Wordle: Kreatywna gra słowna, która podbija świat

​Historia miłosna w tle, która przerodziła się w pełnoprawną, podbijającą serca grę słowną. Czym jest Wordle, jaka jest geneza tego dzieła oraz jakie występują alternatywy i odpowiedniki w polskim internecie?

Czym jest Wordle?

To przeglądarkowa gra słowna, która ujrzała światło dzienne w październiku ubiegłego roku. Mechanika opiera się na zgadnięciu konkretnego, pięcioliterowego słowa. Problem jest jeden - każdy gracz ma tylko jedno podejście do rozgrywki dziennie. Następnego dnia - w grze wylosowane zostaje kolejne do odgadnięcia słowo.

Jedna rozgrywka ogranicza się do maksymalnie sześciu prób, które możemy podjąć. Oczywiście, im szybciej nam się uda odgadnąć słowo - tym lepiej dla nas (i tym większy podziw wzbudzimy wśród naszych znajomych, którym ta sztuka się nie udała).

Reklama

W zgadnięciu słowa z pomocą przychodzą nam wskazówki, które sukcesywnie przybliżać będą nas do tego jednego - upragnionego wyrazu. Po wpisaniu jakiegokolwiek słowa, gra informuje nas o tym, czy dane litery występują w docelowym słowie, czy też nie.

Jeśli konkretna literka podświetla się w kolorze żółtym: oznacza to, że w słowie-odpowiedzi występuje ona, ale w innym położeniu/miejscu niż w wyrazie przez nas wpisanym. Jeśli literka zaświeci się w kolorze zielonym - oznacza, iż występuje ona dokładnie w tym miejscu, co we wpisanym słowie. W najgorszym wypadku, kolor szary rozumie się przez brak występowania danej litery w słowie, które musimy zgadnąć.

Podczas samej rozgrywki trzeba wyzwolić spore pokłady kreatywności i słowotwórstwa (zabawa językiem jest tutaj szczególnie wskazana!). Słowa, które należy zgadnąć bywają łatwe, ale niekiedy potrafią dosyć istotnie pokrzyżować szyki i plany gracza.

Historia Wordle w pigułce

Wordle zostało stworzone przez programistę - Josha Wardle’a. Prototyp gry powstał jeszcze w 2013 roku, ale sama koncepcja odświeżona została przy okazji istniejącej pandemii COVID-19. Wordle miało być formą słownej rozrywki, a cały projekt powstał dla partnerki twórcy, która lubuje się właśnie w tego typu grach. Miało być to działanie, które chociaż w pewnym stopniu umili trudny okres w życiu kobiety.

Nazwa gry jest mieszanką: nazwiska autora (Wardle) oraz angielskiego "word", co oznacza po prostu "słowo".

Wordle powstało w październiku 2021 roku. Z początku, w dzieło to zagrywały się dziesiątki, może setki osób. Po kilku tygodniach, kreatywna gra słowna zaczęła w niesamowitym tempie zyskiwać popularność. Jeszcze w pierwszej połowie stycznia 2022 roku, liczba użytkowników przeforsowała barierę 2 milionów dziennie.

Pod koniec stycznia, Wordle zostało wykupione przez magazyn The New York Times. Cena nie jest do końca znana, ale spekuluje się, że Wardle mógł zbić na tej transakcji niemałą fortunę. Wraz z dniem 10 lutego, gra została finalnie przeniesiona na stronę nabywcy.

Polskie odpowiedniki Wordle - Literalnie oraz Słowoku

Ogromny, globalny sukces Wordle pociągnął za sobą kolejne sznurki. Na całym świecie powstawały autorskie wersje gry, działające na tych samych zasadach co oryginał z tą różnicą, że słowa generowane były w różnych językach. Tym schematem, polscy gracze doczekali się swojego "Wordle".

Sporą popularnością wśród naszych rodaków cieszy się gra Literalnie. Fun, która jak już zostało wspomniane - mechaniką w żadnym stopniu nie odbiega od oryginalnego Wordle.

Znany, kultowy już portal z grami planszowymi i karcianymi - Kurnik.pl, również wydał swoją własną grę - Słowoku. Tak jak w przypadku "Literalnie", zasady i mechanika niczym nie różnią się od pierwowzoru. Słowoku oferuje jednak graczom aż dwa oficjalne słowa do zgadnięcia (dziennie). Ponadto, gra bogatsza jest o możliwość konstrukcji autorskich, własnych łamigłówek słownych, które możemy potem wysłać do zgadnięcia innym graczom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wordle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy