posiada Hattrick w Polsce?

W tym momencie mamy około 50 tysięcy użytkowników w Polce. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się lig w Hattricka!

Z wywiadu dla jednego z rumuńskich portali wynika, że Hattrick jest bardzo popularny w tym kraju. Jak to wyglądało kiedy gra wchodziła do Polski? Czy sądzisz, że Hattrick może zyskać tutaj nowych użytkowników? Jakie są według Ciebie najważniejsze czynniki, które według Ciebie przyczyniają się do wzrostu popularności Hattricka wśród użytkowników z różnych państw? Jak rozwijało się to od początku istnienia gry w Polsce? I żeby uzyskać punkt odniesienia: które kraje są najbardziej "aktywne" jako gracze Hattricka?

Najważniejszym czynnikiem jest to, że dotychczasowi użytkownicy Hattricka zachęcają swoich przyjaciół do przyłączenia się. To jest najprawdopodobniej również drugi bardzo ważny powód... i trzeci, czyli sprawić by ci ludzie pozostali. :)

Dowiedz się więcej na temat: wywiady | EURO 2008 | mecze | Szwecja | mecz | twórca | hattrick

Reklama

Reklama

Reklama