Chernobylite - spory sukces finansowy polskiej gry

​Nie trzeba było długo czekać na zwrot kosztów produkcji Chernobylite. Autorzy pochwalili się, że udało się je pokryć jeszcze na etapie Early Access na platformie Steam.

Gliwickie studio The Farm 51 pochwaliło się przychodami osiągniętymi ze sprzedaży Chernobylite. Do czerwca bieżącego roku gra zarobiła łącznie 7,87 mln zł, pokrywając tym samym koszty produkcji.

W fazie Early Access na Steamie była dostępna od października 2019 roku, a premiera ostatecznej wersji miała miejsce 28 lipca bieżącego roku. To oznacza, że od kiedy tylko trafiła do sprzedaży (a nawet jeszcze przed nią), przynosi już twórcom i wydawcy czysty zysk.

Przy okazji dowiedzieliśmy się także, ile kosztowało stworzenie Chernobylite. Wszystkie wydatki związane z produkcją osiągnęły pułap 7,09 mln zł. Ponad 1,8 mln dolarów. Jak na branżowe standardy, to i dużo, i mało zarazem. O wiele więcej niż kosztuje stworzenie niewielkiej gry indie, ale znacznie mniej niż opracowanie przebojów z najwyższej półki (w przypadku których kwoty idą w dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów).

Reklama

Wygląda więc na to, że Chernobylite czeka świetlana przyszłość. Gra już teraz generuje zyski, a ukazała się przecież dopiero tylko w wersji na PC. Na PlayStation 4 i Xbox One trafi 7 września. Już wtedy zagramy w nią także na next-genach, ale The Farm 51 pracuje też nad ulepszoną edycją stricte z myślą o PlayStation 5 oraz Xboksach Series X|S. Możliwe, że zagramy w nią jeszcze w tym roku, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie.

"Chernobylite to bardzo dobra gra, która byłaby według mnie jeszcze lepsza, gdyby nie była tak... bogata. Autorzy zmieścili w niej tyle różnych elementów, że ewidentnie zabrakło im czasu, by wszystkie z nich na równi dopracować. Jednak pomimo tego uważam, że jest to - jak napisałem na wstępie - pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników postapo, survivalu, horrorów w wersji light, ale także dla wszystkich osób zafascynowanych historią Czarnobyla" - napisaliśmy w naszej recenzji Chernobylite, zwieńczonej notą 7,5/10.

Tyle samo wynosi średnia ocen dziennikarzy w portalu Metacritic. O wiele lepiej oceniają ją sami graczy - w tym przypadku średnia to aż 8,3/10.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy