Saitek P3000

Producent: Saitek Ltd.

Dystrybutor PL: Karuma Polska sp. z. o.o

Rodzaj kontrolera: pad

Platformy: PC

Cena detaliczna: 229 PLN

Wymagania sprzętowe: Pentium 133 Mhz, port USB, Microsoft Windows 98, Me, 2000 lub XP, DirectX 7.0, 7 MB miejsca na dysku twardym

Ocena: 8.5/10



Założona w 1979 w Hong Kongu firma Saitek dopiero w roku 1993 weszła na rynek producentów akcesoriów do komputerów klasy PC. Czynnikiem, który ugruntował sytuacje firmy na rynku były testy akcesoriów w wielu prestiżowych magazynach i uzyskanie przez nie bardzo wysokich not, a w wielu przypadkach także nagród. Dziś Saitek jest trzecim co do wielkości producentem akcesoriów do komputerów i konsol na świecie. Bez wątpienia nawet najbardziej wymagający gracz powinien znaleźć coś dla siebie.

Reklama

W tym sezonie firma Saitek wypuściła na rynek nową serię produktów, w tym całkowicie nową linię padów, w której flagowym produktem jest bezprzewodowy P3000.



Saitek P3000 jest zwykłym, cyfrowo-analogowym padem, ze sporym zestawem przycisków. Jest to bezprzewodowy kontroler, wyposażony standardowo w zestaw dwóch baterii i wolno stojący port (pełniący również rolę ładowarki zapasowej baterii) podłączany do komputera za pomocą USB, z którym pad łączy się radiowo na częstotliwości 900 MHz. Konstruktorzy zrezygnowali z zastosowania w nim z forcefeedback'a, aby wydłużyć czas działania baterii. Cały zestaw Saiteka kosztuje w USA około 40 dolarów, co jest chyba jego największą zaletą. Można by mieć pewne wątpliwości czy za tą cenę dostaniemy porządny produkt (wiele osób wydało spore pieniądze na zakup bezprzewodowego kontrolera, tylko po to by przekonać się, że nie nadąża on za akcją na ekranie monitora, lub zawodzi go bezprzewodowe połączenie), jednak Saitek ze swoim flagowym padem P3000 stanął na wysokości zadania, łącząc niską cenę z wysoką jakością wykonania.



W opakowaniu P3000 znajdziemy kontroler, port dokujący, zestaw dwóch baterii, płytę CD z oprogramowaniem i sterownikami, oraz instrukcję obsługi (również w języku polskim). Zestaw dwóch baterii pozwala na ciągłość działania kontrolera. Podczas gdy jedna bateria jest przyłączona do pada, druga ładuje się w porcie dokującym. Ładowanie baterii do pełna trwa zaledwie godzinę, a pełna bateria wystarcza na około osiem godzin działania kontrolera, co daje możliwość użytkowania pada 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu non stop!!!



Pad Saiteka zaprojektowany jest na wzór popularnych kontrolerów do PSX'a. Po lewej stronie pada jest sterowanie trybu digital, na środku dwa analogowe dżoje, które są równocześnie przyciskami, przełączniki trybu digital/analog i wyświetlacz LCD pokazujący aktualny tryb pracy urządzenia oraz stan naładowania używanej baterii (gdy bateria jest u kresu mocy, zaświeca się mała lampka sygnalizująca konieczność wymiany akumulatora). Po prawej jest zestaw sześciu przycisków (czterech większych - podstawowych, i dwóch mniejszych dodatkowych) oraz czerwony, podświetlany przycisk shift umożliwiający programowanie dowolnych kombinacji przycisków (combos rulez :-)). Z przodu pada znajdują się dwa duże spusty oraz port do przyłączania baterii. Pad P3000 ma ergonomiczny kształt i dobrze leży w ręce, co pozwala na wielogodzinne granie bez zmęczenia dłoni czy uczucia dyskomfortu. Duży udział w tym ma także mała waga całego pada, na którą korzystnie wpływa niska waga baterii. Rozmieszczenie wszystkich przycisków jest bardzo przemyślane, tak że nie musimy się wcale zastanawiać ani patrzyć co przyciskamy. Nieco nieporęczny może być pad dla osób o małych dłoniach, ale jest to tylko moje subiektywne odczucie. Troszkę nie przypadło mi do gustu czarno/szaro/srebrne zestawienie kolorystyczne pada Saiteka, przywodzące na myśl "sportowe" okleiny deski rozdzielczej w tanich samochodach koreańskich, jednak co do jakości zastosowanych materiałów oraz wykonania nie mogę mieć jakichś specjalnych zastrzeżeń - całość zrobiona jest z dobrej jakości czarnego tworzywa, uchwyty za które trzymamy pada pokryte są gumą szarego koloru, zapewniającą pewne trzymanie i zapobiegającą ślizganiu się kontrolera w dłoniach. Jedyne niewielkie zastrzeżenia mam właśnie co do jakości srebrnego plastiku, z którego zrobione jest 6 przycisków i kontroler trybu digital.



Podstawka dokująco-ładująca, która jest również nadajnikiem, jest wykonana z tego samego co pad czarnego plastiku ze srebrnymi wstawkami. Całość jest bardzo stabilna, a na spodzie znajdują się gumowe podkładki zapobiegające ślizganiu się podstawki/ładowarki po powierzchni, na której stoi. Kształt ładowarki umożliwia ustawienie na niej pada, co wygląda nie tylko ładnie, ale i powoduje zaoszczędzenie miejsca na i tak zagraconym mocno biurku. Przyłącza się ją do komputera za pomocą portu USB, który ciągnie wystarczająco mocy, aby ładować baterię. Mocną stroną Saiteka są również bardzo wydajne, a zarazem lekkie baterie NiMH, pozwalające na osiem godzin nie przerywanego grania i ładujące się w godzinę. Na przodzie podstawki są dwa małe światełka - czerwone informuje o procesie ładowania baterii, a zielone o gotowości urządzenia do pracy.



Do urządzenia dołączone są sterowniki i oprogramowanie Saitek Smart Technology umożliwiające użytkownikowi zaprogramowanie dowolnej kombinacji przycisków, która po naciśnięciu shift będzie dostępna pod jednym przyciskiem (bardzo użyteczne we wszelkich mordobiciach). Ze stronki Saiteka można również pobrać gotowe profile dla pada do gier lub samemu zaprogramować go w najbardziej odpowiadający nam sposób.





Przy pomocy pada grałem w FIFA 2003 i ISS3. Muszę przyznać, że gra się bardzo przyzwoicie, szczególnie za pomocą analogowego kontrolera, mimo że działa on nieco za miękko. Nie zauważyłem na szczęście żadnych lagów bezprzewodowego połączenia w zasięgu dziesięciu metrów gwarantowanych przez Saiteka. Przeszkadza trochę umieszczenie przycisku pod analogową gałką, którego naciśnięcie powoduje na FIFA włączenie opcji - bardzo denerwujące, szczególnie, że w ferworze walki może się to zdarzać często (mnie się to zdarzało za często). Dobra stroną działania pada jest natomiast duża czułość i szybki czas reagowania na polecenia analogowego dżoja.



Podsumowując mogę powiedzieć, że Saitek to ergonomicznie zaprojektowany pad, ze świetnymi bateriami, dobrym, bezprzewodowym zasięgiem i pełną możliwością indywidualnego programowania oraz przy swojej rewelacyjnej cenie w tej klasie urządzeń to dobry zakup dla każdego gracza dysponującego ograniczonymi zasobami portfela .



Siwy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bateria | kontroler | port | dystrybutor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy