Svoboda 1945: Liberation - recenzja. II wojna światowa w pouczającej formie

​Zapraszamy na wycieczkę do czeskiej Svobody. Będzie nie tylko interesująco, ale i pouczająco.

Svoboda 1945: Liberation to dzieło praskiego studia Charles Games. Gra zadebiutowała niedawno na konsoli Nintendo Switch. Jej premiera przeszła raczej bez większego echa, tymczasem to jeden z ciekawszych tytułów, z jakimi miałem ostatnio do czynienia. A do tego jeden z najbardziej pouczających.

W Svoboda 1945: Liberation wcielamy się w niemego chłopaka, który odwiedza tytułowe czeskie miasteczko, aby zebrać nieco informacji na temat miejscowej szkoły. Na miejscu dowiaduje się, że placówka była świadkiem tragicznych wydarzeń podczas drugiej wojny światowej. Podczas eksploracji odnajduje także fotografię przedstawiającą... jego dziadka. Co jego przodek tutaj robił? Za co odpowiadał? Czy przypadkiem nie był zamieszany w masakrę, która rozgrywała się całkiem niedawno w Svobodzie. Podczas przygody trwającej około trzy godziny rozwiążecie tę zagadkę i dowiecie się więcej i o szkole, i o rodzinie głównego bohatera, i o drugiej wojnie światowej.

Reklama

Opowieść jest w całości dziełem fikcji, ale twórcy zrobili naprawdę dużo, by uchwycić atmosferę drugiej wojny światowej. W Svoboda 1945: Liberation nie brak nawiązań do wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce podczas największego konfliktu w dziejach. Gra jest przygodówką, w której przemierzamy tytułowe miasteczko i rozmawiamy z jego mieszkańcami, aby dowiedzieć się nieco więcej o niedawnych wydarzeniach. Świadkowie nazistowskiej przemocy stanowią główne źródło informacji.

Svoboda 1945: Liberation została zrealizowana jako interaktywny film. Mapę miasteczka oraz odwiedzane lokacje twórcy przedstawili w rysunkowej formie, ale już dialogi z mieszkańcami to materiały wideo z nagrane z udziałem prawdziwych aktorów. Na liście płac brakuje uznanych nazwisk, ale to nic, bo gra aktorska jest tak dobra, że można by pomylić tę produkcję z dokumentem (gdyby nie fakt, że jej akcja toczy się prawie osiemdziesiąt lat temu).

W Svoboda 1945: Liberation to dalszej zabawy zachęca przede wszystkim opowieść oraz dialogi. Napotykane postacie są naprawdę ciekawe, a zbierane informacje składają się w intrygującą całość. Z czasem uzupełniamy też wirtualną encyklopedię, dzięki której możemy przypomnieć sobie i podsumować wszystkie szczegóły. Autorzy przygotowali też proste minigry, stanowiące miły przerywnik pomiędzy eksploracją i dialogami.

Svoboda 1945: Liberation to bliźniacza produkcja dla innej gry Charles Games - Attentat 1942. Podobnie jak poprzednio, twórcy w niezwykle atrakcyjny sposób opowiedzieli historię nawiązującą do drugiej wojny światowej. Gra może się okazać atrakcyjna nie tylko dla dorosłych, ale i dla młodzieży. Jako źródło wiedzy o historii sprawdzi się na pewno lepiej, niż opasłe książki, które nastolatkowie muszą (a przynajmniej powinni) czytać w szkole.

Przy Svoboda 1945: Liberation bawiłem się równie dobrze, jak przy Attentat 1942, i z przyjemnością zapoznałbym się z kolejnymi tego typu i tak podanymi historiami. Nie tylko o drugiej wojnie światowej. Następnym razem proszę tylko o dłuższą rozgrywkę, dobrze?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy