Nvidia prezentuje karty graficzne z rodziny RTX

Nvidia GeForce - fragment trailera zamieszczonego w serwisie YouTube /materiały prasowe

​Wygląda na to, że Nvidia zmienia podejście i rezygnuje z liter GTX w nazwach kart graficznych. Na tegorocznej imprezie Siggraph firma zaprezentowała bowiem nie tylko nową architekturę - Turing - ale także pierwsze urządzenia bazujące na tej technologii: RTX 8000, RTX 6000 i RTX 5000.

Jak zazwyczaj bywa w świecie kart graficznych, te trzy modele przeznaczone będą jednak nie do gier, lecz do zastosowań profesjonalnych, takich jak renderowanie grafiki czy skomplikowane obliczenia. Dopiero po dopracowaniu procesu produkcyjnego i zredukowaniu kosztów zobaczymy pierwsze GPU do gier.

Wspomniane urządzenia RTX bazują na dwóch różnych rdzeniach Turing, z 4608 i 3072 jednostkami obliczeniowymi CUDA, stanowiącymi jeden z najważniejszych podzespołów każdej karty graficznej. Wygląda na to, że otrzymujemy jeszcze więcej mocy, niż było w przypadku technologii Volta, na której oparto przepotężnego Titan V.

Reklama

Sprzęt wyposażono w nowe pamięci GDDR6, co powinno zapewnić odpowiednią przepustowość przesyłania danych, nawet na poziomie 672 GB/s w "większej" wersji. Dla porównania, topowy GTX 1080 Ti to obecnie 484 GB/s.

Co interesujące, Turing stanowi kompletne przeprojektowanie architektury, co pozwala zmniejszyć liczbę jednostek obliczeniowych CUDA, ale jednocześnie zaoferować większe możliwości obliczeniowe. To powinno nie tylko utrzymać zapotrzebowanie na prąd na rozsądnych poziomie, ale daje także możliwość rozwoju w przyszłości.

Wydaje się, że bazą dla przyszłych kart graficznych będzie właśnie słabszy RTX 5000. Warto jednak zauważyć, że nowy układ to prawdziwy gigant, zajmujący 754 milimetry kwadratowe. Dla porównania, chip GP102 z GTX 1080 Ti to "tylko" 471 mm. Znaczne zwiększenie rozmiarów może prowadzić do problemów z chłodzeniem.

Inne nowości to między innymi umieszczenie portu USB-C bezpośrednio na karcie graficznej, co ma pomóc użytkownikom korzystającym z zestawów rzeczywistości wirtualnej. W ten sposób możliwe będzie jednoczesne przysłanie obrazu oraz zasilanie. Jak sugeruje poniższy materiał wideo, więcej informacji na temat kart Turing do gier poznamy na targach gamescom w Kolonii, startujących 20 sierpnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nvidia GeForce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy