Koniec wojny handlowej między USA i Chinami oznacza, że nowe konsole nie będą droższe

​Wielu graczy obawiało się, że konflikt handlowy między tymi krajami spowoduje znaczny wzrost cen next-genów, tak jak stało się z wieloma innymi urządzeniami, ale wygląda na to, że najgorsze już za nami.

Nie da się ukryć, że gdyby Stany Zjednoczone i Chiny nie doszły do porozumienia, które podpisały w zeszłym miesiącu, to ceny konsol nowej generacji, tj. PS5 i Xbox Series X, mogłyby nas nieprzyjemnie zaskoczyć (a że za sprawą dużego upgrade’u hardware i tak będą pewnie dość wysokie, to wiele osób po prostu nie mogłoby sobie pozwolić na ich zakup). No bo jak utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie, skoro trzeba zapłacić 25% cła za każdą rzecz importowaną do USA z Chin?

Na szczęście widać już światełko w tunelu, bo na mocy Pierwszej Fazy umowy między administracją Donalda Trumpa i Państwem Środka, tak wysokie opłaty na dobra o wartości 160 mld USD sprowadzane z Chin zostały wstrzymane, a jednym z elementów na tej liście są właśnie konsole. Najwięksi producenci tego sprzętu już w czerwcu zeszłego roku próbowali coś z tym zrobić, dlatego też połączone siły Sony, Microsoftu i Nintendo wystosowały do amerykańskiego rządu list otwarty.

Reklama

Giganci branży gamingowej zapewniali wtedy, że takie dodatkowe cła wyrządzają amerykańskiemu przemysłowi ogromną krzywdę i przyniosą tylko straty, nawołując do zaprzestania ich nakładania. Kilka miesięcy później, kiedy sprawa wciąż nie była jasna, Sony otwarcie poinformowało, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, koncern będzie zmuszony przerzucić koszty na konsumentów. I w sumie to trudno się temu dziwić, bo jak dobrze wiemy na początku każdej generacji konsole sprzedawane są dosłownie po kosztach, z nadzieją na przyszły zysk, choćby na grach.

Na szczęście wygląda na to, że podpisana umowa wystarczy i ceny najprawdopodobniej pozostaną na zakładanych wcześniej poziomie. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Entertainment Software Association udzielonym serwisowi Polygon:

Daniel Górecki - ITHardware.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy