Diablo II

Wydawca: Blizzard

Dystrybutor: CD Projekt

Data premiery: czerwiec 2000

Rodzaj gry: Action RPG (Hack&Slash)

Wymagania: 266 Mhz, 32 MB Ram (dla opcji multiplayer 64 MB), karta grafiki 8 MB

Ocena: 8/10 (opcja singleplayer) 9/10 (opcja multiplayer)

"...Vexilla regis prodeunt inferni... zbliżają się sztandary króla piekieł". Ten cytat pochodzący z Boskiej Komedii Dante Alighiertiego, bardzo dobrze ukazuje co działo się w znakomitym RPG akcji pod tytułem Diablo. Gra powstała w roku 1996, stworzona została przez firmę Blizzard. Miesiąc po ukazaniu się na rynku pobiła wszelkie rekordy popularności, a to przez usługę multiplayer i jeden z najlepszych serwerów do tej opcji gry Battle.Net. Minęły dwa lata a firma Blizzard poinformowała o nowym przedsięwzięciu, a mianowicie o trwających pracach nad sequelem Diablo. Od razu pojawiły się strony fanów, które informowały na bieżąco o pracach nad grą. Pierwszą datą wydania gry był grudzień 1998r., jednak wiadomo już było że premiera zostanie przesunięta. W skrócie, datę premiery przesuwano około 15 razy aż do 30 czerwca, gdzie wtedy gra ukazała się na sklepowych półkach.

Reklama

Zaczynając chciałbym powiedzieć, że recenzując sequela, najlepiej porównywać go z częścią wcześniejszą i tak właśnie zrobię.

Fabuła gry

Gracze, którzy ukończyli pierwszą część pamiętają zapewne, że nasz bohater pokonując pana terroru, włożył sobie kamień piekielny. Tak więc w drugiej części cały czas stąpamy po piętach bohaterowi z części I, dokładnie przez trzy akty, aż w czwartym staczamy śmiertelną walkę. Cała fabuła ukazana jest w wstawkach filmowych, które obejrzeć możemy po ukończeniu danego aktu.



Co nowego

Diablo II jest o wiele bardziej rozbudowane niż poprzednik. Gra podzielona jest na cztery akty które nazwane zostały od miejsca w którym startujemy: akt I Obozowisko Łotrzyc, akt II miasto Lut Gholein, akt III Doki Kurast, akt IV Forteca Pandemonium.

W części drugiej do dyspozycji mamy więcej (chociaż nie za dużo) postaci: dwoje wojowników Amazonka i Barbarzyńca, dwoje magów Czarodziejka i Nekromanta oraz zmieszanie tych czworo Paladyn. I tutaj pojawiło się coś nowego, otóż postacie poznają swoje zdolności co poziom doświadczenie, a nie uczą się ich z książek jak to było w pierwszej części (dokładniejszy opis postaci poniżej).

Inną rzeczą, godną uwagi są nasi przeciwnicy, potwory które stają nam na drodze są bardziej sprytni i mądrzejsi niż te z Diablo I. Jedyną rzeczą która mnie zdziwiła jest to, że gdy zaczynamy grać jeszcze raz (jednak postacią już rozwiniętą) to potwory są takie same, tzn. różnią się kolorem i nazwą ale nieznacznie, w pierwszej części było inaczej gdy np. wchodziliśmy do katakumb to nie wiedzieliśmy czy zaatakuje nas sfora psów plujących kwasem czy też grupa ludzi kozłów z kosami czy z łukiem, albo będąc w piekle mogliśmy trafić na piękne :) diablice strzelające pociskami, lub na demony walczące mieczami. Podsumowując spryt i inteligencja wyrównują te braki kadrowe...

Kolejną rzeczą godną uwagi są przedmioty. Teraz jest ich pięć rodzajów, przedmioty: zwykłe, magiczne, unikalne, rzadkie i setowe (z zestawu). Pierwsze trzy pominę ponieważ znane są z Diablo I. Natomiast przedmioty rzadkie i setowe są tutaj nowe. Przedmioty rzadkie, jak sama nazwa wskazuje bardzo trudno jest znaleźć są one najlepszymi przedmiotami, ponieważ posiadają najwięcej modyfikacji magicznej (bonusów) w liczbie 5-6. Setowe natomiast są to przedmioty składające się z kilku części: np. miecza, hełmu i rękawic które po skompletowaniu dają nam dodatkowy bonus np. odporności itp.



Postacie

Jak wspominałem wcześniej do wyboru mamy 5 postaci. Jedni sądzą że dużo, inni że mało ten problem pozostawiam wam. W prawdzie jest dwóch magów i dwóch wojowników jednak różnią się oni między sobą bardzo. Magowie to Czarodziejka i Nekromanta, pierwsza postać włada czarami znanymi z pierwszej części czyli Ogień, Lód i Błyskawice ale za to druga postać wskrzesza umarłych i rzuca klątwy, u wojowników jest podobnie Barbarzyńca pała samą siłą a Amazonka bardziej zręcznością. Piąta postać, Paladyn jest połączeniem czterech wcześniej wymienionych jego aury działają podobnie do niektórych umiejętności tych postaci. Tak więc jest z czego wybrać.



Multiplayer i Battle.Net

Firma Blizzard od razu zapowiedziała, że gra ta jest stworzona bardziej do gry multiplayer. Opcja gry dla jednego gracza jest tylko przygotowaniem do gry z innymi fanami tej gry. Dlatego też gdy chcemy zakończyć granie np. w połowie aktu II, to po ponownym uruchomieniu zaczynamy tam gdzie pojawiliśmy się po ukończeniu aktu poprzedniego. Wielu graczy narzeka na te właśnie rozwiązanie, jednak Blizzard musiał tak zrobić, ponieważ postacią którą gramy w domu w trybie dla jednego gracza grać możemy także pod multiplayer. Postać taka nazywa się postacią Otwartą.

Postać Otwarta - Postać Zamknięta

Jeszcze przed wydaniem gry wiadomo już było o podziale postaci na Otwarte i Zamknięte. Powodem tego było straszne wręcz oszukiwanie w poprzedniej części gry na serwerze Battle.Netu. Gracz wciskając klawisz F1 mógł zabić innego gracza będąc w mieście!!! Dlatego też podział postaci był nieunikniony, i tak postać Otwarta to taka, którą grać możemy wszędzie i w domu w trybie dla jednego gracza i pod siecią IPX a także na serwerze Battle.Net jednak tutaj można grać z graczami grającymi tylko i wyłącznie postaciami Open. Natomiast postać Zamknięta (Closed) to postać którą można grac tylko i wyłącznie na serwerze Battle.Netu tutaj niby to nie będzie żadnych programów oszukujących. Jednak ja nie byłbym taki pewien bo przecież grę i zabezpieczenia wymyślił człowiek, więc to chyba tylko kwestia czasu :(

Sama gra zmieniła się nieznacznie w sumie dodano trzy nowe rzeczy: ilość graczy zwiększona została do 8, dodana została nowa opcja Drużyny, dzięki której gracze będący w drużynie dzielą się podniesionym złotem, i doświadczeniem, no i trzecią nową opcją jest działanie niektórych umiejętności np. aury Paladyna, gracze którzy są w zasięgu działania aury Paladyna mają zwiększoną obronę, obrażenie itp.

Zmienił się wygląd samego Battle.Netu, nie jest to już zwykły chat, teraz możemy obejrzeć sobie postać która jest na kanale. Zgodnie z zapowiedzią powstał ranking graczy, który zajmuje się ukazaniem kto jest najlepszy i w jakiej jest klasie postaci.



Grafika vs. Wymagania sprzętowe

Huh... przykro mi to stwierdzić, ale graficy i koderzy gry nie popisali się za bardzo, grafika jest lepsza od tej z części pierwszej jednakże wymagania sprzętowe są zabójcze. Wymaganiami minimalnymi jest: dla opcji jednoosobowej (Singleplayer) Pentium 233 (lub jego odpowiednik) i 32 MB RAM a dla wersji wieloosobowej Pentium 300 (lub jego odpowiednik) i 64 MB RAM a i tak gra lekko skacze.



Tak więc podsumowując nawet gdybym chciał to nie dałbym maksymalnej liczby punktów. Dlatego opcja Singleplayer otrzymuje 8 na 10 możliwych a Multiplayer 9 na 10 możliwych.



Bryndek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Slash | dystrybutor | wydawca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama