Eye 310

Producent: Genius
Rodzaj sprzętu: kamera internetowa
Wymagania do podłączenia z PC: PII 400, 64 MB RAM, 25 MB wolnego miejsca na HDD, port USB
Cena detaliczna: ok. 99 PLN
Ocena: 8/10

Bogata oferta internetowych kamer marki Genius z impetem atakuje rozwijający się rynek coraz tańszego internetu i rozmów przez niego dokonywanych. Zmonopolizowany rynek przez TP S.A., która niczym ociężały i leniwy gigant rozszerza swój pakiet usług, powoli ulega myśli technologicznej. Tele- i wideokonferencje zyskują sobie na coraz większej popularności. Dlatego też wzrasta zapotrzebowanie nie tylko na tanie połączenia, ale i na sprzęt, który za niską cenę będzie gwarantował wysoką jakość połączeń i pełne zadowolenie klienta. Czy Eye 310 spełnia te wymogi? Zaraz się przekonamy...

Eye 310 od marca widnieje na sklepowych półkach. Mała zgrabna kamerka w połączeniu futurystyczna słuchawką z mikrofonem kusi potencjalnego użytkownika swoim nowatorskim designem. W pudełku - poza dwu częściowym zestawem - standardowo znajdują się sterowniki sprzętu oraz dodatkowe oprogramowanie, które umili nam zabawę.

Prosto i przyjemnie, czyli design kontra funkcjonalność

Eye 310 jest urządzeniem niewielkich rozmiarów: jedyne 210 x 160 x 65 mm, a po ściągnięciu stopki podtrzymującej kamerkę staje się narzędziem niemal szpiegowskim, choć nie tak wspaniale zamaskowanym jak Look 312P. Kamerka jest dostępna w różnych kolorach. Testowany sprzęt jest koloru białego, co idealnie komponuje się z moim lekko przybrudzonym od kurzu monitorem. Kamerka nie jest niestety bezprzewodowa, do dużych minusów zalicza się kabel, który nie grzeszy długością i znacznie ogranicza stabilność. Powiedziałbym, iż jest zbyt masywny jak na tak mały sprzęt. Projektanci powinni znaleźć rozwiązanie, które będzie wyposażone w uchwyt, jak w Eye 311Q, lub coś w rodzaju rzepy, by mogła samodzielnie stać w miejscu, a nie przewracać się. Na wierzchu obudowy znajduje się przycisk do szybkiego wykonywania zdjęć, choć jest to interesujące rozwiązanie, należy drugą ręką (tak dla pewności) przytrzymywać kamerkę, by zrobiła fotkę dokładnie temu obiektowi, który w danym momencie nas interesuje. Obok obiektywu znajduje się malutka dioda informująca o włączonej kamercę.

Jak wspomniałem, słuchawka posiada mikrofon, który delikatnie wysuwa się z obudowy. Jego futurystyczny wygląd z początku zalatuje tandetą, ale jeśli przyjrzymy się dokładniej, konstrukcja jest dosyć przemyślana. Prosta budowa i łatwość demontażu uchwytu na ucho przypominają nam wspaniałe czasy świetności klocków Lego. Uchwyt na ucho to tworzywo sztuczne, które wytrzyma niejedną próbę zniszczenia, przecięcia czy też przegryzienia. Materiał jest na tyle elastyczny, że można go swobodnie wyginać dopasowując do kształtu ucha.

Głośniczek jest obudowany miękkim i przyjemnym dla ucha silikonem, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do każdego rodzaju narządu słuchu, nie nadwerężając i nie raniąc jego ścianek. Niestety, brak regulacji głośności wymusza, by w pomieszczeniu panowała w miarę przyzwoita cisza, zresztą jak coś to zawsze można skorzystać z funkcji systemowych i wyregulować ją według własnego "widzi mi się".

Eye 310 to idealna, 65-gramowa kamerka internetowa dla osób, które nie tylko często podróżują prowadząc ciągłe wideokonferencje, ale również dla przeciętnego Kowalskiego, spędzającego sporo czasu na czatach. Kamera pozwala na rejestrowanie obrazu w standardowej rozdzielczości 300 tysięcy pikseli, opartej na matrycy CMOS. Technologię CMOS (Complementary MOS) charakteryzuje niewielki pobór mocy i szybkość działania, jest tańsza w produkcji niż CCD, ale zazwyczaj ma mniejszą rozdzielczość i jest mniej czuła (to znaczy działa dobrze tylko przy odpowiednim oświetleniu). Sensor CMOS pozwala na oglądanie obrazów AVI w rozdzielczości nawet 640x480, kwestia odpowiedniego ustawienia focusa, który w tego typu urządzeniach jest ręczny. Zdjęcia dostępne są w interpolowanej rozdzielczości 1280 x 960. Zapis wykonywanych zdjęć czy nagrań jest w formatach JPEG i AVI. Interfejs USB jest kompatybilny zarówno z USB 1.1/1.0, jak i z USB 2.0. Dotykowo wyposażono ją w funkcję Motion Detection, która pozwala na wykrywanie ruchu w pomieszczeniu, dzięki czemu urządzenie może służyć do monitorowania pomieszczeń. Bardziej rozbudowane opcje znajdziemy już w oprogramowaniu.

Software

Genius zaopatrzył Eye 310 w dosyć bogate oprogramowanie. Poza sterownikami i instrukcją obsługi, do dyspozycji mamy Genius Application i DDPlayCam Software. Pierwszy to prosty w obsłudze interfejs, rozbudowane opcje rozdzielczości zarówno do nagrywania filmów, jak i robienia zdjęć. Dostępna opcja czasowego monitorowania, cyfrowy zoom in, zoom out, zakładka "właściwości" - to wszystko otwiera spory wachlarz zaawansowanych możliwości regulacji obrazu, wyboru rodzaju monitora, częstotliwości odświeżania czy też korekcję dźwięku, przez co walory proponowanego przez firmę Genius sprzętu są odpowiednio podkreślone. W opcjach kamerki program po nagraniu pliku i zapisaniu go w katalogu docelowym, umożliwia wysłanie go bezpośrednio e-mailem (funkcja wspólna dla opcji aparatu), jak i przekonwertowania obrazu AVI do MPEG-1. Opcja aparatu ma do dyspozycji autoshot, tam ustalamy wartość, z jaką będą wykonywane zdjęcia. Natomiast w funkcjach monitoringu ustalamy częstotliwości, czułość i rodzaj alarmu. Proponowane przez Genius oprogramowanie ma za zadanie ułatwić nam pracę ze sprzętem, a także dostosować go do własnych potrzeb, co w przypadku produktów z podobnej półki okazuje się rzadkością, tak więc...

Do zestawu dołączono oprogramowanie DDPlayCam Software, które umożliwia umieszczenie na czacie swojego zdjęcia oraz pozwala na jego prostą edycję poprzez dodanie różnego rodzaju ramek - bardzo ciekawa opcja, która dostarcza wiele ciekawych atrakcji.

Podsumowanie

Małe, zgrabne, stylowe i starannie wykonane urządzenie powinno zadowolić nawet te najbardziej wybredne gusta. Eye 310 jest wielofunkcyjną kamerką, przystosowaną nie tylko dla szerokiego grona zwykłych użytkowników, ale i dla osób będących w częstych podróżach służbowych. Gorąco polecam.

rofreeman

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: port | sprzęt | oprogramowanie | kamera internetowa | kamera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy