Cyborg Evolution

Producent: Saitek Ltd.

Dystrybutor PL: Karuma Polska sp. z. o.o

Rodzaj kontrolera: joystick

Platformy: PC

Przewidywana cena detaliczna: ok. 200 PLN

Wymagania sprzętowe: Pentium 133 Mhz, port USB, Microsoft Windows 98, Me, 2000 lub XP, DirectX 7.0, 7 MB miejsca na dysku twardym

Ocena: 8.5/10



Saitek Cyborg Evolution

Produkcja linii Cyborg rozpoczęła się w 1998 r., w którym to dużą popularność zaczęły zdobywać wśród użytkowników PC symulatory lotu. Rewolucyjna seria Cyborg była wyposażona w urządzenie pozwalające dopasować wielkość wolanta, wychylenie dźwigni ciągu oraz podkładkę do podpierania dłoni na wolancie do wymagań graczy leworęcznych. Dodatkowo "główka" wolanta mogła być regulowana w czterech płaszczyznach, aby każdy mógł dostosować joya do swoich indywidualnych wymagań. Na oficjalnej stronie producent podaje informację, że na jesień 2003 firma ruszyła z premierą joya Cyborg Evolution, aby uczcić milion sprzedanych produktów serii Evo na całym świecie. Ten milion egzemplarzy serii Evo nie został bynajmniej sprzedany tylko klientom leworęcznym, gdyż produkty Saiteka ze względu na dobrą jakość wykonania i wysoką trwałość cieszą się dużą popularnością. Co więcej, taka wielkość sprzedaży daje Saitekowi działającemu od 1979 r. (na rynku akcesoriów do komputerów PC od 1993 r.) trzecią pozycję na świecie w rankingu firm produkujących akcesoria do komputerów PC. Muszę do tego przyznać, że Saitek nie idzie na łatwiznę stale podnosząc jakość wykonania swoich joysticków od momentu pojawienia się na rynku serii Cyborg.

Reklama



Podłączenie i instalacja

Cyborg Evolution zapakowany jest w sporych rozmiarów pudełko, zawierające kontroler z kablem zakończonym wtyczką USB, instalacyjny CD oraz instrukcję obsługi. Aby móc cieszyć się urządzeniem trzeba jeszcze zainstalować niezbędne sterowniki z załączonego CD. Instalacja przebiega sprawnie i bezproblemowo, mimo że oprogramowanie jest tylko w języku angielskim, podobnie zresztą jak instrukcja obsługi. Trzeba w tym miejscu dodać, że joystick nie miał jeszcze swojej premiery w Polsce, więc nie wiem jak sprawa będzie się miała z językiem dokumentacji i oprogramowania. Wszystko, podobnie jak cena urządzenia, wyjaśni się po oficjalnym wprowadzeniu joya przez firmę Karuma Polska na rynek. Oprócz standardowych sterowników, możemy zainstalować oprogramowanie SST (Saitek Smart Technology), pozwalające na dowolne zaprogramowanie joya, zależnie od naszych wymagań. Jest to bardzo przydatne narzędzie zważywszy na to, że w Saiteku - oprócz dwunastu (z shiftem szesnastu) przycisków - możemy zaprogramować zadania dla każdej osi obrotu, przełącznika Hat i przepustnicy i zapisać ustawienia w profilu.



Futurystyczny joystick

Cechy:

  • 5 przycisków kciuka

  • szybkostrzelny cyngiel

  • 8-stronny przełącznik "punktu widzenia" Hat

  • 3D skręt wolanta dla lepszej kontroli sterowania

  • jedno-sprężynowe zawieszenia kardanowe

  • dźwignia ciągu

  • 4 przyciski na podstawie

  • 2 przyciski Shift



    Sam joystick jest futurystycznie wyglądającym urządzeniem z dość dużą podstawą (to ona właśnie zajmuje większą część pudełka). Wielkość podstawy jest jednak ważna z dwóch powodów: zapewnia ona joystickowi Saiteka odpowiednią stabilność podczas powietrznych akrobacji; jak również mieści się na niej sześć podświetlonych na czerwono przycisków umieszczonych (po trzy z prawej i lewej strony podstawy) oraz przepustnica znajdująca się na przedzie podstawy. Działanie przepustnicy jest bardzo płynne, przy czym stawia ona lekki, ale wyczuwalny opór podczas "dodawania gazu" - zresztą bardzo przyjemny efekt. Na szczycie wolanta znajduje się regulowana główka mieszcząca pięć przycisków i przełącznik Hat pod kciukiem oraz spust. Trochę kontrowersyjna zdaje się być kwestia obsługi tak dużej liczby przycisków za pomocą kciuka, ale nie będziemy musieli używać wszystkich naraz, a odrobina treningu pozwoli nam w krótkim czasie sprawnie posługiwać się wszystkimi przyciskami. Jest to jeszcze nie koniec możliwości tego joya. Wolant, oprócz poruszania się w tradycyjnych osiach XY, może się także obracać na prawo i lewo, i jest to kolejna funkcja, którą możemy zaprogramować (tu w ograniczony sposób) w SST. Całość wykonana jest z dobrej jakości plastiku oraz aluminium w charakterystycznych dla firmy czarno-srebrnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem jest sprężyna u jego podstawy. Skonstruowana jest tak, że po każdym wychyleniu wolanta, objętość sprężyny się zmniejsza, powodując jej naciągnięcie tak, że po puszczeniu wolanta wraca on, pchany siłą sprężyny, do pozycji neutralnej. Rozwiązanie jest zarówno pomysłowe w swojej prostocie, jak i efektowne w wyglądzie.



    Ewolucje Saiteka

    Jubileuszowy joy Saiteka Cyborg Evolution kontynuuje założenia producenta dotyczące produktów linii Evo. Mamy więc w przypadku Cyborga Evo regulowaną za pomocą specjalnych pokręteł, w czterech płaszczyznach, "główkę" wolanta, co pozwala nam dostosować joya do indywidualnych wymagań użytkownika oraz podpórkę pod dłoń, którą możemy regulować w trzech zakresach wysokości (również za pomocą pokrętła, jednak w tym przypadku podpórkę trzeba odkręcić, przesunąć na żądaną wysokość i dokręcić) odpowiednio wydłużając lub skracając długość wolanta, którą będziemy trzymać w dłoni. Co więcej, podpórka pod rękę jest tak skonstruowana (składa się z dwóch części, które możemy złożyć na dwa sposoby), że może być zainstalowana zarówno z prawej, jak i z lewej części wolanta, dostosowując joystick do wymagań osób zarówno prawo-, jak i leworęcznych. Trzeba w tym miejscu przyznać, że o ile regulowana podpórka pod rękę jest pomysłem trafionym i przydatnym z punktu widzenia ergonomii (dla prawo- i leworęcznych, z małymi i dużymi dłońmi), to regulacja "główki", oprócz nadawania joyowi ciekawego wyglądu, nie poprawia funkcjonalności urządzenia, a jest raczej trikiem na wyciągnięcie od klientów dodatkowych pieniędzy.



    Ocena

    Joystick Saiteka jest ciekawie wyglądającym urządzeniem, wykonanym precyzyjnie i z dobrej jakości materiałów. Nie zobaczymy w jego przypadku ani tandetnego plastiku, ani jakichś większych niedoróbek w zakresie wykonania. Cyborg Evo sprawia wrażenie urządzenia trwałego, którym będziemy się cieszyć przez długi czas, co potwierdzają warunki gwarancji, jakiej udziela producent (dwa lata). Spora ilość przycisków oraz możliwość dowolnej ich konfiguracji sprawia, że joystick Saiteka będzie, jeżeli nawet nie w całości to w części spełniał rolę klawiatury. Dodatkowo możliwość manipulacji i odpowiedniej konfiguracji "główki" i podstawki pod dłoń pozwoli każdemu użytkownikowi dostosować kształt joya do indywidualnych wymagań ergonomii. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie cena urządzenia na rynku polskim, ale spodziewana kwota powinna wynosić około 200 PLN. Z taką ceną i takimi funkcjami urządzenie Saiteka - z uwagi na jego wysoką jakość wykonania i zastosowane materiały - będzie stanowić groźną konkurencję dla wiodącego na rynku akcesoriów Logitecha.



    Siwy

  • INTERIA.PL
    Dowiedz się więcej na temat: wielkość | dystrybutor | cyborg
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Strona główna INTERIA.PL
    Polecamy