Jak na torze wyścigowym. Wybieramy kierownicę do gier

Ci, którzy chcieliby z zawrotną prędkością pokonać tor wyścigowy, mogą spełnić swoje marzenie łatwiej, niż sądzą. Wystarczy kupić kierownicę do gier. Która z tych dostępnych na rynku najlepiej oddaje jazdę sportowym samochodem?

materiały promocyjne partnera

Kompatybilność sprzętów

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest fakt, pod jaki sprzęt podepniemy kierownicę. Choć większość urządzeń działa zarówno na PC, jak i na konsoli, to należy zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt jest kompatybilny z Xboxem lub Playstation. Poza tym warto także sprawdzić generację danego sprzętu. Przykładowo kierownica PS4 może już nie zadziałać na konsoli piątej generacji, jeśli więc posiadamy najnowszy model, upewnijmy się, czy na pewno uda się z nim połączyć wybraną kierownicę.

Logitech czy Thrustmaster?

Producentami najwyższej klasy kierownic są firmy Logitech i Thrustmaster. Obydwie wykorzystują najwyższej jakości materiały: skórę, aluminium czy stal. Różnice między nimi są niewielkie, obydwaj producenci oferują doskonały sprzęt. Kierownica Thrustmaster będzie nieco droższa (jeśli porównujemy najwyższą półkę cenową). Ten producent daje również dużo szersze możliwości konfiguracji sprzętu, można na przykład dokupić moduł z hamulcem ręcznym czy obręcz stylizowaną na F1. Kierownice Logitech wyróżniają się za to ogromnym wsparciem, które pozwala nie tylko na pobieranie aktualizacji, ale również m.in. ustawianie przycisków czy kalibrację urządzenia. Jednak pod względem kultury pracy sprzęty zasadniczo różnią się niewiele - obydwa doskonale oddają realizm jazdy samochodem (przede wszystkim dzięki systemowi Force Feedback).

Realistyczne wrażenia z jazdy

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest kąt obrotu kierownicy. Na najwyższej półce cenowej znajduje się kierownica 900 stopni, czyli taka, która najlepiej oddaje rzeczywistość, gdyż możemy nią wykonać 2,5 obrotu. Ta funkcja przydaje się głównie, gdy gramy w symulatory, gdzie wierne odwzorowanie prowadzenia pojazdu ma kluczowe znaczenie. W mniej wymagających grach, w których ruch kierownicą ma być prosty i szybki wystarczy nam kierownica o kącie obrotu wynoszącym od 180 do 270 stopni. By jeszcze lepiej zaznaczyć realizm, sprzęt powinien oddawać wspomniany efekt siłowego sprzężenia zwrotnego (Force Feedback), który symuluje działanie nadsterowności, podsterowności czy poślizgu, dzięki czemu czujemy na kierownicy wpływ wirtualnego otoczenia.

Pedały i system zmiany biegów

W większości zestawów prócz kierownicy znajdziemy pedały. Warto zwrócić uwagę na to, by każdy z nich posiadał osobą oś, tylko takie rozwiązanie da nam pełne odzwierciedlenie rzeczywistej jazdy autem. Drążek odwzorowuje automatyczną skrzynię biegów, daje więc spore ułatwienie. Świetnie sprawdza się w grach sportowych. Z kolei łopatka ma oddawać działanie przekładni manualnej, idealnie więc nadaje się do gier symulacyjnych.

Pozostałe kryteria

Warto także zwrócić uwagę na to, czy kierownica wyposażona jest w pad, to znaczenie ułatwia sterowanie grą. Dzięki przyciskom możemy wydawać komendy i zmieniać ustawienia bez ściągania rąk z kierownicy. Ważnym kryterium wyboru urządzenia powinny być również materiały, z jakich zostało ono wykonane. Kierownice obszyte skórą sprawiają, że ręce spoczywają stabilnie i wygodnie nawet podczas wielogodzinnych sesji grania, a metalowe pedały doskonale oddają realizm jazdy.

Wybór kierownicy do grania zależy więc od przeznaczenia - przede wszystkim tego, czy chcemy częściej grać w gry sportowe, czy symulacyjne. Warto także zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany sprzęt, a także takie parametry, jak kąt obrotu czy system Force Feedback.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy