Warcraft III - Battle.Net

Rozgrywki sieciowe stały się przez kilka ostatnich lat bardzo powszechne, choć jeszcze daleko nam do kolegów z zachodu. Jak się jednak okazuje, na tego rodzaju zmagania decyduje się raczej ta bardziej doświadczona grupa graczy. Myślisz, że jako początkujący gracz nie dasz sobie rady?



Zapewne tak, ale poznając taktyki gry sieciowej z pewnością pokonasz niejednokrotnie graczy o dłuższym stażu niż Ty. Po co dochodzić do wszystkiego samemu, jeśli można skorzystać z porad doświadczonego gracza? Ten poradnik pomoże Wam wszystkim nauczyć się skutecznej taktyki prowadzącej do sukcesu!

Reklama



RÓŻNICE I PODSTAWY

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że teraz nie będziesz grać z mało inteligentnym komputerem, lecz w pełni myślącą istota ludzką. Taktyki, które masz sprawdzone podczas walki z komputerem, mało się zdadzą, gdy grasz przez serwer battle.net. Wszystkiego musisz uczyć się częściowo od nowa - w czym będę Ci chciał pomóc. Pamiętaj, by na samym początku nie zniechęcać się porażkami. Wszystkie te rady wprowadzać będziesz w życie stopniowo i jeszcze przyjdzie czas na Twoją wygraną! Musisz sobie także zdawać sprawę, iż najważniejszym kluczem do sukcesu jest dobra rozbudowa budowlana oraz militarna. Uświadom sobie, że nie wszystkie rasy funkcjonują na tej samej zasadzie, zdaj sobie sprawę z ich wad oraz zalet, które będziesz mógł wykorzystać podczas rozgrywki. Kolejnym bardzo ważnym aspektem są jakże przydatne skróty klawiszowe, jakie będziesz musiał sobie opanować. Dzięki nim można wykonywać znacznie więcej poleceń w o wiele krótszym czasie, dlatego są niezrównaną pomocą podczas wartkiej akcji, charakteryzującej zabawy sieciowe. To chyba tyle jeśli chodzi o główne podstawowe informacje, przejdziemy teraz do omawiania poszczególnych aspektów gry. Na koniec jeszcze dodam, że wszystkie przykłady opierać się będą o rasę ludzką, więc grając inną szukajcie ich odpowiedników, a więc do roboty!



BUDYNKI I WOJSKO

Pierwszym problemem, z jakim się musisz uporać na samym początku gry, jest umiejętna i w miarę szybka rozbudowa Twej bazy. Pamiętaj, iż nie masz na to zbyt dużo czasu, ponieważ zapewne gracz, z którym prowadzisz walkę w niedługim czasie zacznie gnębić Cię swymi wojskami. Dlatego też przede wszystkim jak najszybciej zapewnij sobie szybką dostawę surowców. Nie możesz przesadzić z liczbą pracowników, ponieważ będziesz miał znacznie mniejszą możliwość wyprodukowania żołnierzy, gdyż - jak wiesz - nie można ich szkolić w nieskończoność. Zaopatrz się zaraz w budynki militarne i nie przesadzaj z ilością, wystarczy bowiem po jednym z każdego rodzaju. Później musisz zadbać także o modernizację ich na lepsze poziomy, dzięki czemu wyszkolone przez ciebie odziały będą miały znacznie większą siłę przebicia. Jeśli nie wiesz to przypominam, że jednostki wyszkolone przed modernizacją nie awansują na wyższy poziom po jej późniejszym zakończeniu, dlatego nie trać surowców na słabe jednostki o niskim poziomie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zabezpieczenie swej bazy poprzez zbudowanie kilku wież strażniczych. Kiedy wróg będzie Cię atakować staraj się sprowadzać go w ich pobliże tak, by otrzymywał dodatkowe obrażenia. Strategiczne budynki staraj się otaczać mniej ważnymi, przykładowo wieże strażnicze warto obudować farmami, przez co jednostki wyszkolone do walki wręcz będą miały problem z ich zniszczeniem, dzięki czemu dłużej będą pod ostrzałem, a farmy zawsze można odbudować i stracimy na to znacznie mniej surowców. Jednostki staraj się szkolić z rozwagą i aktualnymi potrzebami. Na rozbudowę i obronę swej osady masz około 20-30 minut, więc wszystkie operacje musisz przeprowadzać dość szybko. Praktycznie nie ma możliwości odłożenia na chwilę wydawania komend, gdyż cały czas coś się dzieje i ciągle musimy podejmować ważne decyzje. Nie próbuj więc, nawet choć przez chwilę, pozostawiać osady samej sobie, gdyż wtedy przegrasz szybciej niż może Ci się wydawać! Bardzo dobrą i skuteczną metodą na dłuższą rozbudowę swej osady jest szybki atak na bazę wroga. Nie mam w tym miejscu na myśli pełnej eliminacji, gdyż ta jest raczej niemożliwa, aczkolwiek zawsze można wyruszyć ekipą złożoną np. z kilku wierzchowców, która szybko unieszkodliwi budynki technologiczne przeciwnika, przez co zyskamy kilka do kilkunastu cennych minut. Warto sprawdzić tą metodę, ponieważ jest naprawdę bardzo dobra.



STRATEGIA ATAKU

Czymże jest liczne wojsko bez dobrego dowódcy? Tym samym co karabin bez amunicji, czyli bezużytecznym narzędziem nie potrafiącym wyrządzić nikomu krzywdy. Wiedz zatem, że nawet 30 jednostek źle pokierowanych do walki, może nie poradzić sobie z znacznie mniejszą liczbą jednostek wroga. Sęk tkwi w tym, iż nie możemy wysyłać jakiś ogromnych oddziałów do ataku i czekać aż po kolei będą wyniszczać wroga, jest to po prostu zwyczajne marnotrawstwo ciężko wyszkolonych jednostek. Co zatem zrobić, zapytasz? Odpowiedz jest bardzo prosta, ale wykonanie jej nieco trudniejsze. Musisz bowiem dzielić swe jednostki na mniejsze odziały liczące po kilku wojowników. Tak pogrupowane odziały przyporządkuj sobie pod odpowiednie klawisze, byś mógł szybko zmieniać się pomiędzy nimi, dzięki czemu kontrola będzie znacznie prostsza i szybsza. W ogóle podczas wybierania jednostek na polu walki nie posługuj się ikonami na ekranie, lecz klawiszami skrótów. Pamiętaj także, by mocno pokiereszowane jednostki wycofywać i wysyłać zdrowe, gdy przeciwnik skupi się już na świeżych, Ty atakuj ponownie zranionymi, dzięki czemu zadawać będziesz dużo większe obrażenia bez strat własnych. Pamiętaj także o różnego rodzaju szamanach, czarodziejach, kapłanach i tym podobnym postaciach, które często mogą bardzo pomóc podczas zaciekłej walki. Cały czas musisz kontrolować poziom życia swych podopiecznych i w razie potrzeby oraz możliwości leczyć ich jak najczęściej. Pamiętaj również, że nie wszystkie jednostki zadają takie same obrażenia. Wierzchowcy skuteczni są na budynki w przeciwieństwie do strzelców, a ci z kolei potrafią jak inni skutecznie uśmiercić wroga powietrznego. Dlatego powtarzam jeszcze raz, bardzo ważne jest umiejętne wybieranie jednostek do aktualnych celów. Podczas walki musisz ciągle wydawać nowe komendy i notorycznie kontrolować swych wojaków. Nie możesz raz wydać komendy do ataku, a później czekać na jej skutki aż do ostatniej istoty. Jeśli będziesz kierować się tymi sugestiami, żyć Ci się będzie dobrze.



PODSUMOWANIE

Jak widzisz rady tutaj podane wcale nie są zbyt uciążliwe i można się ich bardzo szybko nauczyć. Okazuje się, że klucz do sukcesu nie jest daleko od żadnego z nas i każdy może przy odrobinie chęci po niego sięgnąć. Na koniec powiem Wam jeszcze coś ciekawego, otóż wiecie co robią bardzo doświadczeni gracze, by jeszcze lepiej i skuteczniej wykorzystać skróty klawiszowe? Nieużywane przyciski po prostu wyjmują z klawiatury! Niezłe zaangażowanie, co? No nic widzę, że pisząc ten poradnik założyłem sobie sznur na szyję, dlatego bardzo Was proszę, miejcie wobec mnie jakąś taryfę ulgową, gdy spotkamy się na Battle.net!



Toldi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obrażenia | budynki | rozgrywki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy