Sytuacja rynkowa konsol przenośnych bywa chwiejna, dlatego przed ewentualną decyzją o zakupie takiego sprzętu warto zadać sobie pytanie - czy konsole przenośne to wciąż atrakcyjne rozwiązanie dla graczy czy raczej chwilowy trend, o którym niebawem zapomnimy? Sprawdźmy argumenty za i przeciw i poszukajmy odpowiedzi na to nurtujące pytanie.
Hit minionej epoki, czyli krótka historia konsol przenośnych
Pokolenie millenialsów zapytane o rodzaje konsol przenośnych zapewne jednym tchem będzie w stanie wskazać takie klasyki jak Game Boy, PSP czy Nintendo DS. Na przełomie lat 90. i początku XXI wieku posiadanie np. Game Boya było wyznacznikiem luksusu i ekskluzywności. Możliwość grania nie tylko w domowym zaciszu było czymś wyjątkowym. To posiadacze konsoli byli uznawani za wyjątkowych, gdyż większość osób wykorzystywała do gier sprzęt PC. Ekskluzywność konsol, a zwłaszcza tych w wydaniu przenośnym była reprezentowana także przez wyjątkowe tytuły gier, projektowanych specjalnie z myślą o konkretnych urządzeniach. Przez długi czas posiadanie konsoli przenośnych w stylu PSP było jednym sposobem na granie poza domem. Dopiero rozwój smartfonów sprawił, że gry mobilne w dużej mierze zastąpiły konsole przenośne. Skoro i tak każdy posiadał w kieszeni smartfon, po zabierać ze sobą dodatkowo Nintendo?
Tak więc o ile na przełomie tysiącleci konsole przenośne dominowały i nie miały żadnej konkurencji wśród urządzeń mobilnych, tak wraz z rozpowszechnieniem smartfonów czy przenośnych laptopów, zainteresowanie konsolami spadło, więc producenci tego typu sprzętu musieli skierować swoją ofertę do innej grupy docelowej. Jak zatem ewoluowały produkty Sony czy Nintendo?
Renesans mobilnego grania
Skoro proste gry stały się domeną smartfonów, producenci przenośnych konsol zaczęli szukać nowych odbiorców swoich produktów. Skupili się więc na graczach, którzy preferują bardziej wymagające tytuły, które wymagają bardziej wydajnych urządzeń niż nawet najnowsze telefony. Ponadto strzałem w dziesiątkę okazało się zwrócenie w kierunku posiadaczy stacjonarnych konsol, łącząc funkcjonalność obu urządzeń. I tak z czasem konsole przenośne takie jak Nintendo Switch stały znalazły swoje miejsce w wyposażeniu graczy, zapewniając wydajny sprzęt, który umożliwia granie w wymagające tytuły także poza Playstation, Xboxem czy PC. Co takiego doceniają użytkownicy współczesnych konsol przenośnych? Kluczowe są takie elementy jak:
- ekran większy niż w smartfonie, ale wciąż poręczny i łatwy w transporcie;
- analogowe przyciski, ułatwiające kontrolę podczas rozgrywki;
- możliwość podłączenia konsoli do większego ekranu, np. telewizora;
- wydajność umożliwiająca grę w tytuły o wysokich wymaganiach sprzętowych, a przede wszystkim w gry AAA;
- pojemna bateria, która wpływa na funkcjonalność urządzeń.
Urządzenia takie jak Nintendo Switch wpłynęły na tzw. rewolucję hybrydową. W 2017 roku, kiedy Switch 1 pojawił się na rynku, Nintendo pokazało, że konsola przenośna może być nie tylko uzupełnieniem gamingowego sprzętu, ale wręcz alternatywą dla Playstation czy Xboxa. Hybrydowa konsola umożliwiała granie zarówno mobilnie, jak i stacjonarnie, z wykorzystaniem większego ekranu oraz padów. Właśnie elastyczność stała się punktem zwrotnym, który sprawił, że zainteresowanie konsolami przenośnymi odżyło, a urządzenia z tego segmentu stały się ważnym elementem wyposażenia każdego gracza.
Z czasem rosnącą popularność konsol dostrzegli także inni producenci, czego efektem było pojawienie się na rynku kolejnych produktów. Niektóre z nich skierowane były do graczy stacjonarnych, którzy nie chcieli rozstawać się z ulubionymi tytułami po wyjściu z domu. Inne z kolei miały więcej punktów wspólnych z tradycyjnymi urządzeniami mobilnymi. Obecnie podział ten prezentuje się następująco:
- Nintendo Switch, ASUS ROG Ally, Lenovo Legion Go - stawiają przede wszystkim na mobilność bez rezygnacji z wydajności;
- Steam Deck - propozycja dla właścicieli komputerów PC czy laptopów, którzy chcą korzystać ze swojej biblioteki także poza domem lub w bardziej "konsolowym" wydaniu.
Za co gracze pokochali konsole przenośne?
Wiele z głównych atutów nowoczesnych konsol przenośnych już wymieniliśmy, ale zbierzmy je jeszcze raz i uzupełnijmy o najważniejsze cechy mobilnego sprzętu. Przede wszystkim nowością jest możliwość grania w tytuły AAA poza domem. Dotychczas nawet najmocniejsze konsole przenośne ograniczały się do gier produkowanych z myślą o konkretnym urządzeniu. Wszechobecny internet także sprzyja konsolom, gdyż coraz częściej możliwe jest przechowywanie danych w chmurze, natomiast samo urządzenie ma zadbać o wydajną grafikę i płynność rozgrywki. Wygodna jest także możliwość integracji zarówno z wspomnianą chmurą, ale również bibliotekami gier w rodzaju Steam czy Xbox Game Pass. Wreszcie w dobie niemal nieograniczonego dostępu do elektroniki na każdym kroku, konsole przenośne spełniają wygórowane oczekiwania graczy. Do tego dodać można takie techniczne usprawnienia jak:
- szybkie dyski SSD,
- przejrzyste ekrany OLED,
- nowoczesne, aktywne chłodzenie,
- ergonomiczne sterowanie.
Trend czy wizja przyszłości?
W dobie rozwoju rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości wydaje się, że konsolom przenośnym przybędzie konkurencji. Wydaje się jednak, że producenci znaleźli właściwą grupę docelową, która na długo zapewni im popyt. Stąd nieustanny rozwój nad konsolami przenośnymi, co potwierdza nowe Nintendo Switch 2. Twórcy konsoli są optymistami, a ich prognozy zakładają, że do końca marca 2026 roku sprzedaż "dwójki" ma osiągnąć sprzedaż 15 milionów egzemplarzy.
Artykuł sponsorowany
