Reklama

Wywiad z twórcą Hattricka

Hattrick to darmowa, internetowa gra piłkarska, w której możesz zarządzać własną drużyną i rywalizować z blisko milionem użytkowników z całego świata.

Potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej. Mecze są rozgrywane w czasie rzeczywistym kilka razy w tygodniu. Możesz się zalogować w każdej chwili, aby sprawdzić stan swojego klubu, wydać polecenia treningowe, sprzedawać lub kupować piłkarzy - albo po prostu spędzić wspólnie czas z innymi użytkownikami Hattricka.

O grze Hattrick, miłości do futbolu i EURO 2008 opowiada Johan Gustafson, twórca najpopularniejszego menedżera piłkarskiego online.

Johan, w jednym z wywiadów wyznałeś, że "całkowicie zakochałeś się w piłce nożnej". Skąd przyszła ta fascynacja, biorąc pod uwagę, że nigdy, mniej lub bardziej profesjonalnie, nie grałeś w piłkę nożną.

Reklama

Hm, myślę, że powiedziałem iż zakochałem się w Hattricku, co oznaczało, że spędziłem ostatnie 10 lat pracując nad tą grą. Od dłuższego czasu mam również romans z piłką nożną, ale polega to raczej na kibicowaniu moim drużynom niż na grze samej w sobie, oczywiście jednak to także ma swoją wartość. Ta rywalizacja oraz śledzenie rozwoju drużyny stały się bardzo emocjonującym elementem mojego życia.

Jakie masz plany rozwoju Hattricka, aby był bardziej atrakcyjny dla graczy w przyszłości? Twoi rywale udoskonalają swoje produkty i potencjalnie mogą zagrozić Twojej pozycji.

Hattrick zapełnia dość unikalną niszę. Poza byciem tak dużą grą, planujemy udoskonalać te aspekty, które czynią Hattricka wyjątkowym i przyciągnąć nieco odrębną kategorię użytkowników niż większość innych piłkarskich gier online. W Hattrick można grać wnikliwie i spędzić wiele czasu na selekcji drużyny, ale można również grać bardziej sporadycznie i skupić się na ogólnikach lub na grze swojego zespołu. Mamy ogrom pomysłów na rozwijanie wszystkich tych dziedzin.

Wygląda na to, że byliście w jakimś sensie trochę ostrożni i przez dość długi czas nie robiliście żadnych ruchów, by wyprowadzić Hattricka poza granicę Szwecji. Nie myśli Pan czasem, że straciliście przez to trochę czasu?

Cóż, nie, nie powiedziałbym tak. Hattrick powstał w Szwecji w 1997 roku i stał się grą międzynarodową w roku 2000. Jednak ten czas był niezbędny aby wypróbować ten pomysł oraz by stworzyć społeczność - na początku nie było planów na tak duży rozwój, to przyszło z czasem. Pomimo to, byliśmy pierwszą na świecie, dużą grą online o zarządzaniu swoją własną drużyną piłkarską.

Jak wielu ludzi zaangażowanych jest w rozwój gry Hattrick? Kim są i jak to się stało, że zaczęli pracować dla Hattricka?

Jest tu około tuzina osób zajmujących się rozwojem, którzy dzielą swój czas pomiędzy administrowanie gry i systemów, jak również rozwijanie nowych form dla Hattricka. Kilka osób jest w zespole od pierwszych dni, na przykład ja, HT-Daniel, HT-Tjecken i HT-Trapper. Inni dołączyli poprzez grę, tak jak HT-Frid i HT-Thomas, a inni są po prostu mądrymi ludźmi, do których dotarliśmy poprzez inne kanały.

Johnan, czy znasz jakichś polskich piłkarzy lub jakieś polskie kluby piłkarskie?

Igor Sypniewski grał przez sezon dla mojej ulubionej drużyny w Szwecji, ale być może nie powinniśmy głębiej wchodzić w to zdarzenie...

Ilu zarejestrowanych użytkowników posiada Hattrick w Polsce?

W tym momencie mamy około 50 tysięcy użytkowników w Polce. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się lig w Hattricka!

Z wywiadu dla jednego z rumuńskich portali wynika, że Hattrick jest bardzo popularny w tym kraju. Jak to wyglądało kiedy gra wchodziła do Polski? Czy sądzisz, że Hattrick może zyskać tutaj nowych użytkowników? Jakie są według Ciebie najważniejsze czynniki, które według Ciebie przyczyniają się do wzrostu popularności Hattricka wśród użytkowników z różnych państw? Jak rozwijało się to od początku istnienia gry w Polsce? I żeby uzyskać punkt odniesienia: które kraje są najbardziej "aktywne" jako gracze Hattricka?

Najważniejszym czynnikiem jest to, że dotychczasowi użytkownicy Hattricka zachęcają swoich przyjaciół do przyłączenia się. To jest najprawdopodobniej również drugi bardzo ważny powód... i trzeci, czyli sprawić by ci ludzie pozostali. :)

Hattrick jest grą online, która pozwala graczom działać w wirtualnym świecie. Ale czy kiedykolwiek podejmowane były inicjatywy by skonfrontować Hattricka z rzeczywistością? Jest jeszcze jedno interesujące pytanie dotyczące sposobu, w jaki Hattrick stał się tak dobrze znany na całym świecie. Jak Hattrick się promował?

Oczywiście, odkąd Hattrick jest społecznością jest tu bardzo rzeczywisty łącznik ze światem - ludzie. Organizują oni wydarzenia, nawiązują przyjaźnie, znajdują kochanków, etc. Zaczynają oni również zakładać prawdziwe drużyny piłkarskie, bary Hattrick, rozgłośnie radiowe Hattrick, magazyny Hattrick - z tego powodu można stwierdzić, że istnieje wiele przykładów prawdziwego życia w Hattricku. Nie jesteśmy jednak zainteresowani zamazywaniem granic pomiędzy grą a prawdziwym futbolem. Jesteśmy światem dla siebie. Bardziej interesujące jest to, aby mieć obszerny wszechświat wirtualnego futbolu niż próbować naśladować prawdziwy świat, co tak wiele gier już stara sie robić.

Johan, którą z europejskich lig piłkarskich upodobałeś sobie najbardziej? I jak ma sie to do innych kontynentów - czy śledzisz mecze na przykład ligi argentyńskiej, brazylijskiej lub MLS?

Śledzę Premier League, La Liga i Serie A - i potem oczywiście Allsvenskan. Oglądałem raz mecz MLS, ale żeby być szczerym zbytnio mnie to nie zachwyciło. To co tak na prawdę chciałbym kiedyś zobaczyć to derby River Plate - Boca w Buenos Aires!

Jesteśmy blisko finałowych meczy w Lidze Mistrzów. Czy masz zamiar oglądać finał? Komu będziesz kibicował?

W Lidze Mistrzów walka będzie oczywiście bardzo interesująca, jednak to trochę smutne, że Premier League i Liga Mistrzów to to samo... Pamiętacie czasy kiedy faktycznie trzeba było coś wygrać, żeby zagrać w Europejskiej Lidze?

Jesteśmy teraz również blisko największej piłkarskiej imprezy w tym roku w Europie i prawdopodobnie również na świecie - EURO 2008. Masz zamiar pojechać do Austrii i Szwajcarii? Czy są jakieś drużyny, które będziesz wyjątkowo mocno wspierał? Oprócz Szwecji oczywiście :)

Próbuję zdobyć bilety - mam nadzieję, że będę miał możliwość zobaczyć przynajmniej jeden mecz w tym roku. Byłem na jednym ostatnio, w Portugalii, i było to wielkie przeżycie. Nie tylko jeśli chodzi o turniej, bo gdy byłem tam miałem także możliwość poznania wielu użytkowników Hattrick :)

Które drużyny będą według Ciebie rywalizowały w finale EURO 2008?

Bardzo trudno powiedzieć... Powiedzmy Niemcy i Szwecja, żebyśmy mieli szansę zrewanżować się za niezadowalający wynik meczu, który rozegraliśmy na Mistrzostwach Świata..

W ubiegłych latach, mistrzostwa świata FIFA-Playstation stały sie bardzo popularne. Czy sądzisz, że mógłbyś zorganizować podobne wydarzenie dla użytkowników Hattricka?

Oczywiście, czemu nie?

Johan, jeśli poproszę Cię o wymienienie najmocniejszych i z drugiej strony najsłabszych - cech Hattricka: co byś wskazał?

Jedna rzecz, która jednocześnie jest naszą najmocniejszą i najsłabszą cechą jest fakt, że nasza gra oparta jest tak bardzo na tekście i prostym interfejsie. To zaspokaja osoby, które wolą używać swojej własnej wyobraźni o drużynie, ale dla wielu użytkowników - szczególnie tych młodszych - akcja zdaje się być normą w dzisiejszych czasach, i ci muszą trochę powalczyć zanim zaczną cieszyć się grą Hattrick - przynajmniej na początku. Pomimo to uważam, że Hattrick jest dla wszystkich, dlatego na pewno powinni nas wypróbować!

Jednym z najbardziej ekscytujących meczy, który pamiętam był mecz grupowy podczas ostatnich Euro w Portugalii pomiędzy Holandią i Czechami. Myślę, że absolutnie niezapomniany dla wielu fanów piłki nożnej jest również tegoroczny mecz ćwierćfinałowy UEFA pomiędzy Getafe i Bayernem Monachium. Johan, czy przypominasz sobie jakiś mecz, który był dla Ciebie tak ekscytujący, że o mały włos nie doprowadził Cię do zawału serca?

Dla mnie to proste: Szwecja-Rumunia, ćwierćfinał na Mistrzostwach Świata w 1994. Szwecja zdobyła gola na 1-0 dosyć późno, ale w 88 minucie nastąpiło wyrównanie. W doliczonym czasie Rumunia zdobyła prowadzenie, ale Szwecja doprowadziła do wyrównania na 2-2. Mecz skończył się rzutami karnymi... i Szwecja przemknęła się do półfinałów z Brazylią.

Dziękujemy z rozmowę.

Już teraz załóż swój klub piłkarski, rejestrując się na stronie hattrick.interia.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje