Reklama

AMD współpracuje z Havokiem

AMD, producent m.in. procesorów oraz chipów do kart graficznych poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą Havok, będącą własnością Intela.

Jej efekty poznamy z pewnością w niedalekiej przyszłości - na razie wiemy, że uwaga obu koncernów zostanie skupiona na technologii Havok Psyhics.

Jak wiadomo, rewolucyjnie zapowiadający się PhysX, czyli akcelerator fizyki stworzony przez firmę Ageia, nie odniósł tak wielkiego sukcesu, jakiego się spodziewano. Z tej okazji postanowiła skorzystać Nvidia, która wykupiła wspomnianą technologię. Dopiero dziś poznaliśmy odpowiedź największego konkurenta zielonych na tę decyzję. Okazuje się, że AMD również nie próżnuje i celuje w fizykę, czego efektem jest współpraca z Havokiem - firmą, która we wrześniu 2007 roku została kupiona przez Intela.. Zarówno AMD, jak i Havok mają zamiar pracować nad optymalizacją technologii Havok Psyhics specjalnie dla procesorów pierwszej ze wspomnianych firm, stworzonych w architekturze x86. Dalszych planów nie ujawniono, choć AMD nie ukrywa, że być może w przyszłości zdecyduje się na wykorzystanie silnika graficznego w Radeonach. Nietrudno zauważyć, że to również reakcja na posunięcie Nvidii, która chce, by w GeForce'ach 8 znalazł się akcelerator PhysX.

Reklama

Warto dodać, że pierwotnie w marcu 2006 roku procesory graficzne miały korzystać z akceleratora fizyki o nazwie Havok FX. Dotyczyło to konkretnie wsparcia tej technologii dla kart z szóstej i siódmej serii GeForce'ów oraz Radeonów X1000. Jak zatem widać - pomysł obsługiwania silnika fizycznego przez GPU nie pojawił się wczoraj.

(gram.pl)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje